Це Kорисно

Комп’ютерний синдром

Очам потрібні “штучні сльози”

Лариса Попроцька

Більшість із нас вважає комп’ютерні технології справжнім порятунком сучасної ділової людини.

Безумовно, розумні машини покращують усі сфери нашого життя, однак не слід забувати й прo  негативний вплив прогресу на здоров’я людей. Практично кожен працівник, який весь робочий день проводить перед монітором, потерпає від так званого комп’ютерного синдрому. Що це за недуга та як з нею боротися, розповіла лікар-окуліст Ілона Гнатюк.

Гімнастика для “дзеркала душі”

Для профілактики зорової втоми потрібно встановити монітор на відстані 60-70 см від очей. Важливо мати хороше загальне освітлення, увечері бажано використовувати настільну лампу, яку слід встановлювати від монітора зліва. У процесі тривалої роботи необхідно робити п’ятихвилинні перерви, під час яких треба частіше кліпати очима, аби вони зволожилися.

Варто також зробити декілька нескладних вправ, які входять до складу спеціальної профілактичної гімнастики.

Примружте очі та водночас затримайте дихання на 2-3 секунди. На видиху розплющіть очі на п’ять секунд. Повторіть вправу не менш як п’ять разів.

Намалюйте очима “конвертик”, дивлячись у різні кутки кімнати – по десять разів у кожний.

Поставте вказівний палець на відстані 25-30 сантиметрів від очей. Подивіться двома очима, а потім кожним окремо – 10 секунд на палець, 10 секунд вдалину.

Поводіть очима вправо, вліво, вгору та вниз не менш як десять разів.

Покладіть долоні на заплющені очі так, щоб вони перехрещувалися в ділянці перенісся. Розслабтесь та уявіть абсолютно чорний колір протягом двох-трьох хвилин.

Продукти для доброго зору

Людям, які проводять багато часу за комп’ютером, перед екраном телевізора або за кермом автомобіля, а також тим, хто носить контактні лінзи, часто використовує лампи денного світла та перебуває у прокурених приміщеннях, необхідно постійно дбати про сітківку ока.

У пригоді стануть продукти, які містять зеаксантин та лютеїн. Ці каротиноїди містяться в дині, салаті та шпинаті. Бажано включати у свій раціон якомога більше антиоксидантів – чорниці, хурми, апельсинів. Корисно щодня споживати природний вітамін А: для цього потрібно витиснути сік зі свіжої моркви та додати до нього краплю олії.

Перед початком робочого дня та протягом нього доцільно використовувати зволожуючі препарати “штучної” сльози. Вони зволожують очі, знімають втому, подразнення, сухість та дискомфорт. За своїм хімічним складом ці краплі подібні до сліз, які виробляють внутрішні залози людського ока.

Для більш детальної діагностики варто звернутися до лікаря-офтальмолога.

Пісок в очах

 

Комп’ютерний синдром, або астенія, – це зорова втома внаслідок тривалої роботи за комп’ютером або перегляду телепередач. Через те, що погляд тривалий час фіксується на моніторі, частота кліпання зменшується, й це призводить до пересихання рогівки очей. Телеманам та сумлінним офісним працівникам добре відомі відчуття “піску” в очах та розпливчастість зображення. З часом може з’явитися затуманення зору, біль в очах, у ділянці над ними та в ділянці чола. Як правило, комп’ютерний синдром супроводжується почервонінням “дзеркал душі”.

У подальшому такі симптоми можуть перейти у синдром сухого ока – самостійне захворювання, яке виникає через недостатнє сльозовідведення або недостатність сльозопродукції. Ця недуга також може бути проявом системних захворювань організму ревматоїдного характеру та імунно-гормональних порушень.

Вчені навчилися блокувати ген поганого настрою

Вчені знайшли ген, видалення якого має антидепресантний і транквілізаторний ефект, зменшує тривожність і схильність уникати відкритого простору.

У своєму експерименті автор дослідження Елізабет Барбієр і її колеги з Мерілендського Університету у США заблокували роботу гена PKCI/HINT1 у мишей, після чого вивчили їхню поведінку. Помітне покращення їх настрою, порівняно з нормальними мишами, говорить про те, що цей же ген може відігравати важливу роль у регулюванні і душевного стану людей, пишуть вчені у своїй статті у журналі BMC Neuroscience.

Фізіологічні причини, які призводять до погіршення настрою, що спостерігається під час депресії та інших видах розладів, вченим поки до кінця не відомі. Вважається, що вони являють собою комбінацію спадкових факторів, зміни кількости нейромедіаторів в головному мозку, зміни нейроендокринних  функцій і психологічних факторів.

Учені поки не можуть сказати, який молекулярний механізм поліпшення настрою тварин у результаті блокування роботи гена PKCI/HINT1, однак вважають, що білок, що синтезується за допомогою цього гена, може стати однією з терапевтичних мішеней для антидепресантів та інших препаратів, призначених для лікування розумових розладів.

Крім того, автори публікації вважають, що миші із заблокованим геном PKCI/HINT1 можуть використовуватися як модельні тварини для вивчення маніакального синдрому у людей, що характеризується розумовим божевіллям і пристрастю до чого-небудь.

Зазначимо, нещодавні дослідження німецьких учених на мишах дозволили довести на молекулярному рівні, що дитячі травми негативно впливають на розумові здібності та поведінку протягом усього життя.