Висвітлення фільму, присвяченого 80-літтю ОУК
Леся Панько
------------------------
Подія, яка відбулася 18 жовтня у Громадському Центрі Українського Національного Об’єднання на 145 Еванс у Торонто, запам’ятається надовго, а особливо закарбуються в пам’яті багато моментів з фільму, який висвітлювався у цей вечір. Фільм був виготовлений з нагоди 80-ліття Організації Українок Канади ім. Ольги Басараб.
Із вступним словом виступила голова Крайової Управи ОУК Оля Шевель, яка згадала, що українське жіноцтво почало гуртуватися ще в далекому 1930 р. при Українській Стрілецькій Громаді Канади, а у 1932 р. вже була створена незалежна Організація Українок Канади. Членки наполегливо працювали і почали створювати відділи в тих місцевостях, де були поселені українки. Їхня діяльність була багатогранною – вони проводили конференції, круглі столи, святкували різні визначні дати, займались публікацією книжок, видавали брошури і листівки. У 1950 р. українське жіноцтво вирішило створити свій орган – журнал “Жіночий Світ”, який видається і до сьогодні. Членки не забули і про дуже важливу ділянку, а саме виховання дітей у національному дусі, створювалися суботні школи, також жіноцтво займалося допомогою потребуючим. Своєю наполегливою працею вони досягли великих успіхів. Справу, започатковану засновницями, продовжують і тепер. Як сказала О. Шевель, “тільки люди великого серця можуть посвячувати свій час та енергію для спільного добра, для поширення нашої культури, мови і традицій”. Вона подякувала членкам за цей великий вклад і закликала надалі продовжувати та поповнювати добрими справами історію Організації.
Відтак членка КУ ОУК Лариса Гвоздулич розповіла про те, як виникла ідея створення фільму, а трапилось це на Конференції ОУК у Монреалі у 2010 р., саме ця ідея була однією із резолюцій. І вже наступного року був створений комітет при КУ ОУК у такому складі: Ярослава Івасиків, колишня голова КУ ОУК, ініціатор проекту, Наталя Обаль, Уляна Підзамецька, Надя Остапчук, Лариса Гвоздулич та диктор фільму Леся Панько. Комітет почав працювати над змістом фільму, пошуком матеріалів, цінних історичних документів та фотографій. Вирішили видати фільм у двох мовах, щоб дати нагоду ознайомитися з досягненнями українського жіноцтва не тільки українцям, а також загально канадській громаді.
Друга сторона фільму – технічне оформлення. Комітетові пощастило, що вдалося залучити до праці молодого кінорежисера, випускника Confederation College of Thunder Bay with diploma Film Production – Андріана Лисенка. Цей молодий чоловік присвятив багато часу та енергії, ввічливо і терпляче ставився до зауваг, старався, щоб фільм справді був виконаний на високому рівні. На жаль, на прем’єру фільму А. Лисенко не зміг прибути, бо отримав працю у Ванкувері, але у письмовій формі поділився своїми враженнями, які зачитала Л. Гвоздулич. Він відверто зізнався, що багато не знав про ОУК, але пам’ятав, що його бабуся Надія Сергійчук була членкою Відділу ОУК Торонто-Захід. Як зворушливо було почути ці слова, якою б гордою була пані Сергійчук за свого внука, котрий зробив свій вклад в історію Організації. А. Лисенко зауважив, що, працюючи над фільмом, записуючи спогади членок ОУК, отримав можливість багато чого навчитися. На його думку, цей фільм дасть нагоду молодому поколінню завжди пам’ятати – хто ми є і звідки походить наше коріння.
Обкладинку DVD оформив Андрій Равлик, який працює оператором для телепередачі “Контакт”.
Л. Гвоздулич подякувала усім членкам, які поділилися своїми спогадами, а також спонсорам: Фундації Українського Національного Об’єднання Канади – голова Володимир Купловський, Шевченківській Фундації – голова Андрій Гладишевський, Фундації ім. О. Ольжича – голова Марія Підкович. Без цих фундацій було б неможливо втілити даний проект у життя. Л. Гвоздулич вручила М. Підкович, яка була присутня на вечорі, копію фільму на знак подяки за розуміння важливості справи, за фінансову підтримку.
Присутні на вечорі мали нагоду почути виступ автора сценарію – Наталі Обаль, яка звернула увагу, наскільки важливим було підготувати цей фільм, розповісти про цілі, працю українського жіноцтва, про ту любов до своєї спадщини, яку багато членок ОУК перебрали від своїх матерів, засновниць цієї Організації, усвідомити, який чудовий приклад вони залишили для наслідування. Особливо корисним такий фільм стане для молодого покоління, яке, безумовно, буде горде за своїх попередниць, і це, можливо, стане поштовхом до активної участі в роботі українських організацій.
Демонстрація цього фільму принесла справді велике задоволення. Було великою приємністю перейти стежками українського жіноцтва Канади, почерпнути чогось незнаного і залишитись гордими за цей великий вклад, який зробили членки ОУК не тільки для українства, але також для історії Канади.
PHOTO
1 - Зліва направо: членка КУ ОУК Лариса Гвоздулич і голова Фундації ім. О. Ольжича Марія Підкович
2 — Голова Крайової Управи ОУК Оля Шевель
3 — Автор сценарію фільму Наталя Обаль