Ретроспективна виставка Якова Гніздовського

Стефанія Гніздовська

Галерея КУМФ має шану запросити вас на виставку нашого знаного мистця – Якова Гніздовського, яка відкриється 29 вересня і триватиме до 15 жовтня. Під час відкриття виставки для членства КУМФу відбудеться розіграння каталогу творів Гніздовського.

Яків Гніздовський народився 1915 року в с. Пилипче (Тернопільська область, Борщівський район), звідкіля юнаком пішов у світ у пошуках знання, яке б уможливило йому реалізування природного потягу до красного мистецтва. Через Львів, де познайомився з надзвичайно тоді активними мистцями, членами  АНУМ (Асоціації Незалежних Українських Мистців), і після навчання в мистецьких академіях Варшави і Загребу він, по закінченні Другої світової війни, опинився у столиці Баварії, Мюнхені, де з молодечим запалом включився в організоване мистецьке і літературне життя українських переміщених осіб у західних окупаційних зонах Німеччини.

 Він ілюструє і оформляє десятки видань заснованого 1945 року у Фюрті письменницького об’єднання МУР (Мистецький Український Рух), ілюструє і дописує до місячного журналу літератури, мистецтва і критики “Арка”. Водночас на своїх полотнах зафіксовує побут українських скитальників у таборах повоєнної Німеччини.

У 1949 році Гніздовський емігрує до США. Перше визнання одержав у Міннеапольському Інституті Мистецтва (нагорода за дереворіз 1950 року). Того самого року переїжджає до Нью-Йорку, вирішивши стати незалежним мистцем. Після довгих сумнівів і експериментів улаштував 1954 року свою першу персональну виставку олійних картин, кераміки і малої скульптури.

1956 року поїхав до Франції, де перебував майже два роки. У Парижі мав три персональні виставки. Там же одружився з донькою вихідців з України після Першої світової війни Стефанією Кузан (сестра композитора Мар’яна Кузана), яка звала його Жаком, і з того часу мистець підписував свої твори латинкою Jacques Hnizdovsky.

1958 року повернувся до Нью-Йорку, де вже почав брати постійну участь у персональних та  збірних виставках. З часом присвятився головно дереворізові, виставляючи його дослівно по всьому світу. Його твори були включені у виставку сучасної американської графіки, що об’їздила Латинську Америку, колишній СРСР, Японію, Індію та багато країн Європи.

Твори Гніздовського зберігаються у постійних колекціях Бібліотеки Конгресу США, Бостонського і Філадельфійського музеїв, у Фондах Вудварда, Рокфеллера та багатьох інших у США і поза їх межами.

Яків Гніздовський був пос-тійним дописувачем до журналу Філадельфійського відділу Об’єд-нання Українських Мистців Америки (ОМУА) “Нотатки з мистецтва”. Його спостереження і роздуми вийшли окремою книжкою 1967 року в Нью-Йорку у видавництві “Пролог” під назвою “Гніздовський”. Усе життя миcтець цікавився книжковим знаком, був членом редколегії журналу Товариства екслібристів Великобританії та членом Американського Tовариства любителів і творців книжкового знаку.

Збірка створених ним екслібрисів з’явилася друком 1986 року. Крім того, в 1975 році вийшов англійською мовою класифікаційний альбом-каталог його графічних творів “Дереворізи Жака Гніздовського 1944-1975”. Виправлене видання, “Жак Гніздовський. Дереворізи та Офорти”, яке включає всі естампи Гніздовського, з’явилося друком 1987 року. У 1990 році виставка 50 дереворізів Гніздовського експонувалася у Державному музеї українського образотворчого мистецтва в Києві та згодом у Львівському, Тернопільському, Чер-нівецькому й Івано-Франківському музеях.

Помер миcтець 8 листопада 1985 року.