Пропоновані Резолюції до 36-го Крайового З’їзду Українського Національного Об’єднання Канади

36-ий Крайовий З’їзд Українського Національного Об’єднання Канади і Братніх Організацій, скликаний у місті Монреалі 22-24 жовтня 2010 р., сердечно вітає Світовий Конґрес Українців та Конґрес Українців Канади. Теж вітаємо всіх українців, українські організації в діаспорі, Українські Церкви та український народ.

1. 36-ий Крайовий З’їзд УHO Канади з глибокою пошаною та подякою признає довголітню, віддану працю та вклад в УНО Канади та Братні Організації уступаючої голови Крайової Управи Організації Українок Канади Наталі Бундзи-Іваницької та уступаючого голови Головної Управи Української Стрілецької Громади Канади Івана Андрусяка.

З пошаною надаємо їм стан довічного почесного членства при Дирекції УНО Канади.

2. Організація Українок Канади (ОУК) зі самих початків УНО вносить великий вклад у розвиток організації, зберігаючи українські традиції, християнські принципи, принципи близького родинного життя і демократичні ідеали. З приводу того, що в цьому, 2010 році відзначаємо 80-ліття Організації Українок Канади, УНО Канади та 36-ий Крайовий З’їзд віддають належне признання та пошану ОУК, голові Крайової Управи ОУК, основоположникам і колишнім та нинішнім членкиням за їхню невтомну працю, за їх внесок та посвяту.

3. Оскільки в цьому, 2010 році відзначаємо важливі ювілеї наших організаційних пресових органів – 60-ліття “Жіночого Світу” та 80-ліття “Нового Шляху”, закликаємо всіх членів УНО та Братніх Організацій брати участь у намічених святкуваннях. УНО Канади та 36-ий Крайовий З’їзд визнають і  висловлюють пошану своїм піонерам, працівникам і добровольцям за їхню віддану працю, інформуючи українсько-канадську громаду і українську спільноту по всьому світу на різні теми. УНО Канади висловлює всім їм свою щиру подяку за постійну співпрацю.

4. Олекса Григорович (1893 – 1970), один із перших кваліфікованих учителів українського походження в Альберті, працював як заступник редактора “Нового Шляху” в 1934–1939 роках, служив у Відділі Громадянства при федеральному уряді Канади та переклав з української мови на англійську декілька книжок, як, наприклад, “Наша Канада – Our Canada”, для вжитку політичних іммігрантів після Другої світової війни.

Олекса Григорович – один із основоположників Українського Національного Об’єднання, заснованого в липні 1932 року, та був вибраний першим президентом УНО на 1932–1936 рр. Заснував найбільше з усіх голів нових Філій УНО, був основоположником та першим секретарем Української Кредитової Спілки в Канаді, заснованої УНО в місті Саскатуні. Був запрошений Євгеном Коновальцем стати першим канадським членом Організації Українських Націоналістів.

УНО повинно належно відзначити його головство.

5. Оскільки у 2010 році відзначаємо 120-ліття народження та 40-ліття смерті інж. Володимира Коссара, який служив найдовше з усіх голів як голова Крайової Управи (тепер Дирекція) УНО Канади, УНО Канади та все членство віддають пошану його пам’яті та висловлюють признання інж. Володимиру Коссареві як основоположникові Української Стрілецької Громади Канади та УНО Канади за його довголітню працю на користь України, системи УНО та загальної українсько-канадської спільноти.

6. Оскільки у 2010 році відзначаємо 120-ліття з дня народження полк. Андрія Мельника, УНО Канади признає його великий вклад як військового провідника Української Народної Республіки, другого голови Організації Українських Націоналістів та ініціатора пропозиції Світового Конґресу Українців.

