Навчання теми Голодомору дітям різних вікових груп”

1 - Практичне заняття для вчителів. Ведуча – Г. Саковська-МекевойПід такою назвою пройшов учительський семінар для педагогів українських шкіл міста Торонто та околиць 15 жовтня цього року. Цей потрібний на освітницькій ниві захід проходив у рамках професійної підготовки вчителів. Методичний комітет Шкільної Ради Конгресу Українців Канади, Відділ Торонто, був ініціаторм проведення першого семінару місцевого характеру такого типу. Варто згадати, що Методичний комітет Шкільної Ради при КУК, Відділ Торонто, був відновлений як вислід Всеканадської вчительської конференції, яка проходила в Торонто у травні цього року.

Тема Голодомору в Україні у 30-их роках залишається і сьогодні актуальною на світовому рівні, незважаючи на те, що 80 років віддаляють нас від страшного злочину, вчиненого проти невинних жертв на плодовитій українській землі. Не маємо права забути про це і зобов’язані розказати нашим дітям! Саме вчителям належить роль знайти підхід до методики викладання цієї теми дітям та розповісти про страждання українців у минулому столітті своїм вихованцям у такій формі, щоб закарбувалися в пам’яті факти й розповіді про події тих років. Власне, метою чотирьох сесій, які проводилися після чергового засідання Шкільної Ради КУК, Відділ Торонто, було поділитися тим кращим із напрацьованого досвіду, який могли б запозичити вчителі на своїх уроках, присвячених темі Голодомору. Вчителів привітав Павло Ґрод, президент Конгресу Українців Канади, вказавши на важливість теми, яку опрацьовуватимуть освітяни. Чисельно відгукнулися вчителі на участь у сесіях. Серед учасників семінару була присутня й гостя з України – Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури і зв’язків з діаспорою, доцент, кандидат педагогічних наук, автор ряду методичних публікацій та підручника української мови. Педагогам було запропоновано чотири сесії на вибір, залежно від віку дітей, яких вони навчають.

2 - Галина Дмитришин: навчання про Голодомор через назву та малюнокГолова комітету про навчання Голодомору при Конгресі Українців Канади Валентина Курилів провела сесію про особливості вивчення учнями курсів українознавства теми Голодомору як геноциду українського народу. Вона наголосила на важливості включення теми Голодомору в навчальні програми Онтаріо. Комітетом проводиться багатогранна робота із шкільними округами та з провінційними міністерствами освіти з метою введення цієї важливої теми в державних школах не тільки в Онтаріо, а й в інших провінціях. Систематично проводяться семінари для вчителів, а також ведеться робота над створенням Центру дослідження та освіти про Голодомор. Учасники мали нагоду ознайомитися з матеріалами, розробленими В. Курилів: зразки планування тематичних уроків, індивідуальних проектів для вивчення свідчень очевидців та групових презентацій, схеми письмових творів на тему Голодомору. Важливим надбанням вчительської праці Валентини Курилів є робочий зошит для вчителів та учнів англомовних шкіл, де розроблено цілий навчальний розділ “Український геноцид – Голодомор 1932-1933 років”.

Галя Дмитришин, вчителька і довголітній методист, мистець і куратор, представила підхід до викладання теми Голодомору для дітей молодшого віку та початкових класів через казку і малюнок. Вона зосередилася на психологічному аспекті фізичного винищення народу, взявши за основу модель ієрархічної теорії потреб – так звану “піраміду Маслова”, розроблену видатним психологом і засновником гуманістичної психології А. Масловим. Ця діаграма показує, в якому порядку людина в середньому задовольняє свої потреби. Базовою потребою в ній виступають фізіологічні потреби. Голод є одним з елементів, який не дозволяє людині піднятися до вищих ступеней піраміди потреб, коли втрачаються характерні риси актуалізованих людей (повага і самовираження), інтерес до навколишнього середовища і прагнення досягнення найвищої мети в житті. За допомогою українських казок (наприклад, “Ходить гарбуз по городу” та “Колосок”) вчителі можуть наглядно роз’яснити дітям, якою родючою країною є Україна і яким чином на ній був створений штучний голод у 30-их роках минулого століття.

3 - Привітання від КУК виголошує його президент Павло ҐродОксана Соколик, вчитель української мови й літератури, директор суботньої школи ім. Ю. Липи, по-ділилася навчальними матеріалами, які вона використовує на уроках, присвячених Голодомору, для навчання учнів початкових і середніх класів. Вона представила зразки проектів та рекомендовану літературу, які вдало доповнюють навчальний процес і активізують учнів до аналізу й осмислення того, що відбувалося на українській землі під час керівництва уряду Сталіна.

Галина Саковська-Мекевой, вчитель школи ім. Патріарха Йосифа Сліпого, провела практичне заняття для вчителів. Із захопленням освітяни виконували запропоновані нею ручні роботи. Види робіт та роздатковий матеріал Г. Саковської-Мекевой призначені для учнів від 1 до 8 класів. Вона представила зразки від паперової форми голодної дитини та кубика Голодомору до складніших форм і проектів, таких, як малюнки на дерев’яній ложці і горнятку, створення символів голоду на покривалах, тематичні зображення на камінні та мішковині.

На завершення сесій Галина Саковська-Мекевой провела спільну молитву за жертвами загиблих у роки Голодомору. Таня Онищук організувала виставку книжок, корисних для вчителів для глибшого вивчення теми Голодомору на уроках. Коротку бібліографію про Голодомор (веб-сайти, фільми, друковані джерела) для вчителів підготувала Галина Клід (Методичний центр української мови Канадського Інституту Українських Студій при Альбертському Університеті). Безумовно, вчителі збагатили свій досвід і пройнялися важливістю цієї теми у навчальному процесі.

В організації та проведенні учительського семінару були задіяні такі члени Методичного комітету Шкільної Ради: Є. Петрова – голова комітету, Л. Зараска, Т. Онищук, Т. Сунак, О. Левицька, Г. Мекевой, Є. Щуровська, Г. Ляшенко.


Оксана Левицька,

голова Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади,

член Методичного комітету Шкільної Ради при КУК,

Відділ Торонто


PHOTOS

1 - Практичне заняття для вчителів. Ведуча – Г. Саковська-Мекевой

2 - Галина Дмитришин: навчання про Голодомор через назву та малюнок

3 - Привітання від КУК виголошує його президент Павло Ґрод