Подія жовтня в Монреалі – Вечір танґо

1 - Д-р Ю. Мончак та представник одного зi спонсорiв проекту Рома Купчинська27 жовтня 2012 р. монреальська громада зібралась разом на благодійний вечір під назвою “Розкажи мені про танґо”. Це вже четвертий подібний захід у Монреалі, метою якого є збір коштів на фінансування навчання для студентів Українського Католицького Університету у Львові.

Розкажи мені про танґо” можна назвати найбільш популярною по-дією жовтня серед української громади Монреалю. Вона зібрала найбільшу кількість відвідувачів за цей місяць – близько 300. Навіть вибори у Верховну Раду України не привернули уваги такої кількості учасників: за даними голови виборчої комісії в Оттаві, з 1,438 зареєстрованих виборців проголосувало лише 135 осіб (становить 9,38% електорату).

Вечір розпочав один із організаторів заходу, професор університету Маꥳл, завідувач лабораторії молекулярної генетики в Jewish General Hospital д-р Юрій Мончак. Він презентував цілі, історію та плани розвитку Українського Католицького Університету – єди-ного вищого навчального закладу такого напрямку в Україні. УКУ є недержавним, а, відповідно, незалежним університетом, що має певну академічну свободу. На сьогодні це є сучасний повноцінний університет, який запрошує до навчальних лав якнайширше коло молоді: не тільки студентів-католиків, але й послідовників інших релігій та вірувань. За словами ректора, “Український Католицький Університет ставить перед собою дуже відповідальну ціль – виховувати нове покоління професійно вишколених, запалених християнською любов’ю до людини та відповідальних перед суспільством провідників”. Керівництво УКУ просить студентів сплачувати лише 25% від собівартості навчання (на цей рік повна вартість складає еквівалент 3,300 доларів), компенсуючи решту суми за рахунок благодійних внесків та вечорів збору коштів.

УКУ продовжує наукову діяльність Греко-Католицької Богословської Академії, створеної у 1928-1929 роках у Львові Митрополитом Андрієм Шептицьким, яку більшовики закрили у 1944-му. У 1960 році Патріарх Йосип Сліпий відновив діяльність УКУ, але цього разу вже в Римі. З 1992 року університет гостинно відчинив свої двері у Львові. Дипломи УКУ визнаються не тільки в Україні, але і в багатьох інших країнах. На сьогодні діють програми: магістерська з бізнес-адміністрування, ліценціат з богослов’я, магістерська програма з екуменізму, заочне навчання для катехитів та вчителів християнської етики, школа психологічного консультування, школа української мови та культури, магістерська програма журналістики.

2 - Близько 300 українцiв Монреалю вiдвiдали вечiр тан­ґПривернула увагу спеціальна ініціатива Католицького Університету для жіноцтва під назвою “Виховуючи жінок-лідерів для України”. Більше інформації можна дізнатись на веб-сторінці http://ucu.edu.ua

Втім, який український вечір – і без танців. А точніше, без танґо. В супроводі вічно молодого ритму почуттів Василь Сидоренко, музикознавець Торонтського Уні-верситету, диригент і композитор, презентував своє скрупульозне дослідження танґо в Україні та у світі. На жаль, історія українського танґо не дуже відома ані в світі, ані в самій Україні, “завдячуючи” активній діяльності радянського уряду, що знищував прояви “загниваючого капіталізму та буржуазної культури”. Відповідно дісталось і танґо – музичному жанру, що став одним із символів урбаністичної буржуазної світової культури першої половини ХХ сторіччя.

Відзначу, що серед українських вояків проти більшовицької окупації теж були шанувальники цієї музики: Повстанське танґо” на слова Ольги Ільків і музику Марти Пашківської – зв’язкових Головного Командира УПА Романа Шухевича – було досить популярне серед українських повстанців. До сьогодні заслуховуємось піснею “Гуцулка Ксеня” Ярослава Барнича; у Монреалі також люблять і пам’ятають відомого українського композитора і поета Богдана Весоловського, який починав свою творчість ще у 1930-х роках із львівської “Джаз Банди Ябця”. Україна стала колискою багатьох інших музикантів, художників та поетів, що черпали натхнення у шляхетних мотивах танґо.

Таким чином, вечір танґо вдало пов’язав культурну спадщину України з перспективою розвитку української еліти. Зокрема, неабияку роль у цьому процесі відіграє Український Католицький Університет, який виховує провідників з найвищими духовними якостями. А оскільки підтримка програм, які формують українську еліту, є одним із стратегічних напрямків допомоги Україні з боку Українського Національного Об’єднання Канади, важлива наша участь у цій доброчинній справі в будь-який спосіб – словом, дією чи фінансовою допомогою.


Наталя Поважнюк,

членка Організації Українок Канади,

Відділ Монреаль



PHOTOS

1 - Д-р Ю. Мончак та представник одного зi спонсорiв проекту Рома Купчинська

2 - Близько 300 українцiв Монреалю вiдвiдали вечiр тан­ґо