Сторінки Віри КЕ: Хроніка, Коментарі, Різне...

Дата в листопаді

1 листопада 1918 р. почався т. зв. Листопадовий Зрив.

До 1925 р. день 1 листопада був проголошений Днем національної жалоби, і українські патріоти в Галичині носили на своїх одягах чорні стрічки. Цей день був днем пригадки, що вони програли війну з Польщею, даремно склали на жертовнику своїх змагань до волі тисячі жертв і опинилися у ще гіршій неволі, як були перед 1 листопада 1918 року. В українських церквах відправлялися лише панахиди за полеглих борців, і наші люди виходили з церков, неначе б проспівали “Вічная пам’ять” жалібним поминкам по мріях про вільну Україну. Аж, на щастя, у 1924-1925 pp. гурт колишніх українських старшин кинув у Львові гасло, що роковини Листопадового Зриву – це свято не сумне, а радісне, бо ж згадується тоді про величну в історії України подію, а мудрий Митрополит Кир Андрей Шептицький, що знав українську душу, як ніхто інший, відразу прихилився до цього гасла. Відтоді в день 1 листопада щороку в українських церквах у Галичині відправлялася урочиста Богослужба в наміренні українського народу. А церковні проповіді, так як промови на таємних, законспірованих сходинах, що їх влаштовували різні українські організації й товариства, були бадьорі і були виявом вдячности за те, що кров борців за волю України була пролита не даремно, а стала родючим посівом на дорозі до визволення Батьківщини.

P.S. Ісус Христос помер, але не Християнство!

Дата в 2009 році

24 серпня 2009 року минуло 18 літ від проголошення НЕЗАЛЕЖНОСТИ УКРАЇНИ. Цей день і цей рік величаво відзначали українці по всьому світі. А українці живуть по всьому світі, тільки запитайте в редакціях наших газет, куди вони мусять розсилати кожне нове число газети. Про дату Незалежности згадували майже всі англійські газети, “Торонто Стар” помістив на цілу сторінку фотографію голів української морської піхоти, що марширує Хрещатиком у Києві.

Писав поет Глазовий, що Україна – це “не знак на карті, а творіння Боже. Ні новою, ні старою звать її не гоже”!

Вас не стане, й нас не буде
В цім безладнім світі,
А Земля її нестиме на своїй орбіті.
Що для неї колотнеча ваша політична?
Ви тут гості тимчасові,
УКРАЇНА – ВІЧНА!

Опінія

Всі люди 3емлі від народження мріяли, щоб літати вище хмар, у просторах Всесвіту. Дедаль (Daedalus) придумав і спорудив для свого сина Ікара крила, але Ікар полетів зависоко і впав у море, що тепер називається Ікарійське море. Дедаль був перший авіаційний дослідник аеронавтики. Ця легенда виринула, мабуть, на якійсь правді. Гермес у грецькій, а Меркурій у римській мітологіях – посланець (кур’єр) богів – носив при сандалях і при капелюсі крила, щоб швидко перелітати з місця на місце. Так, Дедаль, Ікар, Гермес – тільки мітологічні постаті, тільки легенди, але дуже часто легенда стала залишком історії і одинокою пам’яткою, що направду діялося тисячі років тому. Ідеї про авіацію родилися в різних народів, а особливо в старовинних китайських та індуських книгах можна про них довідатися.

Понад 4 і пів тисячі років минуло, заки сучасні люди створили правдивий літак, а це були два брати Орвіл та Вілбур. Вони цей літак придумали, зробили і перший раз полетіли ним 17 грудня 1903 р. Їхня “подорож” тривала всього, здається, 10 хвилин, але цього вистачило, щоб авіація тепер дійшла до міжпланетарних суден. Прогрес у зацікавленні та науці про авіацію підтримували оповідання про літаючі килими і колісниці на небі. Вони навіть спонукали Леонардо да Вінчі почати працювати над теоретичною аеродинамікою. (Леонардо Да Вінчі (1452–1519) – найбільший маестро Високого Ренесансу,  знаменитий скульптор, архітектор, інженер і заслужений діяч науки. Леонардо дістав найкращу освіту, яку тільки в ті часи було можливо дістати).

Ми маємо тепер найдосконаліші літаки, міжпланетарні судна, наукових дослідників у літаючих космічних станціях, бо від народження людей на Землі завжди родився хтось, хто зумів зі своїх мрій та ідей створити щось дійсне, цось реальне, щось конкретне, щось речове. Тим і таким людям завдячуємо прогрес!

Розповідь фотографіями

Цього року (2009) погода була дивна, але події розвивалися і проходили з великим успіхом.

Субота, 22 серпня – 18-та РІЧНИЦЯ НЕЗАЛЕЖНОСТИ УКРАЇНИ. Програма відбулася урочисто,  зворушливо, гарно в Сентенніал парку. О 9-ій год. – спортивні змагання, о 2-ій год. – концерт, від 7-ої до 12-ої год. – вечірня забава. Цілий день уприємнювали час українська кухня, ярмарок, музика. Свято підготували члени Конгресу Українців Канади, Відділ Торонто.

50-ЛІТТЯ РАДІОПРОГРАМИ “ПІСНЯ УКРАЇНИ” – 13 вересня 2009. Про таке “ЛІТТЯ” мріяв  засновник програми Прокіп Наумчук, але відійшов у небеса, коли програмі було 47 років. Одначе нова власниця програми, пані Оксана Сидорчук-Соколик його мрію втілила у життя і урочисто відзначила 50-ліття “Пісні України” святковим концертом, спогадами гостей і висококалорійною, смачною, щедрою “перекусковою” вечерею!