Презентація фотоальбому “Українська Дивізія “Галичина” в Торонто

У неділю, 6 грудня 2009 р., о 3-ій год. попол. відбудеться презентація нововидрукуваного у Львові фотоальбому “Українська Дивізія “Галичина”. Презентацію організовує Українсько-Канадський Дослідно-Документаційний Центр у своєму приміщенні в Інституті Св. Володимира (620 Spadina Ave., Tоронто).

В альбомі вміщено 278 докладно підписаних світлин, які відображають долю вояків Дивізії та шлях, який вони  пройшли. Світлини зібрані від дивізійників: Богдана Маціва, Богдана Підгайного, Стефана Ільницького, Богдана Артимишина, о. Володимира Волощука та інших. Упорядник фотоальбому – колишній старшина Дивізії Богдан Маців з Монреалю. Проф. Роман Сербин допомагав у виборі світлин та написав післяслово “Фотографії Дивізії “Галичина” – пам’ятка українського патріотизму”, в якому він розглядає Дивізію на фоні історії, в контексті українців у військових формаціях під час Другої світової війни і так званої Великої вітчизняної війни.

У своєму вступному слові Богдан Маців подає коротке пояснення підзаголовку книжки “Історія у світлинах від заснування у 1943 р. до звільнення з полону 1949 р.”. Альбом поділений на розділи, починаючи від “Передумови створення”. Один із найцікавіших – це розділ, в якому численні світлини показують творення Дивізії і вступ добровольців у формацію по окремих містах і селах Західної України. Хоч хлопці-добровольці молоді, в убраннях і краватках виглядають більш поважні, ніж, напевно, були.

Кілька розділів насвітлюють вишкіл Дивізії – колишніх офіцерів, підстаршинський, офіцерський, медсестер і юнаків. Хоч вишкіл Дивізії не був закінчений, 15 липня 1944 р. Дивізію введено в бої під Бродами, в яких Дивізія зазнала великих втрат. Дальші світлини показують долю тих, хто брав участь у бою, і формування Дивізії після Бродів – у Словаччині, Югославії, Австрії. Цінними є світлини з повоєнних років: полон, інтернування в Італії та полон у Великій Британії, коли дивізійники розгорнули цікаве культурне життя – школи, відзначення українських свят, пресу, навіть марки з українською історичною тематикою для таборової пошти. Фотоальбом має короткий перегляд тексту і каталог світлин англійською мовою.

На презентації учасники зможуть придбати фотоальбом ($35).

Тому, що УКДДЦентр має поважну збірку записів на відео інтерв’ю з дивізійниками, які Центр збирає вже понад 20 років, присутні зможуть побачити кілька уривків з таких інтерв’ю з дивізійниками Торонто, які вже відійшли від нас, а також матимуть нагоду довідатися про плани використання дивізійного архіву в Центрі.

Оксана Закидальська