ЮВІЛЕЙ Творчий шлях Аки Перейми

До 80-ліття з Дня народження. 30 вересня 1927 р.

Павло Лопата

На початку п’ятдесятих років минулого століття в Америку прибула нова хвиля української імміграції. Туди її загнала жорстока доля після Другої світової війни, яка стала причиною великого переселення українського народу в різні країни світу. Найбільше його оселилось в Америці, зокрема поблизу міста Нью-Йорку. Одна із багатьох еміграційних сімей – родина Переймів, Константин і Богумила (Ака), спочатку оселилась у Баффало, а наступних десять років прожила у Брукліні. Тут вони відвідували галереї, знайомилась із творами абстракціонізму та модернізму і популярного в той час поп-арту. На постійно подружжя замешкало в місті Трой, штат Огайо.

Ака, якій тоді виповнилось 33 роки, почала навчання у Мистецькій школі при Інституті Мистецтва в місті Дейтон, а закінчила – в Інституті Мистецтва в Чикаго, Іллінойс. Чотири роки студій в американських школах мистецтва дали Аці мистецькі знання, які досить швидко поставили її “на ноги”. Серед чужого оточення могла легко асимілюватися, але українське мистецтво, яке пульсувало в її душі від народження і накопичувалось роками, голосно відізвалося. Вона свідомо обрала за основу своєї творчости українську матеріальну культуру – народне мистецтво гончарства і писанкарства, яке в її родині традиційно культивувалося. Саме писанка стала найголовнішим джерелом для майбутьної мисткині з огляду на її глибокі символічні й обрядові значення та на багатство орнаментальних композицій. Став-ши різносторонньою маляркою, вона здобула велике признання серед американського суспільства. Її справжні писанки, писанкові картини, тобто олійні полотна з орнаментами, запозиченими з писанок, керамічні і скульптурні твори виставлялись на багатьох персональних і групових виставках. Слід відзначити, що ці виставки відбулися у різних містах штату Огайо, як також у Чикаго, Нью-Йорку, Детройті, Баффало, Ошаві, Торонто та деінде. Зокрема, в Торонто відбулася виставка Аки Перейми у грудні 1966 року в галереї “Ми і Світ”, а наступна, 1978 року – у галереї КУМФ.

У 1991 році у Львові організовано величезну експозицію творів українських мистців з усього світу під назвою “Бієнале. Львів-91 – Відродження”, в якій брала участь і Ака Перейма. Цей рік став визначним роком у житті малярки. Тоді було започатковано серію виставок різних творів мисткині, що проходили в Україні протягом наступних семи років. Їх налічується майже тридцять – у різних містах, престижних музеях і галереях. 

У творчому доробку Аки Перейми переважають здебільшого серійні твори: “Мої писанки”, “Українські легенди” і “Українські народні пісні”. До першої з них належать як рисунки олівцем, так і високохудожні картини, виконані олією на полотні. Варто згадати такі з численних: “Білий соняшник”, “Лемківська квітка”, “Міст”, “Гора”, “Рибки”, “Олень”, “Оленячі роги”, “Павучки”, “Жеребець”, “Писанкові горизонти”, “Символи життя”, “Післанці Божі”. Вони наповнені традиційними орнаментами, що так широко і популярно використовувались поколіннями і які через призму іншого бачення мисткинею перегукуються з модерним сучасним мистецтвом. Це її власний синтез старого – давнього, магічного, зачарованого, антропологічного змісту з новим абстрактним змістом, які вдало поєднала малярка і так ерудовано передала інтенсивно-різноманітними кольорами на свої полотна. У них бачимо різні види геометричних форм, графічну чіткість, сакральні та навіть ритуальні знаки, сукупність яких є результатом своєрідного стилю Аки Перейми.

Приблизно такі символічні речі, фольклорні та побутові, знайдемо і в наступних двох серіях творів Аки Перейми.  Свідчать вони про постійне шукання за новими елементами як складовими частинами в її мистецтві. Такі видимі образи, людські цінності, як небо і земля, сонце і місяць, вогонь і вода, зерно і роса, вказують, що художниця вміло вкладає їх у свої картини, і говорять про її глибинне мислення над єством людини, над її буттям на цій планеті та над її зв’язком із благородною природою. Твори мисткині здебільшого філософські, закодовані, містерійні, які охоплюють широке коло явищ, що оточують нас.

Ака Перейма увійшла у мистецтво в 1960-их роках. Відтоді захопилася творити безконечний світ, пов’язаний з яйцем, яке для неї стало ідолом в її мистецтві і якому вона присвятила багато енергії і свій талант.

Мисткиня широко відома і як скульпторка, але оцінку цієї частини її творчости очікується почути від компетентнішої особи.

Творчих Вам сил,  пані Ако Переймо, у майбутньому.