Сторінки ВІРИ КЕ:  Хроніка, Коментарі, Різне...

Дата в жовтні

30 жовтня 1930 p. в Едмонтоні появилося перше число газети “НОВИЙ ШЛЯХ” за редакцією Михайла Погорецького – через 39 років опісля приїзду до Канади перших двох відважних мужів Івана Пилипова та Василя Єлиняка. Вони обидва походили з села Небилова біля Калуша. Пилипів та Єлиняк були дуже добрі на початок еміграції першої хвилі, бо незадовго після їхнього приїзду Канада почала наповнятися новими емігрантами – і заробітчанами, і селянами, і високоосвіченими професіоналістами. Вже у 1903 р. почали виходити різні журнали, брошури, а назви “українець” та “український” більше і більше випихали “русин” та “руський”. У 1929 р. у Канаді вже було 30 українських видань, між ними 2 комуністичні: “Червоний Прапор” та “Робочий Прапор”. Комуністичний дух чомусь довше тримався у західній частині Канади. Але після “народження” “Нового Шляху”, який постав із рамен Української Стрілецької Громади, в якій згуртувалися учасники Першої світової війни, що боролися на полях боїв за українську повну незалежність, державність і соборність, комуністи втратили популярність. Як помер Ленін, то вони ще плакали і страждали у своїх публікаціях, але помалу свої сентименти ульокували в хорах, танцях і театрі. “Новий Шлях”, започаткований в Едмонтоні, перенісся до Саскатуну, а від 1942 р. – до Вінніпегу, репрезентував Українське Національне Об’єднання (скорочено УНО), від першого дня стояв на всеукраїнському національно-політичному ґрунті.  Солідно редагований М. Погорецьким, “Новий Шлях” відстоював думку об’єднання всіх українців Канади на ґрунті єдности українського народу як Нації, на ґрунті державної консолідації українського народу на рідних землях і оборони його культури від тих, що намагалися український нарід поневолити і підбити під свою владу.

Видавнича Спілка “Нового Шляху” почала видавати орган української молоді (МУН) – місячник “Голос Молоді”, що віддзеркалював думки та спрямування молоді УНО, а також журнал “Жіночий Світ”, який готували членки ОУК (Організація Українок Канади). Це був перший окремий жіночий журнал, що репрезентував жіночий рух у Канаді. Від того часу багато що змінилося в Україні, у Канаді, у світі, але “Новий Шлях” на 77-му році свого життя не відступив від своїх принципів, але є змодернізований, зменшений (не такий, як давні газети – довгі і широкі на 4 милі!), виходить пунктуально, хоч листоноші різних рас і різних національностей розносять його не завжди з великим ентузіазмом і точністю. Але, як казала моя бабця: “Пережили ми революцію, то переживем і конституцію!” Добре, що “Новий Шлях” не пропав у світових заметілях і міцно стоїть на ногах завдяки відданим, талановитим, культурним членам Дирекції.

Хай живе “Новий Шлях” і хай живуть якнайдовше його читачі!

Юрій Дрогобич-Дрогобицький

Що то була за людина! Ах, чому не родяться такі тепер! Його рік народження не зовсім певний, і подають його зі знаком запитання – 1450? А помер 1494-го. Він був першим доктором медицини в Україні. Родом з Дрогобича. Перші студії закінчив у Краківському університеті. В 1476 p. зробив докторат в університеті в Падуї. У 1481-1482 pp. був ректором університету в Болоньї, а з 1488 р. – професором в університеті у Кракові. Видав у Римі свою наукову працю латинською мовою, відому лише в одному примірнику. Це була перша книжка, видана українцем за кордоном. Цікаво, чи в Дрогобичі, в якомусь музеї, заховалася яка-небудь пам’ятка про Юрія Дрогобича-Дрогобицького? Може, дрогобиччани, які їдуть відвідати родину в Дрогобичі, пошукають у якійсь бібліотеці, в якомусь науковому товаристві сліди цього першого д-ра медицини в Україні і першого українця-автора, що видав за кордоном книжку латинською мовою? А може, навіть десь лежить, присипаний шпарґалами, його портрет? (Фотографій, фотографів і фотографічних апаратів ще тоді не було. Фотографічне мистецтво почалося щойно під кінець ХІХ століття).

