Відзначення 95-ліття Пласту завершено Ювілейною Міжкрайовою Пластовою Зустріччю

    Святкування ювілею Пласту почалася 4 серпня, коли 617 представників юнацтва у віці від 12  до 18 років і 120 виховників виїхали з Торонто на табори до Північного Онтаріо і Квебеку. Програма в онтарійських таборах включала водні прогулянки ріками і озерами у провінційних парках. До Квебеку поїхали наймолодші. Вони вчилися і вправляли вміння табірництва та мандрівництва. Після 10-денних таборів всі з’їхалися до Оттави на оглядини міста і музеїв, на забаву під проводом групи “Таран” з Вінніпегу і екскурсію до Парламенту, де пластунів вітав член Парламенту (і також пластун) Борис Вжесневський.

А тоді – всі на Січ, тобто на Пластову Січ у Ґрефтоні біля Торонто на останні чотири дні, куди приїхало близько 400 старших пластунів і сеньйорів на коротше таборування і де відбувся денний табір для новацтва під проводом Дарки Ковалик. Субота, 18 серпня був відкритим днем відвідин для гостей. Разом з гостями було зареєстровано 1,811 учасників ЮМПЗ.

Програма останніх чотирьох днів була різноманітною – змаги, ватри, фестиваль музики, дефіляда і, очевидно, багато нагод на зустрічі. Коли на таборах пластуни самі собі варили, то на оселі поставлено чотири великі шатра і замовлено харчування для всіх. Двогодинні обіди і вечері давали багато часу на спілкування.

Останній етап Пластової Зустрічі відкрито в четвер увечері запаленням вічного вогню, а в п’ятницю відбувся великий змаг, в якому брало участь все юнацтво. Змаг підготувала старша пластунка д-р Катруся Гарас, яка професійно займається “пластуванням”. А тоді – музичний фестиваль, який відкрила група “Таран”, і конкурс пісні “Золота гітара”, організатором якого була Дана Бойко і на якому змагалися групи, що підготувалися на таборах. Перше місце і справжню золоту гітару виграла група з табору розвідувачів у складі Тимотея Терефенка, Григорія Фата і Бориса Путька. День закінчено веселою традиційною ватрою – довкола справжнього вогню.

У суботу, в той день, коли з’їхалося багато гостей, відбулася показова програма – відзначення 95-ліття рухом, кольоровими кульками і стрічками, яке підготувала Мартa Хичій, – на середній площі, де пізніше пройшла традиційна дефіляда. Під час дефіляди на трибуні стояли голови всіх крайових пластових організацій і запрошені гості, серед них – голова КУК пані Орися Сушко, мер околиці Alnwick/Haldimand Вільям Фін-лі, член Парламенту околиці Northumberland Рік Норлок. День закінчився святковою ватрою, але цього разу нетрадиційною. На ватрі, яку підготувала Таня Джулинська, “горів” вогонь із світел, а на великій озвученій сцені виступали групи зі станиць Едмонтону, Торонто, Чикаго, Детройту, Філадельфії та група з України і виконували новостворені пісні, написані спеціально на цю Зустріч.

Під час днів на Пластовій Січі можна було оглянути виставку проектів, яких було близько 30 і які зробили юнаки і юначки на тему “Українська спадщина у місті, де знаходиться наша станиця”. Підготовка проектів була частиною міжкурінного змагу, перше місце в якому одержали 38-ий курінь ім. Марусі Тарасенко і 31-ий курінь ім. Івана Виговського (Пассейк, Нью Джерзі). У кімнаті виставки також була велика мапа України, і кожний учасник Зустрічі мав встромити шпильку в місце, звідки з України походила його родина. На кінець вийшло, що в кожній області була хоч одна шпилька, а найбільше шпильок, близько 30 відсотків, виявилось у Львівській області.

У ці дні також діяла пластова крамничка під наглядом Христі Терпляк, де можна було придбати одяг і сувеніри з пластовою символікою. Завдяки зусиллям Влодка Луціва канадська пошта видала спеціальну марку (commemorative stamp) із відзнакою Зустрічі, як також значок (cancellation stamp) із датою 17 серпня.

Щоб підготувати програму Зустрічі, потрібно було багато людей, які займалися різними ділянками (і імена яких вміщено у програмці Зустрічі), а координацію здійснювали співголови організаційного комітету Ганя Шиптур і Богдан Колос. На місці реєстрації Рося Сливинська “ловила” добровольців, щоб допомагали  у стійках чи дижурах.

Останній день Зустрічі, час на поворот домів, була неділя. Службу Божу відправив владика Стефан Хміляр, а тому, що це було Свято Спаса, о. Михайло Лоза посвятив 12 кошиків овочів, які роздано по всіх таборах. На закритті Зустрічі погашено вічний вогонь і роздано вуглики з нього усім головам крайових пластових організацій. Ці вуглики всі мають привезти за п’ять років на запалення вічного вогню і на святкування 100-ліття Пласту, яке відбудеться в Україні, там, де зародився Пласт.