Конгрес Українців Канади

Місія спостереження за парламентськими виборами в Україні  30 вересня 2007 року

Попередній звіт про спостереження за виборами

Київ, 1 жовтня 2007 року – Виборче законодавство України дозволяє зацікавленим міжнародним неурядовим організаціям брати участь у спостереженні за виборами, даючи можливість встановити, наскільки виборчий процес відповідає загальноприйнятим демократичним стандартам.

Користуючись цією можливістю та відповідно до статті 77 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, Конгрес Українців Канади (КУК) організував місію спостереження за виборами депутатів Верховної Ради.

Місія спостереження за виборами розпочала роботу в Україні 4 вересня 2007 року. У ній взяли участь добровольці з Канади, що мали досвід роботи на попередніх виборах в Україні та володіли українською або російською мовами. Загалом місія налічувала одного довгострокового спостерігача, 13 лідерів груп та 110 короткострокових спостерігачів. Підготовка місії здійснювалась у тісній співпраці з міжнародними та національними групами спостерігачів. Крім голови місії Орисі Сушко та головного спостерігача Романа Хичія, для спільного виконання місії КВП на місці в Києві були голова Комітету виборчого процесу (КВП) Омелян Єринюк та члени комітету Оля Шевель і Дарсі Кошман.  

Завданням місії КУК було оцінити відповідність виборчого процесу національному законодавству та демократичним стандартам. Цей документ є попереднім оперативним підсумком роботи місії. Приблизно через 8 тижнів після завершення виборчого процесу та оголошення результатів виборів буде оприлюднено остаточний звіт, що міститиме рекомендації щодо можливих шляхів усунення найпоширеніших проблем та порушень у майбутньому. КУК готовий допомагати владі та громадському суспільству в Україні в утвердженні демократичних виборчих стандартів та дотриманні основних прав та свобод людини і громадянина.

Спостереження за виборами

Закон України про вибори народних депутатів передбачає можливість спостереження за виборами. Окрім Конгресу Українців Канади, ЦВК зареєструвала спостерігачів від Російської Федерації, Українського Конгресового Комітету Америки, Європейської мережі організацій спостереження за виборами, Українсько-Польського форуму, ОБСЄ, Бюро демократичних інститутів і прав людини при ОБСЄ, Міжнародного республіканського інституту, Світового Конгресу Українців, організації “Freedom House”, Міжнародної правозахисної асамблеї, Місії спостереження СНД, а також парламентські делегації та представників багатьох країн, включаючи Канаду та Європейський Союз.

Попередні висновки

30 вересня 2007 року виборці України віддали свої голоси на дострокових виборах 450 народних депутатів України до Верховної Ради від 20 партій та блоків, що були зареєстровані для цих парламентських виборів Центральною виборчою комісією (ЦВК). Реєстрація 20 партій і блоків надала виборцям України широкий вибір.

Наша попередня оцінка показує, що в областях, в яких велися спостереження, були прийняті рішучі спроби відповідати прийнятим у світі стандартам для вільних, чесних і прозорих виборів; тим не менше, існували деякі серйозні недоліки у проведенні виборчого процесу.

Детальна інформація

Через нестачу часу після закриття дільниць даний звіт надає лише загальний виклад спостережень замість конкретних прикладів. Більше подробиць буде надано найближчим часом в остаточному звіті.  

Такі позитивні аспекти виборчого процесу були відзначені спостерігачами КУК:

Були поміченими такі недоліки:

 Основні рекомендації

 Введення дозволу на дострокове голосування для надання можливости голосування для виборців, які перебувають поза місцем проживання у дні виборів.

 Інформація про місію та подяки

 Конгрес Українців Канади висловлює подяку Центральній виборчій комісії, Міністерству закордонних справ України за можливість взяти участь у виборах та надання реєстраційних посвідчень, а також Посольству Канади в Україні.

Представники Конгресу здійснювали спостереження за виборами у 15 областях на 2,000 виборчих дільниць. Більшість спостерігачів володіли українською мовою та були громадянами Канади. Конгрес працював над попередніми виборами в Україні, зокрема висилаючи 500 спостерігачів на президентські вибори в 2004 році і 150 на парламентські вибори в 2006 році.

Орися Сушко, голова місії, Роман Хичій, головний спостерігач

За додатковою інформацією звертайтесь:

Конгрес Українців Канади

Suite 647, 167 Lombard Avenue

Winnipeg, Manitoba, R3B 0V3

Canada

Телефон: (204) 942-4627

Факс: (204) 947-3882

E-mail: ucc@ucc.ca

Веб-сайт: www.ucc.ca