Професор Богдан Степан Винар

(З нагоди 80-ліття)

Аркадій Жуковський (Париж)

7 вересня 2006 року відзначали 80-ліття проф. д-ра Богдана Винара, видатного економіста, совєтолога, бібліотекознавця, бібліографа та заслуженого видавця й організатора наукового життя. Я близько співпрацював з ювілятом, починаючи з 1947 р., коли він був активним студентським діячем, аж до сьогодні.

Богдан Винар був редактором різних українських і англомовних серійних видань, автором численних наукових праць, підручників вищої школи та бібліографічних довідників. Він є дійсним членом НТШ, УВАН, УІТ та інших професійних установ.

Богдан Степан Винар народився 7 вересня 1926 р. у Львові в родині заслужених педагогів Івана Винара, директора дівочої гімназії Рідної школи ім. І. Кокорудзів у Львові, й Євфрозини, з дому Дорик, директорки народної школи ім. Бориса Грінченка, яка містилася у  приміщеннях катедри Св. Юра у Львові. Початкову та гімназійну освіту Богдан закінчив у Львові, де в 1944 р. в Академічній гімназії склав матуру. Того року з батьками і братом Любомиром виїхав на Захід, спершу до Одербергу, опісля до Праги, а в 1945 р. – до Мюнхену. Там започаткував університетські студії. Короткий час Богдан студіював медицину, а від 1946 р. – економічні науки, які закінчив у Мюнхенському університеті дипломом економіста (Diplomvolkswirt). У 1950 р. одержав докторат з політичної економії в УВУ і виїхав в Америку.

Під час студій Богдан очолював Студентське Товариство “Січ” у Мюнхені і у 1949 р. був одним із засновників Академічного Товариства “Зарево”, в якому очолив студійну економічну комісію та став членом управи. У цей час близько співпрацював з Марком Антоновичем – майбутнім президентом УВАН у США, Аркадієм Жуковським – майбутнім головою Наукового Товариства ім. Т. Шевченка в Європі, Богданом Цюцюрою – майбутнім ректором УВУ й іншими студентськими діячами та молодими вченими.

В Америці Богдан Винар спочатку працював на різних фабриках, а згодом отримав працю статиста у Клівленді. Редагував журнал “Розбудова Держави”. У 1958 р. закінчив бібліотекарські студії в Денверському Університеті і там одержав адміністративну професійну працю керівника технічного відділу університетської бібліотеки. Незадовго став професором Вищої бібліотекарської школи у Денверському Університеті, а також викладав у школі українознавства. У 1960-их роках був головою Осередку Українського Історичного Товариства у Денвері та членом редакційної колегії журналу “Український Історик”.
У 1966 р. Богдан Винар переїхав з Денверу до штату Нью-Йорк, де одержав посаду професора і декана Вищої бібліотечної школи у Нью-Йоркському Державному Університеті в Дженесіо. Він став тоді першим деканом-українцем в американському університеті.
У 1970 р. повернувся до Денверу і присвятив себе розбудові престижного американського видавництва “Libraries Unlimited”, яке не-забаром стало одним з найвідоміших видавництв американської довідкової літератури. При видавництві заснував окремий відділ “Українське Академічне Видавництво” (Ukrainian Academic Press), в якому появилося понад 15 англомовних видань з різних ділянок українознавства, включаючи фундаментальну “Істо-рію української літератури” Дм. Чижевського.
Важливо згадати, що у видавництві появилося друге і третє доповнене видання класичної праці Джона A. Армстронґа про український націоналізм (John A. Armstrong, Ukrainian Nationalism, 3rd Edition, 1990), а також близько 1500 книжок бібліотечної довідкової літератури, включаючи університетські підручники. Університетський підручник д-ра Б. Винара “Впровадження до каталогування і класифікації” (Introduction to Cataloging and Classification) появився у 9 окремих виданнях у різних мовах (останнє видання вийшло в 1992 р.) накладом понад 400 тисяч примірників.
У той час ювілят був близьким співробітником проф. В. Кубійовича у виданні “Енциклопедії Українознавства” українською й англійською мовами, для якої написав численні статті з ділянок економіки, совєтознавства та бібліотекознавства, і деякий час був редактором економічного відділу в англомовній ЕУ. Богдан Винар був довголітнім членом управи УВАН у США, членом управи і заступником президента Української Американської Асоціації Університетських Професорів.
У 1993 р. появився бібліографічний довідник праць Богдана Винара (International Writings of Bohdan S. Wynar. Denver, 1993, 265 p.), в якому подано 2025 бібліографічних позицій. Акад. Ярослав Ісаєвич, автор передмови до бібліографії, пише, що осягнення Богдана Винара як вченого, професора і видавця “здобуло національну репутацію не тільки в американських наукових колах, але також в українському суспільстві”.
Вагомий науковий доробок ювілята, його наукова і суспільно-громадська діяльність заслуговують на  широке монографічне дослідження. З нагоди 80-ліття д-ра Богдана Винара, як його довголітний друг і співробітник, бажаю йому довгих років плідної творчої праці, козацького здоров’я і подальших тривалих успіхів у всіх ділянках його творчого життя та сповнення усіх задумів, зокрема видання збірки його наукових праць, публіцистичних статей і спогадів.

Многая літа!