Ігор Осташ: “Вибір України є незворотний”

Як уже повідомлялося у попередньому числі нашого часопису, Торонто відвідав новопризначений Надзвичайний і Повноважний Посол України в Канаді Ігор Осташ. Він зустрівся з чільниками і представниками українських організацій та установ, відбув зустріч із членами Канадсько-Української Торгової Палати, а також мав нагоду поспілкуватися із пресою. Пан посол люб’язно погодився відповісти на запитання головного редактора “Нового Шляху” Лесі Панько.

Леся Панько: Пане посол, які Ваші враження від Канади?

Ігор Осташ:  У Канаді я вже втретє. Перший раз відвідував вашу країну як науковець, як директор Міжнародної Школи Україністики. У ті часи в Україні вчилося багато канадців, які сьогодні є провідними україністами. Це, зокрема, Домінік Арель, який веде українські студії в Оттавському Університеті, це Андреа Чандлер, це Андрю Вілсон, який є одним із провідних українознавців у Лондоні.

Вдруге побував у Канаді вже як політик у складі української делегації до Парламентскої Асамблеї ОБСЄ. Я шість років був віце-президентом Парламентської Асамблеї ОБСЄ, маю добрі контакти із канадською делегацією, які намагаюсь підтримувати і тепер. У складі канадської делегації були відомі політики, зокрема Білл Ґрем, Джеремі Ґрафстайн та інші, які серйозно цікавилися Україною.

Тепер це мій третій приїзд у Канаду, і я дуже радий, що у такій відповідальній і важливій для України ролі – дипломатичній. За дванадцять років депутатства у Верховній Раді України у мене з’явилося багато знайомих і друзів у Канаді, багато контактів, які, сподіваюсь, стануть у пригоді в моїй подальшій діяльності на посту посла.

Л.П.: 19 жовтня цього року Ви зустрічалися із представниками Міністерства економіки України, які перебували у Канаді. Чи не могли б Ви детальніше розповісти, якою була мета їхнього візиту і чи досягнуто якихось домовленостей з канадською стороною?

І.О.: Це був візит, який відбувався у рамках однієї з програм CIDA – Канадської Інтернаціональної Агенції Розвитку. Для України CIDA – дуже важливий елемент співпраці. Ми маємо далекоглядні проекти, пов’язані з розбудовою структур державної влади, із правничою та судовою реформою, регіональним розвитком, місцевим самоврядуванням. Власне, згадана делегація займалася питаннями регіонального розвитку і запозичений у Канаді досвід буде застосовувати після повернення додому. Сподіваюся, що подібна співпраця продовжуватиметься, планується ще кілька таких “круглих столів”, в яких братиме участь Україна. Усе це сприяє розвитку відносин між обома державами.

Я планую розвивати таку співпрацю між регіонами Канади і України. Зокрема, у нас уже є угоди між Альбертою і Львівською областю, між Альбертою та Івано-Франківською областю. Також був підписаний потокол про наміри про співпрацю між Саскачеваном і Чернівецькою областю. Думаю, що ми розвинемо і цю угоду. Крім того, хотілося б, щоб було більше таких міст-побратимів, як Київ і Торонто, щоб співпрацювали столиці Київ і Оттава, щоб контакти між українцями і канадцями доходили навіть до районних центрів, щоб відбувався обмін делегаціями, обмін досвідом, інвестиціями.

Л.П.: Важливим питанням в Україні сьогодні є вступ до Світової Організації Торгівлі. Президент Віктор Ющенко вже подав на розгляд 16 законопроектів щодо СОТ, але Верховна Рада відкладає їх розгляд. Чому, на Вашу думку, гальмується вступ до СОТ?

І.О.: Звичайно, зараз іде така позиційна боротьба за вибір зовнішньополітичного майбутнього України. З одного боку, це ланцюжок, який полягає у тому, що Україна вступить до СОТ, далі буде підписана зона вільної торгівлі з Європейським Союзом, і це означатиме наше серйозне наближення до ЄС. З іншого боку, є, звичайно, намагання співпрацювати в рамках ЄЕП. Це питання високої політики. Я переконаний, що тут вже працює певна логіка, і Україна незабаром стане членом СОТ. Це лише питання часу: за кращим оптимістичним сценарієм – до кінця цього року, за гіршим – на початку наступного року. Тому я не бачу тут серйозної проблеми. Вступ до СОТ дозволить Україні підписати угоду про зону вільної торгівлі з ЄС і дасть можливість навіть тим політикам, які зараз працюють у Партії регіонів, дуже серйозні преференції: вони будуть виходити на світові торговельні ринки, тому, вважаю, вони повинні підтримати цей проект.

Я дуже радий, що ми маємо кілька серйозних перемог нашого зовнішньополітичного відомства, зокрема, парафовану угоду про спрощення візового режиму між Європейським Союзом і Україною. Це означає, що українці відчують, що вони стали на крок ближче до Європи. А коли ми будемо мати ще і зону вільної торгівлі, це буде остаточна гарантія того, що цивілізаційний вибір України є незворотний.

Л.П.: Дякуємо, пане посол, за розмову і бажаємо успіхів у подальшій діяльності на Вашому відповідальному посту.