Міні-гумор

Ціна капелюха не є мірилом розуму. Капелюхи королеви репрезентують її корону. Капелюхи чоловіків закривають лисину.
* * *
Людина без ІСКРИ БОЖОЇ, навіть з найвищою освітою, не осягне тих вершин, що здобуває людина, яка має ІСКРУ БОЖУ. Приклад – Шекспір.
* * *
Корок найдовше спочиває в порожній пляшці.
* * *
Церковні дзвони нераз краще працюють, ніж сповіщають.
* * *
Людина найбільше переживає, коли зробить щось злого і не має на кого скинути вину.
* * *
Тяжко зробити одежу для людини, яка щораз міняє дієту.
* * *
Маленькі сніжинки спричинюють найбільші завії.
* * *
Природа завжди має останнє слово.
* * *
У кожній країні сонце встає раненько. Не спіть до полудня.

Опінія

Не треба бути “професійним” рецензентом, щоб могти написати кілька щирих, інтелігентних спостережень про якусь подію. Очевидно, “кілька речень” – це не кілька шпальт газети, розтягнених на кількох сторінках. Такі дописи – це “ковбаси”. Колись редактори вперто боролися, щоб дописувачі не ошелешували їх і читачів такими “ковбасами”! На жаль, автори “ковбас” переконані, що довга стаття свідчить про їхню ерудицію та начитаність. Зрештою, залежить, про що автор пише – про появу нової галактики чи про “День Тата” або “Пікнік для збирання фондів на дослідження озону”. Але одна тема особливо цікавить читачів і локальних, і закордонних – списки жертводавців, бо з них можна довідатися, хто ще живе і де. І що ніхто не присвоїв собі їхніх датків.

Інтелігентний дописувач або рецензент не милується своїми “кучерявими” словами, не обсипає панегіриками вигаслих співаків і не співає “ОСАННА” на честь банальної імпрези. Одначе заслужена похвала може бути висловлена навіть з дотепом. Наприклад, дуже відома у свій час співачка, контральто Маріян Андерсон співала у Філадельфії в хаті композитора Сібельюса. Коли вона виходила, Сібельюс поцілував її в руку і сказав: “Дах мого дому занизький для твого голосу”.

Добра похвала, щирий комплімент іншу людину підбадьорює, заохочує до кращої праці, спонукає розвинути віру в себе. Талант, велич та іскру Божу відразу пізнати без реклами. Мистці високого класу – звичайно дуже скромні, непретензійні особи. Про них найприємніше і найлегше писати. Рецензія сама напливає в думки і спонукає рецензента також до мистецької творчости... своєї, особистої.

Замість квітів на могилу “Гонест Еда-Мирвіша”

Ед Мирвіш все своє життя був індивідуалістом, навіть ховали його у п’ятницю, тринадцятого липня, а не в якийсь “щасливий” день! Чому я згадую Еда Мирвіша, хоча ніколи не стояла перед Різдвом у черзі сотень людей довкола його крамниці “ГОНЕСТ ЕД”, щоб дістати безкоштовно різдвяний “кейк” та індика? Ед Мирвиш був щедрим меценатом Канадсько-Етнічного Клубу Журналістів багато років, давав нам приміщення на зібрання, прес-конференції безкоштовно, не рахував нам за залу, коли ми влаштовували “кризмес парті” (тоді ще “Кризмес” не був перемінений на “Сізонс динер”!) чи відзначали нагородами заслужених журналістів і взагалі членів медії. Вживаю займенників “ми”, “нам”, “наш”, бо я була одним із “Фаундінґ Фадерс” нашого Клубу і була в першій четвірці тих, що дістали від Клубу відзначення за мої сторінки в “Новому Шляху”.

