Письменник і науковець з Канади став лауреатом Премії ім. М. Гоголя

Письменник і науковець з Торонто д-р Марко Роберт Стех став лауреатом відомої літературної премії – Міжнародної літературної премії ім. Миколи Гоголя за 2009 рік за роман “Голос”.

Витончений експериментальний роман “Голос” Марка Роберта Стеха, виданий  2005 р. у престижній серії “Фест-Проза” видавництва “Піраміда”, давно вже здобув собі визнання й добру славу серед літературних критиків та читачів в Україні. Автори багатьох рецензій писали, між іншими, що “роман ... спершу відлякує, потім спокушає і, врешті, заворожує своєю ускладненістю”, що “ускладненій ієрархії персонажів відповідає не менш складна – проте досконала у своїй чіткості – структура роману”, що “письменник свідомо стає на боці некомерційної літератури”, та що “те, що роман Марка Роберта Стеха одразу ж після виходу у світ зайняв свою нішу в сучасній українській літературі, сумніву не викликає”. Намагаючись вмістити цей неповторний текст, який, за словами критика, “анітрохи не скидається на роман у поширених трактуваннях та реалізаціях цього жанру”, в ширший літературний контекст, критики проводили паралелі між “Голосом” і творами Марселя Пруста, Хорхе Люїса Борхеса, Джеймса Джойса, Ґустава Майнріка та Германна Гессе.

Премія ім. Миколи Гоголя була створена під назвою Премія “Тріумф” у 1998 році Чернігівським медіа-клубом за сприяння Національної Спілки письменників України. Нині засновником цієї престижної відзнаки є Чернігівський інтелектуальний центр, а рішення ухвалює журі, до якого входять відомі письменники та науковці.

У листопаді 2008 р. засновники “Тріумфу” ухвалили рішення про перейменування премії. Для вшанування пам’яті всесвітньовідомого письменника Миколи Гоголя, який жив на Придесенні, вирішено, що з 2009 року ця почесна відзнака називатиметься: Міжнародна літературна премія ім. Миколи Гоголя.

Крім Марка Роберта Стеха, лауреатами премії у 2009 році стали: письменник Олександр Клименко (за книгу “Supraphon”); письменник і науковець Петро Кралюк (за книги “Римейк” та “Реанімація”); письменник Петро Пиниця (посмертно); і художник Сергій Поляк (посмертно, за картини з фондів Чернігівського художнього музею).

Голова журі Міжнародної премії ім. Миколи Гоголя

Сергій Дзюба