Україна пам’ятає – світ визнає!
Йосиф Сірка
Такі слова вкарбовані у пам’ятник Голодомору, який відкрили 20 листопада 2011 р. в Торонто, на 135 La Rose Ave., перед українською греко-католицькою церквою Св. Димитрія. Пам’ятник є копією київського монументу Голодомору, але щодо величини, то він на 10% менший. По боках текст англійською і українською: “У пам’ять багатьох мільйонів чоловіків, жінок і дітей, замордованих голодом, зорганізованим радянським режимом. Україна пам’ятає – світ визнає!”
Побудований він із граніту і важить 8 тонн. Ідея спорудження пам’ятника виникла вже давніше, і здійснена вона завдяки зусиллям пароха, отця-мітрата Івана Татарина, який зумів переконати парафіян пожертвувати на пам’ятник, кошти якого становили 150 тисяч доларів. Два роки парафіяни складали свої пожертви, ще й досі не вистачає 25 тисяч доларів, аби вийти з боргу. Найбільшим спонсором виявився Мирослав Трутяк, який коштом праці зменшив ціну побудови до $120 тисяч.
Це перший пам’ятник такого розміру і форми на території Канади, і виготовлений він підприємством MST Bronze Limited, президентом та власником якої є Мирослав Трутяк, родина котрого також постраждала під час Голодомору. Монумент вражає своєю простою формою і запам’ятовується кожному, хто його бачив. У відкритті монументу жертвам Голодомору-Геноциду українського народу взяли участь кілька свідків Голодомору та нащадки тих, що пережили і постраждали від цього комуністичного злочину в Україні.
Першим пам’ятником жертвам Голодомору 1932-1933 рр. у провінції Онтаріо став пам’ятник біля собору Успення Пресвятої Богородиці у Міссіссазі, відкритий 27 листопада 2010 р. і значно відмінний своєю формою від щойно спорудженого, хоча і в ньому знайдемо фрагмент київського монументу. Він поставлений у формі дзвіниці, дзвони якої повинні постійно нагадувати про штучно організований голод в Україні. Спонсором пам’ятника у Міссіссaзі був відомий меценат Євген Коструба, а спонсорами пам’ятника при церкві Св. Димитрія були парафіяни, яких у парафії нараховується понад тисяча родин. Згідно зі словами М. Трутяка, пам’ятник-копія у граніті справляє враження на людей, і йому були вже висловлені побажання на побудову його в інших парафіях Торонто та околиць, яких тут нараховується понад 20.
Українська громада Канади щороку акціями “Запали свічку” поминає жертви страшного Голодомору в Україні 1932-1933 рр., який залишив болючий слід майже у кожній українській родині. Канадські українці значною мірою причинилися до того, щоб світ довідався про трагедію нашого народу, і вважають, що про злочин, який большевики скоїли українському народові, досі мало знають у самій Україні. Українська громада Канади (незалежно від конфесії) з болем сприймає неуважність і байдужість влади в Україні до найбільшої трагедії українського народу – Голодомору-Геноциду.
У пам’ятниках Голодомору українська еміграція бачить данину жертвам, і їх спорудження є символом того, що ми їх ніколи не забудемо і будемо пригадувати світові, щоб і він про це знав. Слова на граніті “Україна пам’ятає – світ визнає!” стосуються українців, але не їхньої влади, в якій не один бажає оминути цю трагічну сторінку української історії. Реставрація сталінізму в Україні свідчить про те, що тут ще безкарно діє саме та партія, яка несе повну відповідальність за мільйонні жертви.
Сподіваємось, що і в Україні настане час, коли всі довідаються правду про трагедію Голодомору від власного уряду, яку не зможе приховати навіть великий сусід, котрий з незрозумілих причин заперечує її. Настане час, коли і над гробами винуватців появляться слова, які на граніті викарбувані церковно-слов’янською мовою: “Со духи праведних, Спасе, упокой!”
PHOTO
Відкриття пам’ятника жертвам Голодомору біля церкви Св. Димитрія в Торонто