Ед Мирвіш приїхав з батьками до Торонто малим хлопцем і жив в околиці, де діти йшли або до школи, або до роботи, або до в’язниці. Ед пішов до школи. Його батьки мали маленьку крамничку на вулиці Дандес, відчинену від 7 год. вранці до другої попівночі. Батько мріяв бути рабіном, читав книжки, читав усі газети і давав бідним людям у кредит товар, бо вони запевняли, що як тільки зароблять гроші – віддадуть свій борг. Тому дев’ятилітній Ед після школи мусив помагати мамі. Батько Еда закінчив свою едукацію на рабіна в Києві, але як приїхав до Америки, мусив з чогось жити, щоб утримати дитину і жінку, тому з великим успіхом продавав масонську енциклопедію. Дідо Еда був нотарем у Києві, але помер несподівано. Баба Мирвіша залишилася в Києві, але всіх своїх дітей вислала до Америки. Тато Еда одружився з дуже гарною і розумною дівчиною, яка вдень працювала, а вечорами ходила до школи і вчилася англійської мови.

Чотири дні перед вибухом Першої світової війни,  24 липня 1914 р. народився Ед, “Ед Мирвіш-Гонест Ед”. Від того моменту 92 роки життя Еда Мирвіша йшло дивними, різними, неймовірними шляхами, перетворювало його у щораз кращу і кращу людину, а як мінялися часи, то він не тільки мінявся з часами,  але постійно старався випереджувати час. Він розбудовував свою “Імперію” на вищому і вищому рівні. І завжди був скромний, не удаваний, жартівливий і повний нових ідей. І НІКОЛИ не був повний помпезности! А він давав працю 1,400 робітникам. За свої досягнення, здобутки, позитивні результати роботи, діяльність бізнесову, громадську і в різних ділянках мистецтва він дістав майже 200 нагород і декілька почесних університетських дипломів (хоча він залишив школу, коли мав 15 років!). Крім того, Ед Мирвіш отримав “Ордер оф Канада”, а від Королеви Єлисавети Другої – відзначення “Комендер оф ди Ордер оф ди Бритіш Емпаєр”. Він був першим канадцем, що жив поза кордонами Англії, який дістав таку високу відзнаку.

Ед Мирвіш купив у Торонто, на вулиці Кінґ, збанкрутілий театр “Роял Александра”, збудував власними силами, до спілки із сином, недалеко від “Роял Александра” великий, екстравагантний театр “Прінцес оф Вейлс” та купив у Лондоні (Англія) також банкрутуючий театр “Олд Вік”, збудований у 1818 р. Ед Мирвіш завжди повторював, що він не є театрознавцем, ані актором, ані режисером, тільки засадничо “я є “барґейн мерчент” (покупець з дешевого купування).

Різні справи

“Як було колись”

На одній суботній телевізійній програмі продюсер показував шматки різних подій, що відбувалися колись. На якомусь патріотичному концерті випашена, як Будда, співачка, співала, а властиво видушувала зі себе пісню:
...Чому я не сокіл,
Чому не літаю...

Ох-ох, чи варто згадувати такі “шедеври”? Телевізія, взагалі медія, не мають перебовтувати банальне минуле, тільки повинні йти вперед з часом, незалежно, чи це офіційна телевізія і офіційна медія, чи етнічна. Та ж події, проблеми, досягнення, техніка сучасного життя притягають людей світу до екранів, до радіо, до газет, як магнетична сила, а ми чаруємо жменьку жителів старечих домів і тих, суть життя яких обмежена кількома патріотичними святами, панахидами і тризнами. Де поділася інтелігенція, ініціатива і талант борців за українську (не “етнік”!) культуру? Українські телевізійні програми колись притягали навіть дітей зі садочка, всі хвилі нових емігрантів, не конечно самих українців. А тепер “Посмертна згадка давніх часів торонтської діаспори” заповнює порожнечу в занепаді мистецького життя. Показування “ЯК БУЛО КОЛИСЬ” могло би займати у програмі 5 хвилин, а не перебовтувати мертве минуле, часто примітивне, трафаретне, “етнічне” і аматорське – аж півгодини!

 Гороскоп на вересень

Не згадуйте про зірки, коли світить сонце...

Не бійтеся висловлювати свої думки і свої спостереження, бо як будете боятися і мовчати, то в короткому часі жменя брехні стане дужчою за оберемок правди.