Президент КУК Павло Ґрод: “Канада хоче, щоб Україна була демократичною’’

25-26 жовтня в Україні з візитом перебував прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер. Напередодні візиту Конгрес Українців Канади поширив спеціальне звернення, в якому висловлюється занепокоєння діями української влади.

У зверненні мовиться, що “окремі дії політичного керівництва України викликають занепокоєння, особливо ті, які стосуються Конституції, демократичних інституцій, збереження національної пам’яті, державного суверенітету країни та її територіальної цілісности”.Президент КУК Павло Ґрод

Ініціатор звернення, президент Конгресу Українців Канади Павло Ґрод, який свого часу зустрічався з паном Гарпером, сказав в інтерв’ю Українській Службі Бі-Бі-Сі, що Канада хоче показати, що вона є партнером України, але водночас висловити занепокоєння “деякими справами, які сьогодні відбуваються в Україні”.

П. Ґрод: Ми зустрічались із прем’єр-міністром кілька місяців тому, коли був обраний новий уряд. Ми як Конгрес Українців Канади об’єднуємо цілу українську громаду, всі організації і представляємо інтереси української громади в Канаді. Ми відбули одразу після виборів зустріч із прем’єр-міністром, де мали нагоду обговорити питання сучасної України. І я вам скажу, що прем’єр-міністр Канади дуже цікавиться питаннями України. Канада взагалі і цей уряд є дуже близькими до України і до українського народу – чи то в Україні, чи в Канаді.

Бі-Бі-Сі: Наскільки важливим є візит прем’єр-міністра Канади в Україну?

П. Ґрод: Це дуже важливий момент. У першу чергу, це лишень другий раз в історії незалежної України, що приїжджає прем’єр-міністр Канади в Україну. І це є показник. Ми сподіваємося, що це буде відбуватися частіше, але це є показник, що Канада рахується з Україною, хоче, щоб Україна була демократичною, суверенною Українською державою. І це є важливо, бо Канада хоче, щоб Україна була тією демократичною державою, про яку ми всі мріємо. Прем’єр-міністр Канади очолює одну з найбільш економічно потужних держав у світі і приїжджає сюди, щоб довести українцям і урядові України, що ми є ваші приятелі, ми ваша родина, ми дбаємо про партнерство з вами. Але також є до певної міри і занепокоєння деякими справами, які сьогодні відбуваються в Україні.

Бі-Бі-Сі: Наприклад, якими?

П. Ґрод: Питання людських прав, питання свободи медії, свободи слова, питання демократичних інституцій, консолідації влади в Україні. Це нас усіх турбує. І західний світ це турбує. І тому прем’єр-міністр приїхав, щоб цю вістку передати Україні і передати президентові Януковичу, що не можна будувати європейську державу, коли загрожуєш людським правам.

Бі-Бі-Сі: От Ви згадали про те, що відбуваються порушення свободи слова і також порушення людських прав. Що Ви маєте на увазі, які порушення людських прав?

П. Ґрод: Я можу описати ряд питань, але там дуже конкретні приклади. Перш за все, це є порушення Конституції, коли депутати Верховної Ради порушують свої партійні обов’язки, не голосують за партію. Народ обрав людей чи депутатів не як одиниць, але обрали їх як партійну систему. Тобто, має бути партійна дисципліна. Це одне питання. Друге питання, це коли вказують журналістам – як мають говорити, що мають говорити, що мають показувати.

PHOTO

Президент КУК Павло Ґрод