Місцеві вибори на фінішній прямій

Юлія Сокирка,  Поступ

31 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори, які вперше проходили за пропорційно-мажоритарною системою, коли половина депутатів місцевих рад обирається за партійними списками, ще половина – в одномандатних округах. Зорієнтуватися серед всього розмаїття партій та кандидатів, та ще й поставити галочку біля свого “обранця” в метрових бюлетенях, було під силу далеко не всім досвідченим виборцям.

Попри те, що в більшості регіонів місцеві вибори не відзначалися високою явкою, тим не менше на дільницях спостерігалися значні черги. Не обійшлося, закономірно, і без ряду порушень, найпоширеніші з яких – спроби винести бюлетені за межі дільниць, фотографування волевиявлення та підкуп виборців. Опозиція вже заявляє про визнання виборів недійсними в окремих регіонах, а влада звітує, що вибори відбулися чесно, прозоро і без “сенсацій”.

Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що істотних порушень в ході виборчого процесу в Україні не спостерігалося, принаймні, за його словами, жодних повідомлень на гарячу лінію Кабміну і МЗС не надходило. “Головна сенсація полягає в тому, що ніяких сенсацій на сьогоднішній день немає. Може, це й добре”, – зазначив Азаров.

Зважаючи на той факт, що на окремих дільницях спостерігалися черги, оскільки виборчі бюлетені досить об’ємні і виборцям складно в них розібратися, Микола Азаров запропонував обмежити кількість кандидатів, які можуть балотуватися на одне місце. Крім того, прем’єр заявив, що Україна може перейти на електронне голосування вже на наступних виборах. За словами Азарова, це позбавить необхідности витрачати час і гроші на паперові бюлетені, які складні в обробці і підрахунках.

Через хворобу свою оцінку ходу голосуванню не змогла дати Юлія Тимошенко. Проте зафіксовані масштабні порушення в ряді областей України, зокрема Миколаївській, Луганській, Донецькій областях та АРК, дають підстави опозиції говорити про визнання виборів у цих регіонах недійсними.

Серед найпоширеніших порушень, на які вказує опозиція, – друк фальшивих бюлетенів на Луганщині, застосування адмінресурсу для організації “каруселі” із залученням “бомжів” на Одещині, а також підкуп виборців в абсолютній більшості областей.

За словами соратника Тимошенко Олександра Турчинова, під час місцевих виборів спостерігалася рекордна кількість голосувань на дому, а в окремих регіонах (Донецьк і АРК) за наявною в нього інформацією, були заповнені наперед бюлетені. Таким чином, фракція БЮТ у Верховній Раді вимагатиме створення тимчасової слідчої комісії щодо результатів виборів.

Протилежної думки дотримується регіонал Юрій Мірошниченко, який вважає, що іспит на демократію Україна на місцевих виборах склала якщо не на відмінно, то на добре. Він переконаний, що ці вибори у порівнянні з будь-якими іншими пройшли більш організовано, без резонансних подій та протистояння.

Попри те, що остаточні результати місцевих виборів мають бути відомі не пізніше 5 листопада, певну картину виборів нам дають так звані екзит-поли. Так, згідно з екзит-полом, проведеним компанією GFK на замовлення “Єдиного Центру”, на місцевих виборах загалом по Україні лідирує Партія регіонів. За їхніми даними, в середньому по Україні ПР набрала 36,2%, “Батьківщина” – 13,1%, партія “Фронт змін” – 6,8%, КПУ – 5,9%, ВО “Свобода” – 5,1%, “Наша Україна” – 2,3%, Народна партія – 1,8%, СПУ – 1,7%, ЄЦ – 1,6%, похибка вибірки – 2,5%.

За словами глави Партії регіонів Миколи Азарова, дані екзит-полів говорять про довіру населення України до політики нинішньої влади. Крім того, він зауважив, що місцеві вибори зафіксували зростання підтримки Партії регіонів у Центральній Україні. Він також не бачить проблеми в тому, що в окремих містах чи областях перемогли кандидати від опозиційних сил, головне, щоб вони “не підмінювали проблеми каналізації проблемами європейської інтеграції”.

Водночас Олександр Турчинов не став коментувати результати екзит-полів, вказавши лише на те, що вони “дають середню температуру по палаті”. Водночас, за його словами, якби “Батьківщина” була у списках у Київській, Львівській областях, а також списку до міськради Тернополя і райрад Київщини, то в середньому її показник по країні був би на 6 пунктів вищий, а Партії регіонів – на 6 менший.

Він також вважає, що якщо міжнародна спільнота не засудить дії української влади, то це будуть останні вибори для української опозиції. Вказавши на доволі низьку явку виборців, він зазначив, що “українці проголосували ногами на цих виборах”.

На жаль, під час місцевих виборів не обійшлося без ексцесів – міліція зафіксувала три випадки смерті на виборчих дільницях. Внаслідок серцевого нападу біля виборчої дільниці помер чоловік 1946 року народження у Дніпропетровську. Ще один виборець 1938 року народження, який не міг самостійно пересуватися і якого привезли для голосування, помер в Івано-Франківську. У Бахчисараї через зупинку серця на виборчій дільниці помер чоловік 1933 року народження.

 

P.S. Активна фаза виборчого процесу вже завершилася, а попереду нас ще чекає підрахунок голосів та встановлення остаточних результатів виборів. Не може не тішити той факт, що нарешті наші вуха відпочинуть від набридливої та часто абсурдної політагітації, та й квитанції вже не губитимуться в поштових скриньках серед тонни політичної макулатури. Наскільки зміниться життя пересічних громадян після місцевих виборів – покаже час, але низька явка виборців засвідчила, що українці не вірять, що вибори здатні змінити їх життя на краще.