Діла говорять більше за слова

25 років праці 

У 2011 році Освітня Фундація Петра Яцика відзначатиме 25 років своєї діяльности. Мало це чи багато – судити Вам, дорогі читачі, бо усе, що зроблене, було зроблене для добра України та підняття її престижу у світі. З нагоди такого ювілею Фундація вирішила поділитися з українською громадою тим, що нам вдалося зробити, а також із нашими планами, подякувати жертводавцям, друзям і дорадникам за їх підтримку та одночасно поінформувати тих, хто не знає про нас або знає недостатньо.

Як вам, мабуть, уже відомо, мета, або так званий статут Освітньої Фундації Петра Яцика – це підтримка академічних проектів з української історії та мови у провідних університетах світу. Нас часом запитують, чому саме історія та мова, адже Україна має багато більше потреб? Із цим важко не погодитися, потреб дійсно є безліч, але засновник Фундації був твердо переконаний, що мова та історія – це два крила, які дозволяють птахові летіти, а народові жити та розвиватися і одночасно є стержнем, що творить націю. Як підтвердження правильности цієї думки, ми бачимо, що питання української мови та історії залишаються актуальними для українців світу і сьогодні.

Інше питання, яке може виникнути, – чому саме академічні програми?

Це слушне запитання і також заслуговує на детальніше пояснення. Тут варто знову повернутися до 1986 року, часу заснуваня Фундації. Засновник, Петро Яцик, мав бажання підняти престиж України у світі, мав також можливість це зробити і готовність фінансово підтримувати такі зміни. Поставало питання: як найефективніше втілити задумане в життя? На допомогу прийшов його досвід іммігранта та вміння аналізувати. Життя показувало, що зміни приходять через знання і науку, і найвпливовішими у такому прогресі є наукові установи. Інший чинник – університет живе десятиліття і навіть століття, не втрачаючи потенціалу, а тому є добрим гарантом на довготривалість заспонсорованих українських програм. Також думка авторитетного університету є завжди швидше почутою у світі, аніж думка суб’єктивна.

Доброю підтримкою моїх слів буде цитата Петра Яцика: “Ми чомусь думаємо, що світ нас не визнає або навіть не любить. Це неправда, світ про нас просто дуже мало знає. Тому, підтримуючи науку, я підтримую і  Україну, і світ” (“Contributing to the growth of knowledge I was also contributing to Ukraine and the World”).

З 1986 року, з часу заснування Освітньої Фундації Петра Яцика, держава Україна була в різних політичних ситуаціях. На жаль, злети та падіння урядів не сприяли розвиткові науки, а тим більше історичної чи мовної. Фундація захотіла змінити ситуацію і розвивати українську науку там, де це було можливо. Так Освітня Фундація започатковувала нові програми або підтримувала існуючі в університетах: Гарварді, Колумбійському, Торонтському, Альбертському, Йорк у Торонто, Університеті Вікторія у Британській Колумбії, Університеті в Мюнхені та Лондонському у Великій Британії. Сьогодні вже є наша програма і в Львівському Національному та в Українському Католицькому університетах. Окремо варто згадати нещодавню підтримку Українського Архіву в Варшаві у його праці над збором та виданням документів про історію українців і українського підпілля у Польщі, а також дослідницьку та перекладацьку (на англійську мову) роботу над документами уже закритого для громадськости архіву Служби Безпеки України.

Окрім того, Фундація ніколи не залишалася осторонь українського громадського життя і фінансово допомагала в розбудові Українського Дому Опіки, що при церкві Святого Димитрія, виставці “Українське Трипілля” в ROM, щорічному Українському Фестивалі на Блурі і ще безлічі інших українських справ.

На сторінках цієї газети ми хочемо поділитися з українською громадськістю про зроблене та планами на майбутнє. Але як мудра українська приказка каже, не хвали себе сам, а нехай тебе люди похвалять, тож і ми хочемо надати слово тим, хто працював чи працює з нашою Фундацією.

Післядокторська програма вивчення української політики, історії і суспільства, Центр Європейських, Російських та Євразійських Студій, Університет Торонто

http://www.utoronto.ca/jacyk/

У 2007 році Торонтський Університет з гордістю повідомив про отриманий від Освітньої Фундації Петра Яцика дар на Післядокторську програму вивчення української політики, історії і суспільства. Проект був розпочатий як пробний, і лише на три роки, аби побачити та проаналізувати його потребу на майбутнє. Мета Післядокторської програми – відібрати талановитих українських науковців у ділянці сучасної української історії і дати їм можливість проводити свої дослідження, на-друкувати праці, а також отримати викладацький досвід.

Munk School of Global Affairs at University of Toronto:
 Jeffrey Kopstein, Professor of Political Science, Director of the Center for European, Russian and Eurasian Studies At Munk School of Global Affairs at University of Toronto

Післядокторська програма вивчення української політики, історії і суспільства в Університеті Торонто є однією з найуспішніших. Висока конкуренція, сильні кандидати та цікаві теми – усе це додає престижу університетові. Програма працює лише 3 роки, а ми уже можемо стверджувати про високу академічну професійність її стипендіатів. У травні 2010-го університетська комісія з відбору кандидатів розглянула 9 заяв. Аплікації надійшли з Канади, Великої Британії, Італії та України. Сприяння розвиткові найновіших досліджень – це те, що творить визначний університет. Завдяки Післядокторській програмі з українських студій ми саме це і робимо.Peter Solomon, Professor of Political Science, Law and Criminology, University of Toronto

 Післядокторська програма вивчення української політики, історії і суспільства в Університеті Торонто є переможною, вона дає час і можливість найкращим молодим науковцям працювати над своїми дослідженнями і одночасно “нагострити зуби” у викладацькій праці. Усе це наповнює енергією Українські Студії. Молоді стипендіати приносять свій талант до Центру Європейських, Російських та Євразійських Студій, що в Торонтському Університеті, і завдяки своїм дослідженням та навчальним лекціям про сучасну Україну допомагають зробити наш університет одним із найпрестижніших у Північній Америці.

Наші перші три стипендіати перевищили всі очікування керівників та засновників програми. У 2008-2009 році Наталка Пацюрко (Соціологія, McGill) працювала над питанням робочої імміграції у пострадянській Україні та вела семінар про соціальні проблеми країни. У 2009-2010 роках Сергій Куделя (Політологія, John Hopkins) проводив політичний аналіз конституційних реформ в Україні та викладав заініційований ним курс про політику та громадське суспільство в Україні та Росії. У Торонто Сергій започаткував унікальний блок про перебіг президентських виборів 2010 року в Україні. У 2010-2011 цьогорічний стипендіат, Ольга Онух (Політика, Oxford), працює над книжкою “Творення гомадської думки в Україні у 1980 – 2010 роках”. Ольга також буде викладати в Університеті Торонто про громадські рухи в Україні та Східній Європі. Усі згадані стипендіати завершують свої постдокторські програми, працюючи та викладаючи в Києві.

Україні і світові потрібні молоді, а головне – освічені науковці і політики.

Якщо ми допоможемо їх вишколу сьогодні, вони змінять на краще Україну завтра.

На підтримку Українських Студій при Університеті Торонто, а саме

Післядокторcької програми з вивчення української політики, історії і суспільства

просимо надсилати Ваші пожертви до Освітньої Фундації Петра Яцика з позначкою

Post-Doctoral Fellowship in Ukrainian Studies

Petro Jacyk Education Foundation

5080 Timberlea Blvd., Suite 202

Mississauga, ON, L4W 4M2

Tell: 905-238-0467

Fax: 905-625-8445

www.petro-jacyk-foundation.org

PHOTOS