7.  Оскільки весною 1942 року український народ страждав під натиском німецьких нацистів, у тому числі відбувалися масові арешти і розстріли українських патріотів;

Оскільки весною 1942 року Тарас Бульба-Боровець, представник Української Національної Республіки, зорганізував Українську Повстанську Армію (УПА), щоб воювати проти двох окупантів на українській території – нацистської Німеччини і Радянського Союзу;

Оскільки під провідництвом Тараса Бульби-Боровця були старання з’єднати всі політичні фракції у боротьбі проти тиранії нацистів і совєтів;

Оскільки у 2012 році відзначатимемо 70-ліття створення Української Повстанської Армії (УПА) Тарасом Бульбою-Боровцем,

Українське Національне Об’єднання Канади вшановує пам’ять Тараса Бульби-Боровця як основоположника і провідника Української Повстанської Армії (УПА).  До часу 70-ліття заснування УПА УНО повинно докласти всіх можливих зусиль для освідомлення української громади, а найголовніше молоді про цей героїчний, трагічний час в українській історії.

8. 22 червня 2011 року відзначатимемо 70-ту річницю німецького вторгнення в Україну. Україна втратила більше людей і зазнала більше шкоди, ніж будь-яка інша країна в усій Європі під час Другої світової війни. УНО повинно належно відзначити цю дату, наприклад, доповіддю.

9. 36-ий Крайовий З’їзд Українського Національного Об’єднання підтримує старання Конґресу Українців Канади, щоб забезпечити, що будь-які зміни до Закону про громадянство не шкодитимуть канадським громадянам українського походження, життя яких перебувало під загрозою, коли вони іммігрували до Канади, або які змогли б пошкодити їхнім дітям, що народилися в Канаді.

Враховуючи, що нинішній Закон про громадянство передбачає позбавлення громадянства через Governor-In-Council, який уповноважений перевірити кожний випадок неправильно висвітлених фактів індивідуально, 36-ий Крайовий З’їзд Українського Національного Об’єднання підтримує заходи Конґресу Українців Канади, щоб забезпечити продовження нинішньої ролі Governor-In-Council та щоб будь-яка поправка до Закону про громадянство гарантувала, що міністр матиме право розсудити докази та обставини, перш ніж передавати справи до Федерального Суду.

10. УНО Канади, разом зі своїм членством, висловлює великe занепокоєння та глибоке розчарування нинішньою українською владою, яка великою мірою зневажає Конституцію України, культуру, історію та добробут свого народу, тим самим створюючи загрозу демократії, існуванню української мови і свободи преси в Україні. Нинішні обставини призвели до цензури і спотворення  історії України, яку викладають у школах України, за вказівкою сучасного міністра освіти Дмитра Табачника.

УНО Канади висловлює свою підтримку постанови Конґресу Українців Канади у справі нинішньої ситуації в Україні, яка описується в документі під тимчасовим заголовком “До залучення України”.

11. Беручи під увагу нинішнє становище українського уряду, який заперечує, що Голодомор 1932-1933 років був ґеноцидом, влаштованим Совєтським Союзом проти українського народу;

Знаючи, що український уряд видав директиву, щоб вчити про Голодомор, називаючи його трагедією, а не ґеноцидом,

Пропоновано, щоб УНО Канади та Філії розглянули можливість подарувати фільм “Окрадена земля” про Голодомор школам та університетам в Україні.

Далі пропоновано, щоб УНО Канади розглянуло можливу підтримку у виготовленні англомовної та франкомовної версій фільму “Окрадена земля” для розповсюдження по школах, університетах, медії та урядовим чинникам у Канаді.

12. Оскільки українська мова в Україні потрапляє під новий напад власного нинішнього уряду, закликаємо УНО Канади та Братні Організації розпочати кампанію “Подаруй передплату в Україні”, де члени замовлятимуть передплату для родини чи друзів в Україні україномовних газет, журналів, книжок і т. п., яким можна довіряти.

13. УНО Канади, разом зі своїм членством, закликає вседержавні демократичні опозиційні сили в Україні сконсолідуватися і об’єднатися та говорити і діяти одним фронтом проти антиукраїнської та антидемократичної політики нинішньої української влади.

14. Великий поет та мистець Тарас Шевченко, Великий Син України, народився 9 березня 1814 р. та помер 10 березня 1861 р. У 2011 році відзначатимемо 150-ліття його смерті в Петербурзі. У 2014 році відзначатимемо 200-ліття його народження в селі Моринці, в Україні.

