Курси української культури в Університеті Йорк
у Торонто продовжуються

 “I am a linguistic major in my last year and this is by far the best
course I have taken.”

(Студентка корейського походження)

Університет Йорк у Торонто продовжує курси української культури, започатковані в 2002 році. Обидва курси AS/HUMA 3140C 3.0 Aspects of Ukrainian Culture I та AS/HUMA 3140D 3.0 Aspects of Ukrainian Culture II є частиною програми Європейських Студій у Відділі Гуманіс­тичних Наук при Факультеті Артс. Це значить, що всі студенти у даній програмі можуть зачисляти згадані курси, щоб здобути ступінь Бечелор оф Артс або Бечелор оф Артс, Онорс. Всі інші студенти можуть зачислити курс у будь-якій програмі, що дозволяє вільний вибір курсів, т. зв. “electives”.

Фокус курсів скерований на українську культуру в європейському контексті з особливим наголосом на мистецтво та архітектуру. Перший курс охоплює вибрані теми, починаючи від доісторичних часів до половини ХІХ століття. Це включає трипільську і скитську культури, середньовіччя, ренесанс, українське бароко, класицизм і початки романтизму. Другий курс – це продовження першого, починаючи від Тараса Шевченка та романтизму і закінчуючи  модерністськими течіями ХХ століття. Курси включають головні напрямки у мистецтві, літературі та музиці в історично-суспільному контексті. 

Обидва курси викладає д-р Дарія Даревич, історик мистецтва і відомий спеціаліст українського мистецтва. Д-р Дарія Даревич отримала докторат з історії мистецтва в Лондонському Університеті в Англії, захистивши тезу на тему Soviet Ukrainian Painting cа. 1955-1979: New Currents and Undercurrents. Від 1991 вона викладає європейську та канадську історію мистецтва та архітектури в Університеті Йорк. Вона є автором двох монографій і численних статей про українських мистців, вступних статей у мистецьких каталогах та редактором мистецтва англомовної Енциклопедії України, том 3, 4 і 5.

Як вже повідомляла українська преса, число українознавчих курсів при канадських університетах помітно знизилось за останні роки. Статистичні дані вказують на серйозний спад числа студентів української мови та літератури. Популярними тепер серед студентів є курси культури та курси міждисциплінарні. В Університеті Йорк діють курси культури багатьох народів, включно з курсами російської, німецької, італійської, французької, японської, китайської, корейської, індійської та інших культур. Це окремо від курсів мови та історії. У Відділі Гуманістики курсів на тему культури Карибських островів є аж шість, а на теми жидівської культури і голокосту – сім.

Вже четвертий рік є нагода вивчати українську культуру. З цієї нагоди треба скористатись, бо продовження курсів залежатиме від числа студентів. Минулого року на першому курсі навчалося 14 студентів, а на другий вписалося 19. Майже половина студентів були неукраїнського походження. Одна студентка, корейка, написала: “I am a linguistic major in my last year and this is by far the best course I have taken”. Інший студент португальського походження написав: “This was by far the most interesting class I took this year. ... Now every time I hear anything to do with Ukraine I feel a sense of assimilation, as if perhaps I too am Ukrainian.”  Студентка українського походження написала: “After taking both the first part and the second part of the course I have gained a better understanding of my heritage and some of the accomplishments of various Ukrainians.”

Університет Йорк фінансує курси разом з фінансовою допомогою українських фундацій та індивідуальних осіб. У перший рік курс підтримав Комітет Українознавчих Студій в Університеті Йорк, а нагорода Непораного Канадської Фундації Українських Студій уможливила опрацювання програми і матеріалів. Другого року курс одержав підтримку від Фундації о. Маркіяна Цурковського і д-ра Романа Цурковського, а третього – від Фундації Катедри Українських Студій та п-ва Романа і Марії Винницьких. Сподіємося, що і цього академічного року буде підтримка зі сторони української громади чи поодиноких добродіїв. Університет Йорк готовий відкрити інші українознавчі курси, якщо буде фінансова підтримка у сумі $7,500.00 річно і будуть зацікавлені студенти. Цю нагоду варто використати, щоб відновити курси української мови і літератури. Здобуттям фондів займається Фундація Унівеситету Йорк (York University Foundation).

Дальші інформації про курси культури можна отримати від Division of Humanities, 262 Vanier College, 416 736 5158 або artshuma@yorku.ca або на Йорк вебсайті http://www.yorku.ca/human/MiniCalendar/3000/3890.html http://www.yorku.ca/human/MiniCalendar/3000/3891.html

http://www.arts.yorku.ca/europe/

Також від д-р Дарії Даревич  905 848 6997 (дом.), dariad@yorku.ca

 

Університет Йорк щодругий рік пропонує студентам курс модерної української історії, який викладає всім відомий історик проф. Орест Субтельний, автор книжки з історії України Ukraine: A History. Проф. Субтельний викладатиме цей курс історії в осінньому семестрі 2005 року. Викладання курсу історії України відбувається за підтримкою окремого фонду, складеного на цю ціль заходами Онтарійської Провінційної Ради Конгресу Українців Канади під керівництвом тогочасного голови, бл. п. д-ра Петра Глібовича. 

 

Комітет Українських Студій, Університет Йорк у Торонто