У Києві відзначили річниці УПА та УГВР

Олена Ремовська

У Києві відзначили річниці створення Української Повстанської Армії та Головної Визвольної Ради. 25 жовтня урочистим вечором “Лицарі волі” учасники вшанували борців визвольного руху 40-х рр. минулого століття.

Незадовго після арешту керівництва Українського державного правління з ініціативи ОУН та УПА на початку 1944 року з’явився комітет, завданням якого стало створення підпільного парламенту та уряду українського визвольного руху. Так з’явилася Українська Головна Визвольна Рада.

Об’єднала ідеєю

“Будемо боротись за те, щоб Ти, Український Народе, був володарем на своїй землі”, – йшлося в Універсалі Визвольної Ради. У роки боротьби орган тісно співпрацював з УПА. На думку істориків, доказом цього був той факт, що посаду голови Проводу ОУН, головного командира УПА і генерального секретаря УГВР обіймала одна й та ж людина – Роман Шухевич у 40-х роках та Василь Кук – у 50-х.

Голова правління Інституту національного державотворення Михайло Ратушний переконаний: Визвольна Рада об’єднала не лише прихильників ОУН, але й інших, небайдужих до долі України.

“Коли у 1944 році стало зрозуміло, що лише мілітарними способами побороти більшовицьку Росію та нацистську Німеччину неможливо, потрібні ще ідеї, було скликано УГВР. Визвольна Рада – це не об’єднання лише націоналістів, це широкий фронт усіх українців, з різними політичними поглядами, які хотіли, щоб Україна була незалежною”, – зазначив Михайло Ратушний.

Інша Україна

Річницю Української Головної Визвольної Ради не оминув увагою і Президент України Віктор Ющенко. На думку глави держави, вшанування діяльности Ради є одним із кроків до відновлення історичної справедливости. “Українська Головна Визвольна Рада не лише керувала рухом збройного опору. Вона стала свідченням незнищенности Української держави, продемонструвала світові, що є інша Україна”, – йдеться у привітанні Президента.

Напередодні в Києві 67-му річницю створення Української Повстанської Армії відзначили кількатисячним урочистим маршем. Учасники, зокрема, вимагали на державному рівні визнати боротьбу ОУН-УПА національно-визвольною боротьбою української нації.