Студент з Чехії спростовує

негативне зображення УПА

 у чеській пресі

Оксана Закидальська

---------------------

Марек Фанта, студент історії Градецького Університету в Кралове, ЧехіяТоронто – У вересні ц. р. до Українсько-Канадського Дослідно-Документаційного Центру (УКДДЦ) завітав Марек Фанта, 23-літній студент історії Градецького Університету в Кралове, Чехія. Ціль його відвідин – знайти матеріали про УПА, прослухати записані інтерв’ю в архівах УКДДЦ з колишніми членами УПА і, по можливості, зустрітися з деякими колишніми упівцями, які живуть у Торонто.

У своїй бакалаврівській праці Марек Фанта відтворив образ УПА, представлений у чехословацькій пресі, зокрема у статтях про рейди УПА на Чехословаччині. Рейд – швидке пересування у ворожому терені військових частин або партизанських загонів. Рейди УПА на Чехословаччині почалися влітку 1945 року, і їх ціль була пропагандивна – розголосити по світі про визвольну боротьбу українців. Західні народи мали дуже слабкі і тільки спорадичні відомості про те, що діялося в СССР, і рейди в Чехословаччині подали перші інформації про визвольні рухи на теренах СССР.

До 1947 року чехословацька преса ще не була контрольована СССР. У Чехословаччині була багатопартійна система, і виходили опозиційні газети. Зате репортажі про рейди УПА подавали перекручені інформації і неприхильний образ УПА. Називали УПА антисемітами, українською бандою, терористами, колишніми членами армії Власова. А коли після 1947 року Чехословаччину захопила совєтська влада, образ воїнів УПА став ще більш негативним.

Марек Фанта сказав, що навіть сьогодні, тому що загальну інформацію про визвольний рух черпають в радянських антиповстанських виданнях, преса Чехії послуговується комуністичною термінологією, характеризуючи український визвольний рух як фашистський.

У Канаді Марек Фанта мав надію знайти більш правдиві інформації про УПА і тому звернувся до УКДДЦ, де в архіві є понад 50 записаних інтерв’ю з членами УПА. Він зупинився в Торонто на 30 днів, і тому що розмовляє українською та англійською мовами, міг сам записати ще шість інтерв’ю. Під уважним наглядом пані Володимири Лучків, яка добре обізнана з архівними матеріалами в УКДДЦ і якій справа УПА близька, Марек Фанта зустрівся з людьми, котрі брали участь у подіях Другої світової війни і котрі могли подати йому достовірні матеріали, якими він зможе протиставитися чеській  пресі.

Марек Фанта пояснив свою ціль: “Мене турбує діючий негативний історичний імідж борців за незалежність України, який сформований через призму старої комуністичної пропаганди в Чехії... Я хочу причинитися до спростування цього іміджу. Щоб почати таку роботу, я вже зробив свої перші дослідження в тому, як чехословацька преса заклала і консолідувала комуністичну версію”.

PHOTO

Марек Фанта, студент історії Градецького Університету в Кралове, Чехія