Розмаїття

Щоб зберегти хребет здоровим

Лариса Попроцька

Один стародавній лікар сказав, що всі хвороби походять не від нервів, а від хребта.

Якоюсь мірою він був правий, адже від недуг спини страждає весь організм, а щоб зберегти здоров’я, необхідно правильно спати, сидіти та рухатися. Як оволодіти цим нескладним мистецтвом, розповів президент Української асоціації фахівців фізичної реабілітації, к.м.н. Степан Кобелєв.

Уникайте пози ембріона!

Щоб зберегти хребет здоровим, слід дотримуватися системи правил щодо поводження в ліжку, на робочому  місці та в побуті. Третину свого життя ми проводимо уві сні, тому положення під час нічного відпочинку має важливе значення для організму.

Якщо людина спить на спині, максимально відпочивають шия та поперек, на животі – грудний відділ. Позу під час сну бажано обирати залежно від скарг. Для тих, хто не має проблем зі здоров’ям, головна умова – це зручність та комфорт. Єдине не рекомендоване лікарями положення під час сну – це так звана поза ембріона. Коли зранку ми почуваємося виспаними, у нас нічого не болить – зауважень щодо культури спання немає. Біль у спині, шиї чи м’язах – сигнал організму про порушення правил сну.

Обираючи ортопедичний матрац, слід враховувати особисті проблеми та потреби організму. Найкраще мати тверде ліжко та матрац товщиною 10-15 см. Ліжко не має прогинатися – це призводитиме до неправильного положення хребта. Чим молодша людина, тим твердішим має бути ложе, чим старша – тим м’якшу постіль може собі дозволити. Слід також враховувати особливості маси тіла – чим більша вага, тим м’якшим має бути ліжко для її правильного розподілу.

Оптимальна товщина подушки – близько 5-7 см. Погано, якщо вона надто велика або висока: напівсидіти під час сну – неприпустимо. Спати на зовсім пласкій подушці або без неї – також шкідливо.

Годину посидів – п’ять хвилин побігав

У наш час переважають “сидячі” професії, оскільки комп’ютерні технології оволоділи світом. Щоб робота була безпечною, слід максимально зменшити навантаження на хребет. Недаремно ми перевертаємося уві сні – мозок знає, що довго перебувати в одному положенні не можна. Якщо вам доводиться цілий день сидіти, кожну годину необхідно робити п’ятихвилинки для зміни рухової діяльности. Найкраще виконати фізичні вправи або пройтися.

Ноги повинні чітко стояти на підлозі: таким чином зменшується навантаження на поперековий відділ хребта. Обов’язково слід спиратися на спинку стільця, ліктям необхідна опора – стіл або підлокітники. Оптимальним варіантом стане стіл зі спеціальним вирізом.

Монітор повинен бути на рівні очей, прямо перед вами, а не збоку. Оптимальну відстань від очей до комп’ютера можна виміряти витягнутою рукою. Чим довше ми працюємо руками, витягнутими перед собою, тим більше втомлюється шийний відділ хребта. Свої дві помічниці завжди слід тримати якомога ближче до тіла – як сидячи за столом, так і піднімаючи вантажі.

Небажано ставити ноги на вроблені в стілець підставки. Висота робочого крісла має бути такою, щоб можна було вільно покласти руку під коліно.

Життя без різких рухів

Виконуючи роботу по господарству, ніколи не нахиляйтеся з прямими колінами, уникайте різких рухів тулуба. Не можна тривалий час перебувати у зігнутому положенні.

Неабияке значення має вибір взуття. Якщо ви звикли до високих каблуків, не можна різко переходити на пласку підошву. Потурбуватися про відповідне взуття потрібно любителям спорту. Займатися краще на паркеті або ґрунті, а от фізичних вправ на асфальті краще уникати.

Дотримуватися правил безпеки слід не лише на роботі, а й під час відпочинку.

Крісло для читання та перегляду передач має бути м’яким та широким. У жодному разі не читайте лежачи – це виснажує не лише хребет, а й всі системи організму.

Королівський плід

Вчені дійшли висновку: щоденне споживання граната знижує ризик виникнення раку молочних залоз.

У ході досліджень виявили, що ріст ракової пухлини блокується завдяки особливим речовинам – елаготанінам, які містяться у гранатовому соці та знижують вироблення жіночих статевих гормонів – естрогенів. Дослідники переконані, що винайдене сполучення може відіграти вирішальну роль у блокуванні росту злоякісної пухлини молочної залози. Можливо, зроблені висновки сприятимуть створенню ліків від онкологічних недуг.

Гранат – панацея від усіх хвороб. Він покращує обмін речовин, зміцнює імунну систему, насичує організм вітамінами та великою кількістю корисних речовин. Недаремно на Сході з давніх-давен цей фрукт називали королем усіх плодів. Гранатовий сік рекомендують пити при виснаженні організму, недокрів’ї, атеросклерозі, респіраторних інфекціях, бронхіальній астмі, ангіні, радіактивному опроміненні. Солодкі сорти граната зарекомендували себе як відновлюючий засіб після перенесених інфекційних захворювань та операцій, ниркових коліках та шлунково-кишкових розладах. Кислі сорти допомагають при діабеті. Щоправда, гранатовий сік протипоказаний при виразковій хворобі шлунку, гастриті з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Дари природи потрібні завжди, особливо – у зимово-весняний період. Фруктів забагато не буває: якщо ми разом із ними споживаємо зайві речовини, вони не засвоюються.

Приділяючи багато уваги фігурі, жінки намагаються якомога менше їсти, а даремно: лише збалансоване калорійне харчування допомагає боротися з пухлинами.

Слід пам’ятати, що тільки натуральна їжа зміцнює опірність організму до хвороб. Не варто зловживати напівфабрикатами та продуктами тривалого зберігання. Чим більший термін придатности – тим більше хімічних речовин містить продукт, тому як він діятиме на організм – невідомо.