Мистецьке видання праць Никифора Дровняка в Німеччині

Анна-Галя Горбач

Невтомний любитель українського образотворчого мистецтва лікар-ортопед пан Михайло Маркович, що проживає майже два десятиліття в Німеччині, у західнонімецькому місті Дюрен (Duren), недалеко голландського кордону, вже багато років відомий німецьким та українським колам, які цікавляться   малярством та іншими видами мистецтва. Він також є ініціатором побратимства між містами Дюрен у Німеччині та ураїнським Стриєм у Галичині, куди він уже кілька разів приїжджав разом з німецькими колегами з практичною лікарською допомогою для важкохворих або травмованих дітей-калік.

Як любитель і колекціонер українського мистецтва, пан Маркович не тільки заініціював і видав на власні кошти репрезентативний альбом ук-раїнського мистця Івана Труша як маляра Європи, але й постійно організовує в Дюрені виставки сучасних мистців України та різні культурні імпрези, на яких німецькі відвідувачі можуть ознайомитися з різними видами української культури та мистецтва.

Сам пан Михайло Маркович родом з Лемківщини. Його родина була вивезена польською владою після Другої світової війни разом з земляками-лемками на північ, в колишню німецьку Пруссію. Альбом з репродукціями картин Никифора Дровняка пан Михайло Маркович присвятив пам’яті своїх батьків, які передали йому любов до України, рідного лемківського краю та культури українського народу.

Видавцеві М. Марковичу, якому належить немала колекція більших і менших картин Никифора Дровняка (як також інших українських мистців), вдалося зреалізувати довгі роки плекану ним мрію – видати мистецький альбом з репродукціями картин славного українця, лемка Никифора, яким довгі роки гордився польський мистецький світ, бо ж Никифір увійшов в історію європейського мистецтва як один з чільних представників напрямку так званого примітивного малярства.

В обширному нарисі львівського мистецтвознавця Олеся Ноги відтворений важкий життєвий шлях Никифора з Криниці, нешлюбного сина лемківської селянки, що в курортному містечку заробляла на важкий хліб насущний прибиральницею у віллах, де переважно перебували приїжджі в чудову місцевість    мистці різних напрямків.

Монографія Олеся Ноги “Нетифор, маляр з Божої ласки” передана у дещо скороченому, зредагованому для німецького читача перекладі у семи розділах такого порядку: Вступ (з біографічними датами), 3оря над Лемківщиною, Час непевних років навчання, Мандрівний маляр, Підсумки урожайних років, Час загального безглуздя, Кінець безвихідности, Освітлений холодною славою, Індекс.

Індекс містить 38 бібліо-графічних позицій, переважно українських та польських авторів, до питання мистецького характеру та національної приналежности мистця Никифора Криницького.

Народжений лемкинею, хре-щений у греко-католицькому храмі, Никифор, що був з народження глухонімим, жив свідомо два десятиліття у Криниці в тісних зв’зках з українськими мистцями наших західних земель. Його виселено разом із лемками на північ Польщі, звідки він кількакратно нелегально вертався в рідну Криницю, маючи неодноразові конфлікти з міліцією.

Опікувалося Никифором довший час польське подружжя мистців Банахів. Польські мистецькі кола представляли його як польського мистця.

Львівський мистецтвознавець Олесь Нога постарався на підставі доволі фрагментарного, майже   недоступного документарного біографічного матеріалу відтворити історію виняткового, надзвичайно обдарованого народного мистця загадкової долі колишньої лемківської землі. З мистецьким хистом, вельми вдало розміщені репродукції більших та менших картин мистця Никифора разом із фрагментами його життєвої, справді пригодницької історії. Переклад українського тексту на німецьку мову належить авторці цієї статті.

Ціна мистецького альбому, що містить репродукції картин Никифора з Криниці, збірки лікаря Михайла Марковича, історію життєвого шляху лемківського мистця виняткової долі Никифора Дровняка з Криниці, –  25 євро. Альбом можна замовляти за адресою:

Herr Michael Markowicz
Arzt f. Orthopadie
Weiherstrasse 16
52349
Duren
Bundesrepublik Deutschland