XXIII Трирічний Конгрес Українців Канади

Участь у Конгресі взяли понад 300 делегатів, що представляли різні українські громадські організації та українські громади Канади. Серед почесних гостей Конгресу були посол України в Канаді Ігор Осташ, посол Канади в Україні Даніел Карон, посол України в Канаді у 2000 – 2003 роках Юрій Щербак, посол Канади в Україні у 1998 – 2001 роках Дерек Фрейзер, директор Галузевого Державного Архіву Служби безпеки України в Києві у 2008 – 2010 роках Володимир В’ятрович. Конгрес пройшов під гаслом “Вшановуючи минуле, надихаючи на майбутнє”.

Під час Конгресу президент КУК Павло Ґрод виступив зі звітом про діяльність організації протягом 2007 – 2010 років та окреслив основні її досягнення за цей період, зокрема:

1.  Визнання Урядом Канади Першої національної операції з інтернування (1914 – 1921 рр.) та виділення коштів (реституції) для Української Канадської Фундації ім. Тараса Шевченка у розмірі 10 млн. кан. дол. з метою вшанування її жертв;

2.  Визнання Голодомору  1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу Парламентом Канади та законодавчими органами провінцій Саскачеван, Манітоба, Альберта, Онтаріо та Квебек;

3.  Запобігання проявам “перекосів” у державній політиці щодо військових злочинів та затвердження відповідних змін до Закону Канади про громадянство;

4.  Виведення канадсько-українських відносин на найвищий рівень розвитку з часу проголошення Незалежности України;

5. Заснування офісу КУК із зв’язків з Урядом Канади в м. Оттаві.Управа Конгресу Українців Канади. Посередині (сидить четвертий зліва) президент КУК Павло Ґрод

П. Ґрод також окреслив завдання КУК на наступні три роки діяльности, зокрема об’єднання 1 млн. 200 тис. українців Канади засобами мистецтва, освіти, спорту, ЗМІ, а також заохочення та нагородження найбільш активних представників української громади. Іншими цілями КУК П. Ґрод назвав підтримку демократичного розвитку України та розвиток української громади Канади шляхом розбудови громадських організацій, заохочення громадського лідерства та залучення представників канадського українства до політичної діяльности.

Основними темами, які обговорювалися на сесійних засіданнях, стали такі: налагодження зв’язків з канадцями українського походження, які не залучені до активного громадського життя українства Канади, через культурну сферу та визнання їхньої етнічної ідентичности; розвиток українських ЗМІ Канади; розвиток зв’язків з Урядом Канади; запровадження викладання теми про Голодомор 1932-1933 років в Україні у школах та університетах Канади; удосконалення структури членства в КУК; залучення молоді до громадського життя українців Канади; підтримка нових емігрантів з України; розвиток двомовної (англо-української та франко-української) освіти та залучення до цього процесу науковців і викладачів з України тощо.

У рамках Конгресу посол України в Канаді І. Осташ взяв участь у сесійному засіданні, присвяченому сучасній політичній ситуації в Україні, до участи в якому також були залучені посол Канади в Україні Д. Карон, посол України в Канаді у 2000 – 2003 роках Ю. Щербак та посол Канади в Україні у 1998 – 2001 роках Д. Фрейзер. У ході даної дискусії присутні обмінялися думками щодо результатів візиту прем’єр-міністра Канади Стівена Гарпера в Україну, що відбувся в жовтні ц. р., а також щодо подальшого розвитку України та українсько-канадських відносин.

Перед делегатами Конгресу виступили також член Законодавчої Асамблеї провінції Альберта, міністр з питань зв’язків з корінними народами провінції Альберта Джін Звоздецький, голова корпорації “Нортланд Пауер”, громадський діяч та меценат Джеймс Темертей, директор Галузевого Державного Архіву Служби безпеки України в Києві у 2008 – 2010 роках Володимир В’ятрович, президент Українсько-Канадського Товариства Громадянських Прав д-р Любомир Луцюк, член Законодавчої Асамблеї провінції Альберта, міністр транспорту провінції Альберта Роб Меріфілд. Вітання учасникам Конгресу надіслали міністр закордонних справ України К. Грищенко, президент Світового Конгресу Українців Евген Чолій, член Парламенту Канади, державний міністр спорту Канади Гарі Ланн, члени Парламенту Канади Борис Вжесневський та Ральф Гудейл, член Сенату Парламенту Канади Рейнел Андрейчук.

У рамках Конгресу була проведена урочиста церемонія нагородження 16 провідних діячів української громади Шевченківською медаллю, що є найвищою нагородою КУК, а також Лідерською нагородою КУК, якою відзначається громадсько-активна молодь українського походження.

У ході Конгресу відбулося переобрання П. Ґрода президентом Конгресу Українців Канади на період 2010 – 2013 років, а також вибори Ради Директорів КУК та голів комітетів КУК.

Крім того, було прийняте рішення про посилення присутности КУК у столиці Канади Оттаві шляхом створення інформаційно-ресурсного центру.

Після завершення офіційної програми відбулося урочисте прийняття з нагоди 70-ої річниці створення Конгресу Українців Канади та проведення XXIII Конгресу КУК, під час якого оголошено, що 2011 рік стане роком відзначення 120-річчя поселення українців у Канаді.

В якості гостей культурної програми перед делегатами Конгресу виступив ансамбль українського танцю “Гуцулочка” з м. Івано-Франківська, Україна, та ансамблі танцю “Волинь” і “Шумка” з м. Едмонтону.

Посольство України в Канаді

 PHOTO

Управа Конгресу Українців Канади. Посередині (сидить четвертий зліва) президент КУК Павло Ґрод