Рідне шкільництво

Вчимося готувати українські страви... цікаво!

1 - Під час кулінарних занять голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна Прокопів з учнями Рідної Школи Філії УНО Торонто-ЗахідВже другий рік підряд учні Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід беруть участь у кулінарному класі – навчанні приготування українських страв. Кулінарне заняття проводиться членками ОУК ім. О. Басараб, Відділ Торонто-Захід. Завітати до Домівки Філії УНО Торонто-Захід і попрацювати біля столу, поспілкуватися з досвідченими в кухарській справі членками Відділу, які знають і розкажуть багато цікавого, – вже стало традицією у Рідній Школі.

Як бачимо, учні не лише отримують знання за партою у школі, але і вчаться застосувати свої кулінарні здібності, які набувають під час практичних занять, в одну із навчальних субот. Цього року 19 жовтня навчання проводилося, як завжди, у затишному приміщенні Домівки Філії. Голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна Прокопів гостинно вітала своїх молодших друзів – учнів 2, 3, 4, 5 класів – та вчителів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід Наталю Савицьку, Наталю Шенишевську, Світлану Романчук і Наталю Кафлюк.

Учні захоплено вчилися ліпити вареники – деякі з них робили це вперше в житті! Голова нашого Відділу ОУК Т. Прокопів ретельно підготувалася до проведення цього заняття – всі складники були приготовлені заздалегідь. Вона радо присвятила свій час дітям, на практиці продемонструвавши всю послідовність процесу приготування. Варто було бачити, як радісно світилися очі у хлопців та дівчат, коли підходила їхня черга розкачувати тісто чи ліпити справжні вареники. А вареники вдалися на славу – ні один не розварився!

2 - Учні 2-5 класів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід в Домівці УНО Торонто-Захід. Вчителі школи (зліва направо): Наталя Кафлюк, Наталя Шенишевська, Світлана Романчук, голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна ПрокопівОтож, було зовсім не соромно запросити почастувати приготовлені страви наймолодших школяриків із розвивального садочку “Монтесорі” Школи. Для них спілкування за столом було приємною перервою від серйозного заняття, яким вони займалися, – проведенням серії експериментів “Від зерна – до обіднього столу” (вчителі Оксана Коломоєць і Наталя Фляк). Одним із прикладів їхньої роботи є послідовне осмислення того, як хліб приходить до нас на стіл. Він проходить копіткий шлях від зерен пшениці з колосків на полі до замісеного тіста. Власними руками на ручному млинку наймолодші учні садочку перемелювали пшеницю на муку. І вже всі разом, як одна велика українська родина, сідали до столу і смакували свіжі та смачні, як ніколи, вироби прямо з кухні. А щоб час готування страви не здавався занадто довгим, вчитель співу Наталя Кафлюк залучила учнів школи до співу – мелодійно і дзвінко відлунювали українські пісні дитячими голосами у стінах Домівки.

Вчителі Рідної Школи віддані своїй праці. Вони плекають любов дітей до українських традицій, зацікавлюють своїх вихованців пізнавати українську мову. В той день вчителі поєднали практичне заняття з елементами традиційного навчального уроку. Діти розв’язували українські ребуси та розгадували загадки про українські страви, що розширило та урізноманітнило їхній словниковий запас української мови. Учні школи мали нагоду не лише глибше пізнати українські традиції, а й самі насолоджувалися витвором своїх рук.

Власне, це заняття під керівництвом Тетяни Прокопів внесло різноманітність у навчальний і виховний процес, тим самим вже вкотре привило дітям почуття гордості бути українцями та відчувати себе особливою частинкою багатокультурного канадського суспільства. Дуже важливо ще в дитячому віці віднайти стежину до свого коріння, прилучитися до батьківських традицій. Такі особливі моменти запам’ятаються надовго та, сподіваємося, допоможуть нашим дітям усвідомити, що значить бути українцем, і гордо нести це ім’я впродовж життя.

З вдячністю за співпрацю Відділу ОУК та

Філії УНО Торонто-Захід

вчителі молодших класів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід


Фото Н. Савицької

PHOTO

1 - Під час кулінарних занять голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна Прокопів з учнями Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід

2 - Учні 2-5 класів Рідної Школи Філії УНО Торонто-Захід в Домівці УНО Торонто-Захід. Вчителі школи (зліва направо): Наталя Кафлюк, Наталя Шенишевська, Світлана Романчук, голова Відділу ОУК Торонто-Захід Тетяна Прокопів

Дітям про Голодомор


В якому віці дітям слід розповідати про Голодомор?


У львівському видавництві “Свічадо” видали дитячу збірку оповідань та віршів для ді-
тей про Голодомор. Рекомен-доване Міністерством освіти видання “Зернятко надії” розраховане на вихованців дитячих садочків, учнів молодшої та середньої школи. Видавці відносять збірку в категорію духовної літератури і переконані, що вона допоможе дитині дізнатися про трагедію 1932-1933 років та зрозуміти, які страшні часи пережив український народ. При цьому автори текстів намагалися уникати жорстоких сцен і натуралістичних подробиць. Попри це, багато хто поставив під сумнів доцільність розповідати дітям дошкільного віку про голод і Сталіна.


Про важке – просто


Видання допоможе вчителям, батькам, вихователям розповісти дітям про ці сторінки історії”, – пояснила ідею задуму упорядник видання Людмила Юрченко. За її словами, досі цій темі не присвятили жодного твору для дітей. Але уникати цієї теми, на її думку, неможливо. Адже до неї часто звертається українське суспільство, і в дітей виникатимуть різні запитання на тему голоду. “Задумуючи цю книгу, я хотіла показати силу людського духу, співчуття, допомогу ближньому, співпереживання. Тобто ті людські якості, які повинні бути притаманні людині”. Водночас Людмила Юрченко зауважує, що книга не для повсякденного читання. Вона лише повинна допомогти старшим людям доступною, простою і м’якою мовою дати відповіді на запитання, які можуть виникнути в дітей. Видання починається з рекомендації про те, як правильно його читати. У книзі є кілька поезій та оповідання. Одне з них, наприклад, називається “Червона мітла”. Деякі з оповідань описують причини та наслідки голоду на прикладах життя дітей у роки Голодомору, є згадки про Йосипа Сталіна. Видавці кажуть, що задум книги – вселяти дітям надію.

Сторінку підготувала Оксана Левицька