У Львові презентували книжку
“Незвичайні долі звичайних жінок.
Усна історія ХХ століття”
(На інтернет-сторінці “Тюрма на Лонцького” появилася ця стаття про видання Українсько-Канадського Дослідно-Документаційного Центрy)
14 вересня в рамках 20-го Форму видавців у Львові відбулася презентація книжки “Незвичайні долі звичайних жінок. Усна історія ХХ століття”. До видання увійшло 21 інтерв’ю з жінками, записане на основі методології усної історії. Оповідачки, які в часі інтерв’ювання мешкали в Австралії, Канаді, Німеччині, Польщі, США та Україні, розповідають про такі події з минулого, як Перша і Друга світові війни та міжвоєнний період. Участь у презентації взяли Ярослав Грицак, Іроїда Винницька, Франк Сисин, Оксана Дмитерко, Наталя Федорович, Гелінада Грінченко.
“Ця книжка постала з т. зв. жіночого проекту, який 2001 року започаткував Українсько-Канадський Дослідно-Документаційний Центр у Торонто (Канада). Через рік до проекту долучився Інститут історичних досліджень Львівського Національного Університету ім. Івана Франка зі своїм архівом усної історії. З 250 інтерв’ю, що знаходяться в архівах двох інституцій, до книжки увійшло 21. Окрім того, ми оформили три таблиці з даними про оповідачок і додали до книжки CD-диск зі спогадами, які можна послухати. Оповідачки походять із 16 областей України, а також із Сибіру, Криму та етнічних українських земель. Аналізуючи інтерв’ю, ми звернули увагу на те, що жінки у своїх свідченнях менше наголошують на воєнних та політичних аспектах, а більше – на щоденному житті, особистих та родинних переживаннях”, – розповіла головний упорядник видання Іроїда Винницька.
Серед інтерв’юйованих жінок є ті, що пережили репресії, розкуркулення, Голодомор 1932-1933 рр., події Карпатської України, ув’язнення в нацистських та радянських концтаборах, голод 1946-1947 рр., депортацію, Акцію “Вісла”; є жінки, які допомагали УПА, рятували життя євреям, організовували піонерів та поширювали комуністичну ідеологію тощо. Найстарша з оповідачок 1893 року народження, наймолодша – 1934.
За словами історика, професора Ярослава Грицака, жінки оповідають правдивіше, ніж чоловіки, і говорять на ті теми, про які чоловіки ніколи не будуть говорити: “У жінок є свій масштаб. І цей масштаб є не великі історії з великої “І”, які звикли писати чоловіки. В них історії з малої “і”, але людяніші, простіші. Кожна із 21 історії варта літературного твору чи фільму. Моя улюблена історія – Галини Скасків. Після смерті Сталіна у 1953 р. її перевезли до Москви з концтабору, що на Сибіру. У супроводі майора КДБ жінку відправили на Західну Україну, де вона їздила околицями Львова та Винників і збирала свідчення про репресії проти українців від 1944 року. Це був час, коли Берія думав, шо він прийде до влади, і хотів використати цю ситуацію. Галина Скасків збирала спогади. Це також є усною історією. Окрім того, вона писала своїм приятелькам у концтабір, що наближаються зміни і незабаром їх, напевно, звільнять. Берію розстріляли, а її повернули назад до табору, де вона відсиділа ще декілька років. Тепер жінка мешкає у Львові. Ще одна цікава історія – сестри Хризантії Гнатів. Тепер вона мешкає на площі Вічевій у Львові в монастирі Сестер Студиток. Сестра Хризантія розповідає незвичайну історію про кохання між юнаком УПА і молодою дівчиною-єврейкою, яка потім сама стала монахинею”, – зазначив Ярослав Грицак.
Професор Харківського Національного Університету ім. В. Каразіна Гелінада Грінченко закцентувала увагу на трьох важливих аспектах появи цього видання. За її словами, книжка долучається до предметного поля усної історії, вона з’єднує усну історію з жіночою історією та стає ще одним джерелом, з якого багато істориків через дослідження інтерв’ю можуть вивчати історію ХХ століття. Гелінада Грінченко згадала також англійського історика Пола Томпсона, який у своїй праці “Голос минулого” писав: “Усна історія серед багатьох своїх особливостей має таку, що примушує історика опуститися на землю з височин історичних теорій і узагальнень до тих пересічних людських життів, які лежать в основі кожного узагальнення і кожної теорії”.
(http://territoryterror.org.ua/uk/museum/news/details/?newsid=361)
PHOTOS
1 - Франк Сисин під час презентації книжки у Львові
2 - Іроїда Винницька під час презентації книжки у Львові