Історія України за

Павлом-Робертом Маґочієм:

територіальний і багатокультурний підхід

Учасники семінару: О. Романишин, П.-Р. Маґочій, М. Дичок (ведуча вечора), Ю. ДаревичУ 2010 році у видавництві Торонтського Університету вийшло друге доповнене видання книги професора того ж університету П.-Р. Маґочія “A History of Ukraine: The Land and Its People”. Минулого, 2012 року, в Україні ця книга була опублікована в українському перекладі. Власне, концепції цієї книги і був присвячений семінар, організований Науковим Товариством ім. Т. Шевченка Канади спільно з Інститутом Св. Володимира та Українсько-Канадським Дослідно-Документаційним Центром. До семінару, який відбувся 6 грудня в Торонто у приміщенні КУМФ, окрім автора проф. Маґочія, були запрошені також д-р Олег Романишин та проф. Юрій Даревич.

Всі учасники є добре відомими українській громаді як у Канаді, так і поза її межами. Проф. Маґочій захистив докторат у Прінстонському Університеті, від 1980 року очолює кафедру українських студій у Торонтському Університеті. Він є автором більше 700 публікацій, серед них безцінних історичних мап та атласів, без яких не може обійтися жоден сучасний дослідник історії України. Доктор Романишин здобув докторат у Торонтському Університеті, викладав у багатьох університетах. Останніми роками він є головним редактором газети “Гомін України” та бере активну участь у численних громадських організаціях і комітетах. Професор-емерит фізичного факультету Університету Йорк у Торонто Юрій Даревич є одним із найактивніших членів НТШ, головою літературно-мистецького об’єднання “Слово” та співголовою УКДДЦ.

У своєму виступі проф. Маґочій зазначив, що за останні два роки це вже 24-та презентація його книги, а попередні охопили всі регіони та більші центри України – від Ужгорода, Чернівців та Одеси до Донецька, Луганська і Маріуполя. Щодо змін та доповнень другого видання проф. Маґочій додав три нові розділи – про кримський ханат (розділ 14), про ставлення неукраїнців в Україні до подій Першої світової війни та революції (розділ 40) і про сучасну Україну (розділ 53), а також ряд вставок, що супроводжують основний текст історичними матеріалами та поясненнями-коментарями. Характеризуючи конценцію своєї історії, проф. Маґочій наголосив, що в певному сенсі це є перша історія України, а не українського народу, які ми мали дотепер, оскільки описує історію всіх народів, що проживають на території нинішньої Української держави.

Доктор О. Романишин у своєму виступі підкреслив, що П.-Р. Маґочій написав історію за державницьким принципом, і це цілком справедливо, оскільки Україна сьогодні є незалежною державою. Зі сторінок книги проф. Маґочія постає багате минуле великої європейської держави, яку історик описує об’єктивно і неупереджено. Д-р Романишин також висловив побажання, щоб для майбутнього нового видання цієї історії були використані матеріали із секретних архівів, що лише тепер стають доступними історикам. У першу чергу це стосується висвітлення Голодомору, а також визвольної боротьби УПА, що допоможе, у випадку останньої, розвіяти міф про зосередження її лише в західних теренах України.

Проф. Даревич, оскільки за фахом є фізиком, а не істориком, представив точку зору читача. Власне, з цієї точки зору дуже важливо, щоб історія легко та захопливо читалася. Історія проф. Маґочія якраз є такою книгою – не лише точною і вичерпною під оглядом історичної науки (з об’ємним додатком рекомендованої літератури), а й цікавою, легко читаною і доступною пересічному читачеві.

На закінчення семінару його учасники відповіли на численні запитання слухачів. У відповіді на питання щодо того, хто може вважатися українцем, проф. Маґочій твердо стоїть на ідеологічних, а не біологічних засадах: людина є українцем за переконанням, а не етнічним корінням. На питання, чи була Помаранчева революція справжньою революцією, проф. Маґочій відповів ствердно, додавши, що Майдан сьогодні є промовистим тому підтвердженням. Заява проф. Маґочія про те, що нинішніми студентами на Майдані ми будемо гордитися в найближчому майбутньому, викликала бурхливу овацію всіх присутніх.


Даґмара Турчин-Дувірак,

пресовий референт НТШ

PHOTO

Учасники семінару: О. Романишин, П.-Р. Маґочій, М. Дичок (ведуча вечора), Ю. Даревич