Канадський Музей Людських Прав проливає світло на “засекречені справи” Сталіна й геноцид в Україні


Вінніпег – Завдяки Канадському Музею Людських Прав (КМЛП) громадськість зможе ознайомитися з новими працями дослідників геноциду в Україні 1932-1933 рр., при написанні яких були використані нещодавно розсекречені документи таємної поліції Сталіна.

КМЛП організував приїзд до Канади відомих українських науковців, які досліджують механізми геноциду. Десятки тисяч документів радянської влади, між якими є розпорядження влади й особисті справи арештованих, знаходяться в державних архівах України. Багато з них було розсекречено протягом останніх років. Ці документи, доступ до яких і сьогодні є нелегким, доводять, що жахливі події мали запланований характер. На цей факт довго намагалися звернути увагу не тільки особи, які пережили цю трагедію, але й їхні сім’ї (частина яких нині проживає в Канаді).

Згідно з цьогорічною домовленістю з Національним Музеєм Голодоморів в Україні і спільно з Конгресом Українців Канади КМЛП влаштовує доповіді та громадські виступи в Тиждень відзначення Голодомору, від 19 до 25 листопада. 80 років тому геноцид став відповіддю радянської влади на спротив українського населення до колективізації сільського господарства. Мільйони українців померло від голоду – факт, який заперечувався радянською владою до 1980-х років. Одночасно з голодом було заарештовано тисячі науковців, журналістів, учителів.

Голодомор несе глибокі уроки людських прав, – сказав Стюарт Маррей, президент і головний директор КМЛП. – Він показує, чому нам треба постійно стежити за державною владою, щоб не допускати її зловживань. Він доводить, що право на доступ до харчування належить до невід’ємних прав кожної людини. Сьогодні по всьому світу ми бачимо, наскільки актуальне це питання”.

КМЛП, який має відкритися у Вінніпезі у 2014 р., буде унікальним навчальним закладом, який досліджуватиме природу й важливість людських прав, вивчаючи уроки минулого та сучасного, щоб заохочувати канадських і закордонних відвідувачів до громадської активності. Експозиції з історії Голодомору служитимуть засобами навчання та стануть невід’ємною частиною музейних програм і виставок.

Голодомор має особливе значення для Канади. Канадці українського походження, разом з дослідниками місцевих університетів та іншими зацікавленими особами, працювали заради інформування суспільства щодо суті проблеми. Пам’ятники геноциду було споруджено по всій країні, перший з яких у 1983 році в місті Едмонтоні. Канада офіційно визнала Голодомор геноцидом у 2008 р. і призначила четверту суботу кожного листопада “Днем пам’яті жертв Українського Голоду й Геноциду (Голодомору)”.

Музей намагатиметься пояснити відвідувачам, які уроки з людських прав сьогодні може винести канадське населення з цього геноциду і яку роль він відіграв у створенні канадської ідентичності”, – сказав Стюарт Маррей.

Спеціально запрошено Музеєм гостей з України – Станіслава Кульчицького, заступника директора Інституту Історії України при Національній Академії Наук України, і Лесю Онишко, першого заступника директора Національного Меморіалу Жертвам Голодоморів в Україні.

Д-р Клінт Керл з КМЛП організував серію виступів з допомогою канадських дослідників, а саме д-ра Мирослава Шкандрія з Манітобського Університету та д-ра Богдана Кліда з Альбертського Університету.

У плануванні виступів брали участь різні канадські організації, серед яких: Конгрес Українців Канади (Манітобська Провінційна Рада), Канадський Інститут Українських Студій, Наукове Товариство ім. Шевченка в Канаді, Україно-Канадський Дослідно-Документальний Центр при Альбертському Університеті, Український Центр Культури і Освіти (Осередок), почесний консул України у Вінніпезі, Глобальна Колегія Вінніпезького Університету, Центрально- і Східноєвропейські Студії та Департамент Германістики й Славістики при Манітобському Університеті.

Додаткову інформацію можна отримати від: Angela Cassie, Director of Communications and External Relations Canadian Museum for Human Rights, 1-204-289-2110, angela.cassie@museumforhumanrights.ca

English version can be found at http://humanrightsmuseum.ca/about-museum/news/cmhr-shines-light-%E2%80%9Cstalin%E2%80%99s-secret-files%E2%80%9D-ukrainian-genocide

En francais: http://museedesdroitsdelapersonne.ca/propos-du-musee/nouvelles/le-mcdp-souleve-le-voile-sur-les-dossiers-secrets-de-staline-et-le

Maureen Fitzhenry, Manager, Communications (acting)/ Gestionnaire des communications (par intérim) Canadian Museum for Human Rights/ Musée canadien pour les droits de la personne 400-269 rue Main Street, Winnipeg, Manitoba R3C 1B3 T: 204.289.2112, C: 204.782.84