Доповідь з нагоди 70-ліття УПА
23 вересня в Торонто, в Домівці Філії Українського Національного Об’єднання Торонто, відбулася цікава доповідь “Друга світова війна. Збройний опір повстанських загонів на Волині”, виголошена з нагоди 70-ліття Української Повстанської Армії гостем з України Василем Олійником. Зорганізували доповідь Дирекція УНО Канади, Українська Стрілецька Громада Канади та Філія УНО Торонто-Захід.
Доповідача Василя Олійника – колишнього голову Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області, краєзнавця, члена Кременецької “Просвіти”, людину, причетну до видання книжки “Нескорена Кременеччина”, представив член Філії УНО Торонто-Захід Юрій Сергійчук.
Присутніх на доповіді зацікавила як тема виступу, так і особа промовця. І справді, доповідач підготував солідний матеріал для виступу – численні факти, цифри, прізвища і псевдо вояків, які брали участь у воєнних подіях, цитати зі свідчень очевидців, витяги з архівних документів. Окремі дані виявилися невідомими присутній аудиторії, оскільки, готуючи до видання книжку “Нескорена Кременеччина”, пан Олійник разом із ще п’ятьма дослідниками, кандидатами істо-ричних наук, опрацювали багато документів, що були засекречені в архівах КГБ протягом десятиліть, та провели інтерв’ю з численними учасниками і очевидцями періоду творення та бойових дій Української Повстанської Армії.
Промовець зосередив свою увагу саме на Кременеччині, звідки він походить. З його слів вимальовувалася картина нелегких воєнних часів, боротьби УПА проти обидвох окупантів – німецьких фашистів та Совєтського Союзу за святу справу Незалежності України. Пан Олійник наголосив, як люди, котрі роками змушені були мовчати про свою участь в УПА, приховувати правду від дітей і онуків, після здобуття Україною Незалежності щедро ділилися своїми спогадами, розповідали про справжніх українських патріотів і героїв, котрі віддавали на вівтар боротьби усе найдорожче. На щастя, деякі з очевидців тих подій ще живі, тому треба зробити усе можливе, щоб їхні свідчення залишились у нашій пам’яті і були передані майбутнім поколінням. Адже, як підкреслив доповідач, нація, яка не знає свого минулого, не буде мати майбутнього.
Після доповіді була нагода поставити запитання панові Олійнику. Вони стосувалися як конкретних фактів з його доповіді, так і сучасного політично-економічного стану в Україні. Особливо хвилювало присутніх питання майбутніх парламентських виборів в Україні, які відбудуться у жовтні цього року.
Дискусія з гостем продовжувалася і під час кави, адже людям був цікавий його погляд як на історичні події, так і на сучасну ситуацію в Україні.
Текст і фото Лариси Гринди
PHOTO
Зліва направо: Богдан Мельничук, Тарас Підзамецький, Марія Підкович, Петро Ковальчик, Ірина Ващук, Василь Олійник, Юрій Сергійчук, Стефан Пилип’як, Михайло Калимін