Сторінки Віри КЕ: Хроніка, Коментарі, Різне...

Дата у грудні

Наукове Товариство ім. Шевченка, довгий час єдине і провідне, було засноване 11 грудня 1873 р. у Львові з метою створити базу для вільного розвитку української літератури й науки. Свою діяльність воно розпочало придбанням друкарні та виданням книжок. У зв’язку з конечністю розгортання української наукової роботи, затриманої на Центральних і Східних землях після Емського указу 1876 p., і дальших заборон і обмежень Літературне Товариство ім. Т. Шевченка реорганізовано у 1893 р. в Наукове Товариство ім. Т. Шевченка. Це було здійснено за зразком західноєвропейських установ. Всеукраїнське значення і престиж у науковому світі НТШ здобуло під керівництвом Михайла Грушевського. Під його впливом була проведена зміна статуту з розподілом членства на дійсних і звичайних членів, що не мали вирішального голосу в наукових справах, чим надано НТШ більш академічного характеру. Під проводом М. Грушевського – як голови, В. Гнатюка – як секретаря та Івана Франка – як директора Філологічної Секції НТШ розбудувалося у фактичну Академію Наук і здобуло для Галичини і Львова передове місце в національному та культурному розвитку. Розвиток наукової праці НТШ був перерваний вибухом Першої світової війни, і з вибухом Другої світової війни та большевицькою окупацією західних українських земель діяльність НТШ була припинена, а музейні і книжкові фонди перейшли до реорганізованих державних музеїв і бібліотек. Діяльність НТШ щойно відновлено на еміграції, в Західній Німеччині, а у 1949 р. науковці-українці, що прибули в Канаду з повоєнної Європи, заснували Наукове Товариство ім. Т. Шевченка в Канаді. Цей рік –  2009 – є ювілейним роком НТШ, і з цієї нагоди відбулися ювілейні святкування.

У пам’ять художниці, що малювала “світлом та кольорами” і залишила по собі “Вікна до неба”

Ювілейна мистецька виставка в річницю смерті Ярослави Сурмач-Миллс

Виставка тривала три дні. Чому якраз у церкві Св. Димитрія? Бо Ярослава Сурмач-Миллс (1925–2008) після закінчення будови церкви Св. Димитрія у 1970 р. розпочала за ініціативою та підтримкою пароха о. Івана Татарина працю над вітражами. Ярослава творила ці вітражі натхненно, з любов’ю, з академічною докладністю і поетично. Її кожне “ВІКНО ДО НЕБА” було створене PAR EXELLENCE!  

Перша фаза закладання вітражів закінчилася 1983 р., друга – 1988 р., а третя, остання – 2006 року. Крім того, Ярослава Сурмач видавала ккижки, співпрацювала з виданням книжок інших авторів і брала участь у громадському житті. Цю меморіальну виставку в її пам’ять спонсорували Knights of Columbus Sheptytsky Council 5079.

Опінія

У бельгійській частині Фландрії розташоване чарівне історичне містечко Бруге (або по-французьки Бруж) – з мальовничими каналами, п’ятдесятьма стрункими мостами і старим ринком, що називається Ґроте Маркт.

На околиці цього ідилічного міста, на затишній леваді, тягнуться ряди хрестів на могилах канадських солдатів, які загинули тут під час Першої світової війни.

Звичайно, мало хто відвідує цей цвинтар, але в листопаді, а особливо 11 листопада, у так званий День поминок – Remembrance Day тo тут, то там серед тиші цвинтаря хтось раз у раз читає відомий вірш “In Flanders Fields”.

Цей вірш написав лейтенант-полковник Джон МакКре в окопах, коли йому було надзвичайно тяжко на серці. Його твір розійшовся по всьому світу. Його до сьогодні перекладають на різні мови світу.

На жаль, Джон МакКре помер на запалення легенів у Франції в січні 1918 року. В цей час ще не було пеніциліну.

Подаю цей вірш мовою оригіналу:

In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.

We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved, and were loved, and now we lie
In
Flanders fields.

Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep, though poppies grow
In Flanders fields.

P.S. Боротися за волю БАТЬКІВЩИНИ і боротися проти ТЕРОРИСТІВ, що загрожують всьому світові, – це не те саме. Про війну з терористами,

напевно, ніхто не напише історичної сентиментальної поезії.

З репертуару Віри Ке

Це 10 долярів, за які я купила кілька “Нових Шляхів” для своїх знайомих, які не читають “Нового Шляху”, а тільки критикують.

