На Тернопільщині встановили пам’ятник
на могилі бійця Армії УНР
28 серпня Благодійний фонд “Героїка” відкрив пам’ятник на могилі козака 3-го Кінного полку Армії Української Народної Республіки Сергія Кравченка. Урочистості відбулись у селі Озеряни Бучацького району Тернопільської області.
Подія зібрала сільську громаду та гостей з Тернополя і Києва. Почесну варту біля поховання несли військово-історичні реконструктори в одностроях Армії УНР.
“Могила Кравченка – це рідкісна пам’ятка військової історії. Річ у тому, що Сергій кохав озерянську дівчину і в бою за це село прагнув першим вдарити на більшовиків. Зарубав п’ятьох червоноармійців, однак шостий рушничним пострілом забив козака. Смерть бійця бачив командир 3-ої Залізної дивізії генерал-хорунжий Олександр Удовиченко – він і написав спогад про побратима. Завдяки цій публікації ми розшукали точне місце поховання”, – розповів доброволець “Героїки” Володимир Бірчак.
Перший пам’ятник воякові був виготовлений з каменю і встановлений невдовзі після загибелі Кравченка. Вже після Другої світової війни хрест був демонтований тернопільськими комуністами. Краєзнавець Гнат Рудий на підставі спогадів, зібраних серед старожилів, встановив точне місце погребіння козака Армії УНР. Новий пам’ятник було споруджено коштом та зусиллями жертводавців і добровольців Благодійного фонду “Героїка”.
Дослідникам так і не вдалось відшукати нащадків Сергія Кравченка у його рідному селі Бабчинці Чернівецького району Вінницької області. Рід Кравченків зник у час голодоморів та політичних репресій 1930-х років.
Довідка
Благодійний фонд “Героїка” – організація, яка ставить на меті відродження українських військових поховань, встановлення пам’ятників та пам’ятних знаків на честь борців за незалежність України.
Від часу створення (2010 р.) “Героїка” встановила більше 20 монументів та пам’ятних знаків у Києві, Херсонській, Рівненській, Івано-Франківській, Черкаській, Тернопільській, Хмельницькій, Дніпро-петровській та Київській областях.
PHOTO
1 - Козак УНР Сергій Кравченко
2 - Пам’ятник Сергію Кравченку