Петро й Дорис Кулі заснували Вічний фонд для підтримки досліджень української діаспори

Ярс Балан

Відомі меценати д-ри Петро і Дорис Кулі зробили перший вагомий вклад на створення вічного фонду в Канадському Інституті Українських Студій. Цей фонд сприятиме розвиткові проекту досліджень української діаспори. Проект буде здійснюватися в рамках Українсько-канадської програми (УКП) КІУСу, а очолить його д-р Сергій Ціпко, історик, який займається вивченням українців за кордоном і книга якого про українців в Аргентині вийде у видавництві КІУСу в 2007 р. Петро й Дорис Кулі сподіваються, що їхній внесок у сумі $100,000 заохотить й інших підтримати цю важливу ділянку наукових досліджень.

Відсотки з Вічного фонду досліджень української діаспори ім. д-рів Петра й Дорис Кулів будуть використовуватися на дослідження, публікації та інші наукові й освітні заходи, пов’язані з українською діаспорою. Як відзначив Ярс Балан, співкоординатор УКП: „Ініціатива досліджень української діаспори надасть роботі Українсько-канадської програми міжнародного масштабу, що дозволить проводити порівняльний аналіз розвитку українських громад поза межами Канади. Через вплив глобалізації та скорочення відстаней, завдяки сучасним засобам транспорту й комунікацій за минулі роки в університетах світу помітна зростаюча увага до діаспорних досліджень. Отже, розширення обріїв Українсько-канадської про-грами цілком вчасне й доречне”.

Родина Кулів надавала щедрі внески в минулому – Центрові українських досліджень і розвитку в коледжі Ґрент Мак’ювен, Інститутові східнохристиянських студій ім. Мирополита Шептицького при Університеті Св. Павла в Оттаві, а також підтримала вивчення українського фольклору в Альбертському Університеті, де Канадський центр української культури й етнографії був недавно перейменований на Центр українського та канадського фольклору ім. Петра й Дорис Кулів.

Цей останній дар надзвичайно важливий для розвитку українських студій. Згідно з даними Світового Конгресу Українців (http://ukrainianworldcongress.org/) сьогодні поза межами України проживає приблизно 20 мільйонів осіб українського походження. Тоді як за останній десяток років населення України, що нині нараховує 47 мільйонів, зменшувалося, українська діаспора зростала через досить інтенсивну еміграцію. Такі країни, як Португалія, Іспанія, Італія і Греція, де до 1991 р. українська імміграція була незначною, на сьогодні стали великими центрами українського поселення.

Діяльність проекту досліджень з української діаспори відбиватиме ці нові тенденції й реалії, зберігаючи рівновагу в дослідженні вже давно усталених українських груп із вивченням нових районів українського поселення. У рамках проекту планується залучити низку науковців та підтримати співпрацю з програмами й центрами у Канаді та за кордоном, зокрема із зростаючою кількістю установ в Україні, які займаються українською діаспорою. Для реалізації таких завдань одна із запланованих дій – це організація міжнародної наукової конференції про українську діаспору.