НАВКОЛО СВІТУ
Curiosity знайшов на Марсі сліди води
Вчені NASA виявили на фото з поверхні Марса сліди висохлого струмка. На знімках, зроблених марсоходом Curiosity у кратері Гейла, видно принесену давнім потоком гальку. Округла форма каменів, за словами вчених, свідчить, що вони були принесені саме водою. За виглядом гальки фахівці NASA встановили, що швидкість струмка була 0,9 м/сек., а глибина – півметра.
Curiosity здійснив посадку на Марс на початку серпня. Дослідники NASA вважають, що марсохід приземлився там, де була мережа водних потоків кілька мільярдів років тому. Але досі жодних доказів цього не було.
Це відкриття наближає людство до розкриття загадки, чи існує або існувала вода на Марсі, і, як наслідок, до відповіді на запитання “Чи є життя на Марсі?”. Вивчення Червоної планети – предмет особливого інтересу вчених і астрономів, починаючи ще з ХІХ ст. Тоді виникло припущення, що на Марсі існує вода, а відтак і життя. За допомогою перших міжпланетних зондів на Марсі виявили так звані полярні шапки. За допомогою високоточної апаратури встановили, що вони складаються із твердого вуглекислого газу та масивів водяного льоду. Проте досі самої води знайти не вдалося.
Президент відмовився від підвищення платні
Президент Естонії Томас Гендрік Ільвес просить відхилити підвищення його зарплати, призначене урядом. Зарплата Ільвеса – 5,050 євро на місяць, плюс представницька доплата в розмірі 20% від місячної зарплати.
“Глава держави відправив свою думку в письмовому вигляді у парламент, який почне обговорювати урядовий законопроект”, – сказав радник президента зі зв’язків з громадськістю Томас Сільдам. Зарплати президента і вищих чиновників заморожені на тому рівні, якими були під час кризи. Виняток становлять зарплати деяких депутатів, які підвищать наступного року.
Потяги лише для жінок
Влада Індонезії реалізувала ідею окремих потягів для жінок. Відповідна програма почала діяти на місцевій залізниці з 1 жовтня.
Вісім спеціальних поїздів курсуватимуть між Джакартою і містом Богор, що на півдні країни. Раніше дуже популярними були вагони без чоловіків, введені у серпні 2010-го. “Пізніше плануємо ввести спеціальні приміські поїзди на всіх напрямках, які курсуватимуть по неділях і святах”, – заявила прес-секретар індонезійської компанії KCJ. Це нововведення пов’язане з частими скаргами індонезійок на сексуальні домагання у поїздах, особливо в години пік.
Перші дебати виграв республіканець Ромні
У США завершилися перші дебати демократа Барака Обами і республіканця Мітта Ромні, які ведуть боротьбу за президентське крісло.
Ромні критикував Обаму за погіршення становища середнього класу і наполягав на зниженні податків для найзаможніших американців. Обама відповідав, що в разі зниження податків бюджет наповнити буде нічим. Ромні виглядав впевненіше і розкутіше. Обама майже не усміхався і був дещо похмурим. Президентські вибори у США заплановано на 6 листопада.
За підсумками соцопитування, проведеного після дебатів, перемогу на перших дебатах здобув Ромні. Свої голоси за нього віддали 67% опитаних. Обаму переможцем вважають лише 25% респондентів. На думку 61% опитаних, Обама виступив гірше, ніж від нього очікували. 58% респондентів визнали, що республіканський кандидат показав себе як сильніший провідник. За дебатами спостерігали понад 50 млн. американців.
PHOTO
Зліва направо: президент США Барак Обама і республіканець Мітт Ромні
Саакашвілі визнав поразку на виборах
Президент Грузії Михаїл Саакашвілі визнав поразку на парламентських виборах і заявив, що його партія переходить в опозицію.
Перед цим у грузинській ЦВК повідомили, що опозиційний блок мільярдера Бідзіни Іванішвілі “Грузинська мрія” після підрахунку 25% протоколів лідирує на парламентських виборах за партійними списками з 53% голосів. Партія Саакашвілі “Єдиний національний рух” отримує 41%. По мажоритарних округах попередньо проходить майже рівна кількість кандидатів від влади і опозиції. Результати паралельного підрахунку голосів теж свідчать про перемогу опозиції: “Грузинська мрія” – 54,6%, “Єдиний національний рух” – 40,7%. Решта партій не долають 5% бар’єру. Остаточні підсумки ЦВК обіцяє оприлюднити до 20 жовтня, проте опозиція вже другий день святкує перемогу. З наступного року через зміни в конституції грузинський парламент отримає більше повноважень, а президент стане фігурою, залежною від прем’єра. Сам глава грузинської опозиції – особа без громадянства. Від французького і російського він відмовився, а грузинського не отримав. Донедавна мільярдер Іванішвілі називався Борисом, а більшість його статків досі пов’язані з Росією.
Представники іноземних спостережних місій позитивно оцінили організацію виборів. Французький спостерігач назвав підсумки виборів “перемогою демократії”. Голосування відбувалося в умовах прозорості та відкритості, заявив представник спостерігачів від Європарламенту Індрек Таранда. За словами французького депутата Жана Марі Бокерія, ці вибори справили на нього приємне враження. Член литовської ЦВК Юліус Ясайтіс на високому рівні оцінив активність виборців. “За моїми оцінками, явка мала перевищувати 60%. Це дуже хороший показник. Бачив, як народ стояв і терпляче чекав своєї черги. Такого в Литві не побачиш”, – заявив Ясайтіс.
“Для мене фундаментально не прийнятні погляди коаліції “Грузинська мрія”. Між нами велика різниця. Ми вважаємо їхні погляди хибними. Але демократія працює так, що рішення приймає більшість грузинського народу, і ми поважаємо цей вибір”, – заявив Саакашвілі.