 Віра Ке

Дві виставки – два світи

Від суботи, 27 червня, до кінця жовтня 2009 року в музеї РОМ (ROM) у Торонто  тривала виставка так званих Dead Sea Scrolls (“Дед Сі Скролс”), а це 8 фрагментів, що їх знайдено в печерах Мертвого моря 1940 року. Вони були написані ще за життя Ісуса Христа. Преса, науковці, студенти релігій і взагалі – люди та всі зацікавлені минулим життям світу і пам’ятками історії приходили до музею оглядати “скроли” по кілька разів, бо вони не тільки кожного зворушували, дивували, але й примушували думати. Від червня до кінця жовтня газети були заповнені статтями про “скроли”, бо весь культурний світ уважав, що “скроли” є найважливішою знахідкою XX століття. Автори писали, що “скроли” у великій мірі вплинули на краще зрозуміння Старого і Нового Завітів, що Новий Завіт є копією Єврейської Біблії з часів Ісуса Христа, що вони помогли християнським ученим зрозуміти політичні та релігійні дебати, які в часах Ісуса Христа були дуже поширені. “Скроли” дали можливість ученим зрозуміти життя у Святій Землі, коли Ісус Христос і його прихильники ставили фундамент, на якому потім розвинулося Християнство. Завдяки “скролам” ожила біблійна ера Єрусалиму, Ізраїля і Риму, а також стало більше зрозумілим, чому сталося зближення між Іудаїзмом, Християнством та Ісламом. Може, це виключно думка релігійних дослідників, а може, так сказав Заратустра, давно перед ними. У кожному разі “скроли” в торонтському музеї мали дуже велику популярність, дарма що не всі могли їх читати, бо вони записані стародавнім єврейським письмом.

* * *

Ватикан Сплендор”

Шедеври барокового мистецтва з Ватикану в Мистецькій Галереї Онтаріо (AGO)

 У 1984 р. Папа Іван Павло Другий гостив у Торонто, а за рік Папа прислав з Ватикану до AGO чудові мистецькі архитвори XVII століття: гігантські релігійні картини, гобелени неймовірно великих розмірів, престоли, свічники, папську одежу, різні погруддя, документи, рисунки, хрести – Крісто Морто і Крісто Віво з позолоченої бронзи на чорному дереві “ебоніті”. Тисячі людей з усіх усюд Торонто, Онтаріо і Канади приїжджали до AGO цю всю розкіш оглядати. Старовинне, у багатих обкладинках і з надзвичайними орнаментами Святе Письмо, срібне погруддя Святої Бібіяни і мармурове погруддя Папи Климентія мали особливу популярність між глядачами. Папа Климентій, хоч зроблений з мармуру (якогось особливого мармуру, що видавався аж прозорий!), мав живе лице! Можна було у нього вдивлятися і вдивлятися, і здавалося – він зараз усміхнеться. Такі очі, такий вираз лиця, таке життя в камені міг тільки створити геній – БЕРНІНІ. Біля цього погруддя для багатьох людей слова геній і “геніальність” набрали іншого значення!

Під час цієї Ватиканської виставки члени Торонтської Опери “Ателієр” виконували пролог і перший акт опери Монтеверді “ОРФЕЙ”. Ця опера є першою великою оперою XVII століття.

“Ватикан Сплендор” спонсорували Northern Telecom Ltd. і Alitalia.

Читайте... і думайте

1. Людина має завжди думати. Говорити і думати про правду – ніколи не забагато.

2. Грецький філософ Демокрітус (приблизно 460-370 рр. перед нашою ерою) розвинув теорію і вчив своїх учнів, що насправді Всесвіт – це простір і атоми. В нашій ері атомну теорію сформулював британський хімік Джон Далтон (1766–1844), що його вважають засновником атомної теорії, але інші вчені також уже робили припущення і роздумували про атоми. Між ними сер Ісаак Ньютон (1642–1727), що своє роздумування почав набагато скоріше.  Тепер завдяки неймовірним телескопам виявилося, що Всесвіт – це маса галактик і що наша Сонячна галактика має дві паралельні галактики!

3. “Неуцтво і брак знання – це найбільше зло!”, “Я не є ані атенець, ані грек, тільки громадянин світу!” – сказав Сократ (469–399 рр. перед нашою ерою), грецький філософ, народжений в Атенах. У 399 році його засудили на смерть за нехтування державою признаних богів. Сократ був одружений із Ксантипою і мав троє дітей. Він був малого росту.

4. Я так хотіла би, щоб хтось написав наукову працю в одній книжці про: Монтезуму Другого, Ґалілео, інквізицію, хрестоносців, Папу Іннокентія Третього, Папу Іннокентія Четвертого...        

Астрологічні страви для народжених

під знаком Стрільця

Перекуска з помаранчі, сиру і цибулі

Накришити в миску сиру (“котедж чіз”) або бринзи (“фета чіз”), або одного і другого разом, додати дрібно покраяну помаранчу (або дві, коли більше сиру), посічену цибулю, вимішати і їсти з листком салати або хлібом. Звучить неймовірно! Смакує знаменито!

Пісна страва

Окремо зварити фунт бараболі, почищеної і покраяної на шматки, посічені дві великі цибулі і одну малу зелену капусту (або пів великої). Відцідити, коли все зварене, вимішати разом, додати масла або оливи, солі і перцю до смаку. Їсти зі смаженою рибою або з квасним огірком.