Український синдром на польських виборах
Богдан Червак
Нещодавно в Рівному під час презентації своєї книжки “З цим – переможемо!” довелося почути твердження, що головна загроза для української державності – це чужинці, які тримають у своїх руках державні та фінансові важелі і використовують їх не в інтересах української нації.
Очевидно, що не можна легковажити і такою думкою. Проте одразу ж пригадалася нещодавня історія з виборами в сусідній Польщі. ЗМІ практично не надали уваги участі у цих виборах українця Мирона Сича. Тим часом його історія надзвичайно промовиста і повчальна.
Так-от, як повідомила газета Об’єднання Українців Польщі “Наше Слово”, шостий номер у списку партії “Громадянська платформа”, етнічний українець М. Сич в Ельблонзькому виборчому окрузі № 34 набрав 8,884 голоси, що дає йому можливість посісти 4 місце серед кандидатів. При цьому слід зауважити, що, за попередніми підсумками, ГП у даному виборчому окрузі претендує лише на 3 мандати. Отже, потрапляння М. Сича до польського парламенту – під загрозою. Але не це головне.
На більшу увагу заслуговує сама виборча кампанія. Так-от, єдиний і узгоджений найбільшою і найвпливовішою українською організацією – Об’єднанням Українців Польщі кандидат М. Сич несподівано для себе і, думаю, для української громади зіткнувся на своєму виборчому окрузі не з кандидатами-поляками, а кандидатами-українцями. Їх виявилося – аж п’ять!
Усі вони балотувалися від партій, які не можна вважати прихильними до українців. Зважаючи на те, що у виборчому окрузі проживає чимало українців, ці партії в такий спосіб вирішили здобути українські голоси, а отже, не допусти перемоги М. Сича.
У вирі виборчої кампанії українці, які боролися з українцем, не гребували нічим. У хід йшли найбрудніші виборчі технології, включно із залученням церковно-релігійної проблематики як засобу дискредитації конкурента. Зокрема, у фіналі виборчої кампанії у ЗМІ з’явилася стаття з промовистим заголовком “Чи депутат Сич – за дискримінацію поляків у греко-католицьких церквах на Вармії та Мазурах?”, де вкотре на щит піднято питання впровадження польської мови для поляків у греко-католицьких церквах, але натомість замовчується проблема впровадження української мови для українців у латинських храмах.
При цій нагоді М. Сича звинувачено у підтримці абортів, гомосексуальних подруж і виховування ними дітей. Розрахунок простий, оскільки Церква не толерує таких питань – то й виборці зроблять “правильний” висновок.
Іншими словами, український контекст польських виборів вкотре зафіксував одну з найголовніших національних вад – податливість на чужинські обіцянки, брак національної гідності й неспроможність об’єд-натися у вирішальний момент.
Нагадаю, що все це відбулося в Польщі, де історично склалися непрості взаємини українців і поляків, а отже, здавалося б, наші земляки мають бути як ніколи єдиними, консолідованими й не піддаватися на провокації.
Український синдром на польських виборах – задавнена хвороба нації.
У свій час О. Ольжич з цього приводу зазначав: “Дух руїни, дух степу покутує у психічному укладі нашого народу від Княжої доби, через Гетьманщину й Визвольні Змагання 1917-1920 років аж по сьогоднішній день.
Це той дух, який дав нам в історії Тетерю, Брюховецького, Сірка, Пушкаря, які бунтувалися проти власних гетьманів і змовлялись із сусідами то з півночі, то з заходу, виступали з ними проти власного народу й гетьманів та видавали їх ворогам на палі або й самі їх убивали. Це є ті Махни, Григорієви та інші отамани, які не хотіли підпорядкуватися власному урядові. Це ті всі, які не признавали і не признають нікого поза собою і над собою, які самі собі панами були, “герць для герцю” виправляли і завжди знаходили опікунів, протекторів, покровителів, яких кликали на поміч, і яку ті радо давали, бо це було в їхньому інтересі”.
Як цей “дух руїни, дух степу” викорінити з національної свідомості?
Згаданий
тут О. Ольжич бачив вихід у створенні
нового українського руху, який
“партикуляризмові
та загумінковості тодішнього українського
громадянства про-
тиставляє він свою
всеук-раїнськість, доривочним та кволим
спробам протиставляє тезу про тяглість
Національної Революції, демократичній
чорній раді української політики –
ідею вождівського монократизму та
провідницький принцип, а хаосові й
анархії загалу –
тверду вояцьку карність свойого членства,
готового іти без надуми на смерть на
кожний наказ Вождя й Організації”.
На його думку, такий рух мав би стати взірцем, прикладом для наслідування, а отже, засобом лікування хворого національного організму. Іншими словами, він бачив необхідність у гартуванні нації.
Сьогоднішні реалії відрізняються від доби, в якій жив О. Ольжич. Але суть його рецепту актуальна й нині – лише сильна нація, що поважає себе і знає собі ціну, не боїться чужинців, якими б підступними вони не були.