Собор Святої Софії в Римі – духовний центр українського народу
Відразу після повернення із сибірської каторги в лютому 1963 року Блаженніший Йосиф Сліпий почав старання та збір коштів на побудову української прилюдної церкви в Римі. Італійський архітектор Лючіо ді Стефано розробив план будівництва храму на основі планів первісної будівлі Київської Софії – п’ятибанної тринавної церкви в українському неовізантійському стилі. У червні 1967 року було розпочато будову, а 27-28 вересня 1969 року Блаженніший Йосиф та сімнадцять Владик у присутності Папи Павла VІ, який переніс сюди з базиліки Св. Климента частину мощей Св. Климента Папи і поклав під головний престіл, довершили посвячення собору Святої Софії і запрестольної мозаїки, спроектованої видатним українським митцем Святославом Гординським.
Весь собор зсередини покритий мозаїкою. Мистецьке оздоблення собору, як мозаїк, так і вітражів, розробив Святослав Гординський, а мозаїчні роботи виконала школа Марка Тулія Монтічеллі. За головним престолом містяться мозаїки Софії Божої Премудрості та Пресвятої Євхаристії. Над горним сідалищем поміщено герб Патріарха Йосифа з написом “Per aspera ad astra” (“Через терня – до зір”). У правій апсиді храму міститься захристія, а в лівій – проскомидійник з мозаїчною іконою Оранти на стіні, перед яким закритий отвір до крипти.
Патріарх Йосиф особисто склав план декоративного наповнення храму, і сьогодні собор промовляє до нас історією нашої Церкви. У куполі зображений Ісус Христос Пантократор в оточенні архангелів та ангелів.
На вітражах у куполі зображено вісім Києво-Галицьких Митрополитів: Іларіона (? – 1055), Климентія Смолятича (1147 – 1155), Петра Акеровича (1242 – 1246), Григорія Цамблака (1414 – 1419), Ісидора (1433 – 1458), Михайла Рагозу (? – 1599), Петра Могилу (1633 – 1647) та Йосифа Веньямина Рутського (1613 – 1637). На передній стіні праворуч від святилища зображено літописця “Повісті временних літ”, а ліворуч – князя Ярослава Мудрого. Навпроти них, відповідно, – Данило-паломник, що ставить лямпаду “від усієї Руської Землі” на Божому Гробі в Єрусалимі, та Володимир Мономах.
Проект іконостасу розробив Святослав Гординський, працю в мармурі виконав Уґо Мацеі, а ікони розписав єромонах Ювеналій Мокрицький, студит.
На площі перед собором міститься водограй зі скульпторою “Три Ангели” роботи Уґо Мацеі.
Чотири мармурових сходинки, які ведуть до храму, символізують чотири моральні чесноти: розсудливість, справедливість, витривалість і стриманість. Поруч зі собором Святої Софії знаходиться будівля Українського Католицького Університету.
Під храмом є крипта, де до 1992 року перебувала труна з тілом Патріарха Йосифа. Також там поховані: Митрополит Йосиф Сембратович (1870 – 1882) (+1901; перенесений із цвинтаря Кампо Верано), Архиєпископ Іван Бучко (+1974), Мати Клявдія, Архимандриня Сестер Василіянок, Єпископ Степан Чміль, СДБ (+1978), Єпископ Іван Хома (+2006).
Цей собор у часи переслідування Української Греко-Католицької Церкви мав титул прокатедри Св. Юрія у Львові та служив перед світовою спільнотою як духовний центр для українського народу. Він збирав українців з цілого світу, які приїжджали до Риму, щоб помолитися та отримати благословення наших Патріархів – Блаженнішого Йосифа та Блаженнішого Мирослава-Івана і засвідчити їм свою підтримку й живучість нашої Церкви на поселеннях. Собор Святої Софії має статус базиліки від 1998 року, є кардинальським храмом та відпустовим місцем для всіх прочан, які його відвідують.