Дарунок УІТ МЗС України англомовного видання книги про С. Петлюру

Цього року відзначається 80-ліття трагічної смерті голови Директорії Української Народної Республіки і головного отамана Армії УНР Симона Петлюри.

 Вшановуючи пам’ять видатного державного мужа, Українське Історичне Товариство видало англійською мовою книгу відомого дослідника історії Визвольних Змагань – д-ра Тараса Гунчака “Симон Петлюра і євреї (Symon Petliura and the Jews: A Reappraisal)”, яка містить важливі матеріали, присвячені 1917-1921 рокам, складному періодові української історії, позначеному міжетнічними конфронтаціями, включаючи взаємини між євреями та українцями. Внаслідок цих конфліктів утворилися певні стереотипи, що не зникли по сьогоднішній день і які стоять на перешкоді до нормальних відносин між цими народами. Книга появилася за редакцією проф. Любомира Винара, президента Українського Історичного Товариства і редактора журналу “Український Історик”, з мовною редакцією проф. Асі Гумецької, дійсного члена УВАН і НТШ.

Як відомо, найбільшим об’єктом і жертвою недокументованих обвинувачень у злочинних актах проти євреїв став Симон Петлюра, голова українського уряду 1919-1921 років. Автор намагався документально довести несправедливість таких обвинувачень, і це йому дуже добре вдалося. Навіть у свої юнацькі роки Петлюра підтримував євреїв, які боролися за свої права. Коли він став політичним діячем і почав брати участь в українських визвольних змаганнях, Петлюра не переставав захищати права меншин, зокрема євреїв, в Україні.

Численні документи, які наведені у другій частині книги, показують, що не тільки Петлюра, але й увесь склад Центральної Ради демократично й гуманно ставився до всіх жителів України, незалежно від їхньої національности чи віросповідання. Найкращим прикладом такого ставлення може служити “Закон про національно-персональну автономію” національних меншин України, який був проголошений Центральною Радою 22 січня 1918 року. В додатку подана інформація про найновіші досліди та публікації про Петлюру, а також документація, знайдена в архівах колишнього Радянського Союзу, яка раніше була недоступна.

Безсумнівно важливо, щоб це англомовне видання одержали представництва України в різних країнах світу і неукраїнські амбасади для поширення історичної правди серед неукраїнських державних діячів та дипломатів. З цією метою Українське Історичне Товариство подарувало Міністерству закордонних справ України в Києві з призначенням висилки книги для Українського Представництва в Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку і Посольства України у Вашингтоні (200 примірників).

Потрібно висловити подяку УІТ і Фундації Івана Багряного, завдяки яким появилася ця важлива праця. Сподіваємося, що цей дар матиме позитивний вплив на формування образу України у світі.

Алла Атаманенко,

директор Інституту дослідження української діаспори 

Національного Університету “Острозька Академія”