Фестиваль воєнного кіно

Художній фільм про Українську Повстанську Армію

Юрій Безкровний

14 жовтня, на Покрову, найбільш шановане свято для запорізьких козаків та вояків Української Повстанської Армії, московська громадськість мала нагоду переглянути фільм сучасного українського режисера Олеся Янчука „Залізна сотня”. Це стало можливим завдяки участі стрічки у Міжнародному фестивалі воєнного кіно імени Ю. Озерова, організаторами якого виступили Федеральна агенція з культури та кінематографії Російської Федерації, Центральний музей Великої Вітчизняної війни на Поклонній горі за підтримки Міністерства оборони РФ.

Кінострічку „Залізна сотня” за мотивами книги Юрія Борця „УПА у вирі боротьби” було знято у 2004 році, вона стала третім фільмом Олеся Янчука (після „Атентату” (1995) та „Нескореного” (2000). Остання стрічка, присвячена постаті визначного керівника УПА генерала Романа Шухевича, також брала участь у Міжнародному кінофестивалі в Москві у 2001 році.

У новому фільмі режисер звертається до теми визвольних змагань українців у 40-50-х роках ХХ ст. Зображувані події фільму „Залізна сотня” відбуваються в 1944-1947 роках, напружені епізоди боротьби УПА з радянськими підрозділами переплітаються у фільмі зі зворушливими картинами мирного життя, молодим коханням... У стрічці яскраво виражено стійкий оптимізм та героїзм українських чоловіків, які, не шкодуючи власного життя вступали до повстанських загонів, аби відстояти рідну землю. „Залізна сотня” здобула нагороди на двох міжнародних фестивалях в Україні – у Ялті й Бердянську, де переможців визначають самі глядачі.

Прикметно, що демонстрація фільму, в якому виражене бачення історії, що цілковито відрізняється від сформованих у радянський час стереотипів, відбулася у великому кінозалі Центрального музею Великої Вітчизняної війни на Поклонній горі.

Знайомство російської аудиторії з такими фільмами, безумовно, допомагає кращому розумінню непереборної волі українців до здобуття незалежности, розкриває практично не відомі їй сторінки складної історії України.