Ректор Острозької Академії виступить з доповіддю в Торонто 1 грудня 2010 р.

На початку грудня Торонто відвідає професор Ігор Пасічник – ректор Національного Університету “Острозька Академія”. Це буде унікальна нагода почути і розпитати у нього про сьогоднішню ситуацію в освіті в Україні і довідатися про цю і давню, і сучасну історичну установу – Острозьку Академію.

Острозька Академія була заснована 1576 року князем Василем-Костянтином Острозьким. Це була перша вища школа східнослов’янських народів і начисляє багато визначних абітурієнтів, таких, як гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Острозька Академія припинила своє існування у 1636 році, а відродилася аж у 1994-му.

Дуже скоро після цього відродження почалися відносини Академії з Торонто. Засновано кілька стипендійних фондів, один із перших у 1996 році – стипендійний фонд ім. д-р Олександри Копач. На святковому бенкеті в Торонто, зорганізованому колишніми студентами Курсів Українознавства ім. Григорія Сковороди, в честь основоположниці і директорки курсів проголошено створення фонду і 28 січня 1997 р. виділено перші стипендії студентам Острогу.Ректор Ігор Пасічник вручає стипендію (2010)

Того самого року стипендійний фонд ім. Володимира Кузя, за розпорядження якого відповідають Віра Маланчій і Богдан Колос, почав видавати одноразові премії. Цей фонд має специфічні вимоги –  десять студентів, які не курять, не п’ють, а займаються спортом, отримують грошові нагороди. Коли ректор Ігор Пасічник почув, що фундатор мґр Кузь навіть у похилому віці – на 70-му році життя пробіг маратон – займався фізкультурою, вирішив, що допомога студентам цього фонду повинна проходити під кличем “За здоровий спосіб життя”.

Віра Маланчій подає свою оцінку: “Острозька Академія – це авангардна установа. Кожні відвідини цього університету виявляють щось нове: нова каплиця, нова бібліотека, нова картинна галерея, відремонтований гуртожиток. Коли проходиш коридорами, чуєш лише українську мову. А за гаслом премії створилися групи студентів, які дотримуються здорового способу життя, змагаються між собою і отримують від ректора групову нагороду. Навіть викладачі долучилися до цього руху”.

Стипендіатка фонду ім. Тараса Закидальського, заснованого минулого року,  пише: “...Наші батьки важко працюють, щоб надати нам вищу освіту і забезпечити гідне майбутнє, а тому, отримуючи Вашу неоціненну допомогу, ми можемо полегшити життя своїй сім’ї. Низький уклін тим людям, котрі не забувають про студентів та усіма силами допомагають їм здобувати знання...”

Крім спонсорів стипендійних фондів, у Торонто є меценати Острозької Академії. Найвідоміші з них – це Ераст та Ярміла Гуцуляки. За їх вклад у розбудову Академії їм надано звання Почесних академіків Острозького Академічного Братства та нагороджено медалями князя Василя-Костянтина Острозького.

Під час церемоній в Острозі Ераст Гуцуляк зазначив: “В Острозькій Академії виховуються люди, що стануть провідниками української нації, визначатимуть її майбутнє у сфері економіки, культури, політики. Я думаю, що цей університет заслуговує на більше – не тільки від мене, а й від інших...”

В останніх роках Академія одержала різні нагороди та признання від Міністереста освіти України, а ректору Пасічникові в серпні 2009 року присвоєно звання Героя України. Хоч у 2003 році Острозька Академія перейшла під патронат Президента та Кабінету Міністрів, в останньому році зайшли зміни в її статусі. Про це можна буде почути від самого ректора, який виступить з доповіддю на тему: “Суспільно-політичне життя сучасної України і Острозька Академія”.

Час і місце зустрічі з ректором Ігорем Пасічником – середа, 1 грудня 2010 р., 7:00 год. вечора, Пластовий Дім ім. Гуцуляків, 516 The Kingsway, Toronto (The Kingsway & Kipling Ave.).

Товариство Приятелів Острозької Академії

 PHOTO

Ректор Ігор Пасічник вручає стипендію (2010)