Дирекція УНО повинна зайнятися підготовкою відповідних матеріалів у формі виставки, видання, доповіді чи концерту, щоб відзначити ці важливі річниці. Дирекція УНО повинна заохочувати та допомагати Філіям влаштовувати належні святкування цих роковин в пошану Великого Сина України, тому що він був першим українським патріотом, який через свої твори впровадив модерну українську літературну мову, якою користується наша 1,2-мільйонна українсько-канадська родина та 40 мільйонів громадян України.

15. Оскільки у 2011 р. відзначатимемо 120-ліття перших українських поселенців у Канаді;

Оскільки Василь Єлиняк та Іван Пилипів офіційно записані як перші українські іммігранти до Канади, котрі вступили на канадську землю 7 вересня 1891 р.;

Оскільки канадці українського походження внесли великий вклад у канадську мозаїку ще з 1891 року,         

УНО Канади закликає членів та Філії заохочувати вивчення українсько-канадської історії своїм членством та у школах.

Також вирішено, що УНО Канади заохочуватиме членів та Філії підтримувати і брати участь у намічених свякуваннях Централі КУК, його Провінційних Рад та Відділів.

16. Оскільки у 2012 році святкуватимемо 80-ліття заснування УНО Канади, треба докласти всіх зусиль, щоб гідно відзначити цю подію;

Оскільки УНО Канади внесло великий культурний, освітній, громадський та політичний вклад у канадську мозаїку,

Вирішено сформувати святковий комітет для гідного відзначення цієї дати.

Крім того, також вирішено, що наступний З’їзд УНО Канади відбудеться у 2012 році в Едмонтоні (де засновано УНО), що співпадає з 80-літтям.

17. 36-ий Крайовий З’їзд УНО Канади висловлює признання та вдячність таким Філіям УНО за їх нові ініціативи в культурно-освітній сфері на підтримку і згідно з резолюціями 35-го Крайового З’їзду УНО Канади:

1. Філія УНО Реджайна – за відновлення Рідної Школи при Філії

2. Філія УНО Віндзор у співпраці з Дирекцією УНО – Літній денний табір

3. Філія УНО Сент-Кетеринс – Літні денні табори

4. Філія УНО Монреаль – Літній студентський проект бібліотеки та архівів

5. Філія УНО Торонто – започаткування Школи виконавського мистецтва “Калина”, програма “Доріст” та Літні студентські бібліотечні проекти                     

6. Філія УНО Саскатун – Комітет із заснування українського дитячого садочка

7. Філія Едмонтон – за їхню підтримку Інституту Молодих Провідників ім. Павла Юзика та освітньої екскурсії в “Калиновий Край”

8. Філія УНО Судбури – Літній студентський проект

9. Філії УНО Вінніпег, Едмонтон, Сент-Кетеринс, Монреаль, Торонто і Торонто-

Захід – за підтримку відновлення Відділів МУНО при їхніх Філіях

36-ий Крайовий З’їзд УНО закликає всі клітини організаційної системи наслідувати приклади вищезгаданих Філій та започатковувати нові культурно-освітні та провідницькі програми для молоді.

18. Оскільки організації, будь-то громадські, розвагові, корпоративні чи політично засновані, звичайно встановлюють свій бренд шляхом власних емблем, символів і портретів ключових історичних постатей, видимих при відвідуванні їхніх будинків, офісів, стадіонів та залів;

Оскільки Українське Національне Об’єднання Канади має багату історію, зі своєю власною символікою, емблематикою та історичними постатями, які зіграли велику роль у розвитку організації, чи такі історичні постаті, які тісно пов’язані з минулим організації;

Оскільки бажано, щоб УНО Канади, включно зі своїми Філіями, користувалося цією символікою, щоб відрізнитись від інших українсько-канадських організацій,

Вирішено, що Дирекція УНО повинна створити комітет, до складу якого увійдуть представники з різних частин Канади, який у термін до року часу після 36-го Крайового З’їзду в Монреалі запроектував і представив би стандартизовану, спільну символіку (“брендинг”) УНО Канади і його Філій.