Збудуємо пам’ятник гетьману Мазепі в Батурині!

Наталія Реброва, директор заповідника “Гетьманська  столиця” 

На триста років у нас відібрали право говорити, – зважувалися лише найсміливіші, та гірко від іншого.  Ось уже 16 років Україна незалежна, а ми до цього часу наче залякані, говоримо про високі здобутки наших гетьманів упівголоса, впівсили, а інколи навіть сперечаємось, не вірячи у велич своїх провідників. Століттями, упродовж яких нищили та перекручували історичну правду, Батурин тримав на собі тягар історичної відповідальности українців перед предками, їхніми здобутками, зразками їхніх високих внутрішніх стандартів, моральних цінностей. Через Батурин Президент України Віктор Андрійович Ющенко прагне донести до співвітчизників розуміння здобутків, щоб ми глибше збагнули себе як націю, пробудити національний дух у тієї частини нашого суспільства, яка ще міцно  тримається великодержавного минулого, усвідомити причини багатовікової бездержавности такого  волелюбного, працьовитого та геніального народу. Немало тих, хто поглядує зі сторони, спостерігаючи, чи вийде у Президента та його однодумців відродження Батурина, а чи ні, – та й потирають руки, киваючи: “Навряд  чи...” Щемко на серці від того. Схаменіться! Це справа не приватна! Це справа, у першу чергу, відродження нашої історії, величі, слави – лише так здобудемо повагу самі до себе та серед народів світу. Та, на щастя, більше тих, хто від душі поділяє ідею відродження гетьманської столиці, хоча з різних причин ще не приєднався до її реалізації.

У 2008 році виповнюється 300-ті роковини Батуринської трагедії 1708 року. Це знакова подія для кожного свідомого, не скаліченого духовно українця. Батурин двадцять один рік був столицею гетьмана Івана Мазепи, тут діяли його попередники Дем’ян Многогрішний та Іван Самойлович, які за свою непоступливість “загриміли” до Сибіру. Батуринська діяльність наших гетьманів – це і є їх справжні  заповіти: щиро любити свою Батьківківщину, берегти та примножувати її, навіть коли під загрозою життя. У Батурин їдуть до гетьманів, а саме до гетьмана Мазепи, йдуть тією землею, де він жив близько тридцяти років, схиляються на місці, де стояв його палац, ступають стежками, де він зустрічався на побаченнях з коханою. Як і сто-двісті років тому лише земля батуринська – його меморіал. Батурин до цього часу без пам’ятника гетьману Мазепі. В румунському місті Галац, де знайшов вічний спокій Іван Степанович Мазепа, встановлено пам’ятник українському провідникові, а в Батурині, його улюбленій гетьманській столиці, немає. І немає тому, що ми не в єдин гуж всі тягнемо.

Сучасні Гетьмани, великоповажні Козаки, українські Патріоти, я звертаюся до Вас і закликаю вас об’єднатися задля великої справи – зведення пам’ятника гетьману Іванові Мазепі в Батурині – зрозумійте і підтримайте цю ідею. Ви знані тисячами добрих справ, підійміться на благородну справу в пам’ять про того, кого знала та поважала вся Європа, чий приклад століттями надихав українців на створення власної держави, того, хто на алтар незалежности України поклав все – посаду, вік, багатство, пошану. Батурин – один із символів України, а гетьман Мазепа – безперечний символ боротьби за її свободу, козаки ж – символ справедливости, чести, волі українського народу. Козацтво сформувало душу українського народу, Гетьманщина надихнула на державність, Мазепа підніс на високий рівень інтелект, духовність і національну свідомість України. Він не перший, хто підняв прапор боротьби за звільнення, але перший, хто зробив це так рішуче і своїм прикладом впродовж століть, навіть у найскрутніші часи, примушував вірити, що ми здобудемо та збудуємо власну Україну. У вирішальну хвилину 1708 року Військо Запорізьке на чолі зі славним Костем Гордієнком підтримало   гетьмана Івана Мазепу – я вірю, що є і сьогодні на чолі козацьких формувань нащадки Гордієнків та Орликів, які щиро цінують гетьмана Івана Мазепу та об’єднаються задля вшанування гетьмана в Батурині. Всі ми маємо покаятися перед гетьманом, якого на триста років зрадили, і для того, щоб повернути та звести на належний щабель пам’ять про нього, занести її до свідомости українців, необхідна конкретна робота кожного свідомого українця. Гетьман Мазепа на те заслуговує! Це буде пам’ятник тій ідеї, мрії, прагненню Незалежности, символом якої став для українців гетьман Мазепа, всім борцям та мученикам за волю України, яких не зрозуміли за життя та які прикладом свого життя надихали йти вперед до омріяної століттями мети.

Патріоти! Приєдайтесь до справи, прийдіть до Батурина за покликом серця – і  нам нарешті буде не соромно ні перед світом, ні перед власною совістю.

13 листопада 2007 року ми схилили голови в день загибелі Батурина, хвилиною мовчання вшанували пам’ять його захисників та оголосили про початок акції “Пам’ятник гетьману Мазепі в Батурині”. 

Дорогі Українці, ми щиро віримо, що увесь цей час, до самого відкриття пам’ятника гетьману Іванові Мазепі ви будете з нами.   

Наші  реквізити:

Код ЄДРПОУ  22814631

Батуринський державний історико-культурний заповідник “Гетьманська  столиця”

рахунок 35226009001967 ГУДК м. Чернігів МФО 853592

адреса: Чернігівська обл., Бахмацький р-н., смт Батурин,

вул. Гетьманська ,74.