1 - На обкладинці збірника – Митрополит Андрей з братом Клементієм (справа) і о. Титом Войнаровським (зліва) серед Булави табору новаків у Підлютому, 1929 р.Видано збірник “Митрополит Андрей Шептицький та Пласт”

У рамках святкувань 100-ліття Пласту, які завершились в Україні у серпні ц. р. у Львові, презентовано науково-популярний збірник “Митрополит Андрей Шептицький та Пласт”. У 291-сторінковому виданні вміщено документи і матеріали, які відображають співпрацю Митрополита Андрея Шептицького із Пластом.

Митрополит Андрей опікувався різними ділянками суспільного життя – створював сиротинці, школи, лічниці, заснував Національний музей у Львові, підтримував мистецтво та мистців. Він, зокрема, присвячував багато уваги молоді та молодіжним організаціям. Він матеріально допомагав розбудовувати пластові структури – частину своєї посілості в Карпатах подарував на пластові табори “Сокіл” і “Остодір”, надав для них деревину та ліс, щоб забезпечити будівельний матеріал. Митрополит оплачував поїздки пластунів, зокрема для православної молоді з Волині.

2 - Митрополит Андрей у кріслі (він був інвалідом), в якому пластуни носили його по оселі “Сокіл”Збірник “Митрополит Андрей Шептицький та Пласт” складається із трьох розділів. Перший розділ описує опіку Митрополита Андрея над молоддю і включає три пастирські послання, в яких він подає головні чинники морально-патріотичного виховання.

У другому розділі представлено 30 документів про створення, мету і завдання Пласту. В документах можна знайти безпосередню участь Митрополита Андрея в різних пластових ініціативах і проектах. У третьому розділі вміщено понад 200 фотографій, які відображають розвиток довоєнного Пласту і які ілюструють постійну увагу Митрополита до життя пластунів.

Основна частина архівних документів та матеріалів, що увійшли до збірника, перебувають у фондах Центрального державного історичного архіву України у Львові, директором якого є Діана Пельц. Під час святкувань у Львові, 20 серпня, було відкрито виставку “Митрополит Андрей Шептицький та Пласт”, на якій виставлено оригінальну документацію, вміщену у збірнику.

Упорядником книги є історик, д-р Михайло Перун, директор благодійної Фундації “Андрей”. Він співпрацював із керівником Музею-архіву Пластового руху Ольгою Свідзинською та В’ячеславом Стебницьким. Спонсор книги – Головна Пластова Булава.


Оксана Закидальська

3 - Митрополит Андрей серед новацтва і виховників на “Остодорі”PHOTOS

1 - На обкладинці збірника – Митрополит Андрей з братом Клементієм (справа) і о. Титом Войнаровським (зліва) серед Булави табору новаків у Підлютому, 1929 р.

2 - Митрополит Андрей у кріслі (він був інвалідом), в якому пластуни носили його по оселі “Сокіл”

3 - Митрополит Андрей серед новацтва і виховників на “Остодорі”