Пласт у Торонто відкрив нову Домівку ім. Гуцуляків

Оксана Закидальська

ТОРОНТО – У червні ц. р. Пластова Станиця в Торонто стала власником нової Домівки – дару пластунів Ярмили і Ераста Гуцуляків. У неділю, 26 вересня ц. р. відбулося урочисте відкриття і посвячення цієї будівлі. Зібралися всі пластуни – від наймолодших новаків до довголітніх пластунів-сеньйорів. Прийшло на це свято багато колишніх пластунів і ширша громада – разом понад 600 осіб, між якими були генеральний консул України в Торонто Олександр Данилейко, член Федерального Парламенту Борис Вжесневський, голова КУК, Відділ Торонто, Оксана Рева, екзекутивний директор СУМ Гарі Несмашний та інші. На щастя, нове приміщення, яке знаходиться на роздоріжжі вулиць Kipling i The Kingsway, має спереду розлогу площу, де всі могли поміститися.

Пластуни, як каже їхній звичай, стали у більш-менш рівні лави, а перед нимиПосвячення нової пластової Домівки отці католицької і православної церков відспівали молебен посвячення. Коли священики відійшли в будинок, щоб освятити всі кімнати, пластуни зійшлися на церемонію посадження святочного дерева – дуба, який у пластовій традиції означає “силу”. Закопали дерево новак Іван Гаргай і новачка Оленка Лещишин, а всі пластуни обіцяли це дерево пильнувати.

На офіційну програму відкриття пластуни і гості пішли всередину будинку, до великої залі – колишньої церкви, яка має місце на 500 осіб. Нове приміщення було закуплене від United Church of Canada і складається з церковного будинку, шкільного приміщення, приміщення на садочок, спортзалу і комерційного розміру кухні. Будинок оточений великим подвір’ям і місцями на паркування авт.

Програму вели старші пластуни Іванка Сливинська і Степан Лебедь. Після їхнього короткого вступу, в якому вони пояснили, що являє собою Пласт, всіх гостей привітала новообрана станична Люба Тарапацька. Вона висловила щиру подяку Ярмилі та Ерастові Гуцулякам за княжий дар нового дому для станиці.

Наприкінці програми, під довгі і сильні оплески, виступили самі меценати – Ераст і Ярмила Гуцуляки. Після закінчення студій фармації в Університеті Бритійської Колумбії у Ванкувері у 1957 році Ераст Гуцуляк почав розвивати свої фармацевтичні підприємства і Новак Іван Гаргай і новачка Оленка Лещишин закопують святочного дубаактивізуватися у громадській праці, зокрема з проектами, пов’язаними з поміччю Україні, – у 1989 році був одним з основоположників Канадського Товариства Прихильників Руху, подарував будинок для першого Посольства України в Оттаві, а тепер є почесним консулом України в Канаді.

Свою меценатську діяльність Ераст Гуцуляк почав давніше – у 1987 році уфундував Катедру української культури і етнографії при Альбертському Університеті, а тепер фінансово підтримує Острозьку Академію в Україні. Одержав не одне признання – у 1995 р. був нагороджений Шевченківською медаллю, а в 2007 р. отримав Орден Канади (Order of Canada).

Хоча за професією Ераст Гуцуляк – фармацевт, за покликанням він – пластун. Від 1983 до 1987 року був станичним у Торонто, а ціла родина Гуцуляків давно пов’язана з Пластом. Дружина Ераста Гуцуляка Ярмила, яка за професією є педагогом, також розуміє важливість виховання молоді.

У своєму виступі Ераст Гуцуляк сказав: “Ми хотіли подарувати Пластові таке приміщення, щоб служило зростанню його членства та різноманітності занять. Бажанням родини було, щоби Пласт розвивався у більш сприятливих обставинах”. Він також підкреслив, що нове пластове приміщення може розвинутися і стати центром для всієї української громади Торонто та околиць.

PHOTOS

1 – Посвячення нової пластової Домівки

2 – Новак Іван Гаргай і новачка Оленка Лещишин закопують святочного дуба