Музичний Київ

Мистецька осінь у Києві цього року була плідною, особливо в царині академічної музики. У вересні відбувся традиційний щорічний Міжнародний фестиваль творчої молоді “Віртуози планети – 2008”, в якому брали участь лауреати міжнародних конкурсів із Франції, Чехії, Росії, Японії. Слідом за ним у столиці за сприяння міжнародних культурних та дипломатичних представництв розпочався найвагоміший в Україні форум сучасної музичної культури – 19-й Міжнародний фестиваль “Київ-Музик-Фест – 2008”. Він тривав з 27 вересня по 5 жовтня. Найкращі зали Києва були охоплені розмаїттям концертів фестивалю. “Київ-Музик-Фест – 2008” запропонував численній аудиторії музику різноманітних жанрів – від оперної і симфонічної до хорової і камерно-інструментальної.

Свої твори на фестивалі представили 130 композиторів, з яких 97 – українці. До участи в дійстві запрошені були композитори з Канади, Швейцарії, Німеччини, США, Японії та інших країн.

Слухачі мали можливість відчути ті процеси і тенденції, що відбуваються в українському і світовому музичному мистецтві XXI століття. Але охопити все було дуже важко, часом неможливо, бо концерти іноді проходили в декількох місцях одночасно, і за 9 днів фестивалю їх відбулося понад 30.

До 1020-ліття Хрещення Київської Русі та 900-річчя Золотоверхого Михайлівського собору у Михайлівському соборі та в соборі Св. Василя розгорнулася величезна панорама української і західноєвропейської духовної музики. XVII-XVIII століття представляли невідомі твори Сімеона Пекалицького та Степана Дегтярьова (Муніципальний камерний хор “Київ”, художній керівник і головний диригент Микола Гобдич). Твори сучасних композиторів України Ігоря Гайденка, Лариси Денник, Михайла Шуха, Віктора Реви, Катерини Троценко, Валентина Дроб’язкіна та багатьох інших з успіхом виконали Муніципальний камерний хор “Хрещатик” (художній керівник і головний диригент Павло Струць), ансамбль солістів “Благовіст” (художній керівник Тетяна Кумановська, диригент Сергій Адаменко), хор “Аніма” кафедри музичного мистецтва Київського національного педагогічного університету культури і мистецтв (художній керівник і головний диригент Наталія Кречко).

У день закриття фестивалю звучала західноєвропейська духовна музика Габріеля Форе і Джона Філіпса (Франція), Петра Денева (Болгарія), Гендріка Андріссена (Нідерланди).

Панорама “Київ-Музик-Фесту” відтворила мозаїку композиторських особистостей різних поколінь у вітчизняній музичній культурі. У слухачів була можливість почути музику всесвітньовідомих українських композиторів, серед яких Валентин Сільвестров, Євген Станкович, Мирослав Скорик, Іван Карабиць, Леся Дичко, а також творчу молодь, якій були віддані концерти під назвами “Нова генерація: музичні паралелі”, “Музичні моменти”, “Київська камерата” представляє...”

Програми концертів вразили кількістю світових прем’єр. Так, урочисте відкриття фестивалю стало презентацією нових композицій Євгена Станковича “Сільські сцени” із солісткою Ніною Матвієнко та “Концерту для скрипки і камерного оркестру” Шавлеча Шилакадзе (Грузія) – солістка Богдана Півненко.

Парад симфонічних прем’єр представив “Концерт для флейти із симфонічним оркестром” Євгена Станковича, твір для симфонічного оркестру “Барви і тіні” Сергія Пілютикова, “Концерт для скрипки з оркестром” Володимира Загорцева (Україна).

Захід під назвою “Майбутнє в минулому” ознайомив слухачів з новим твором Геннадія Ляшенка (Україна) “Концертом-пікколо для скрипки із симфонічним оркестром” та твором Олександра Красотова (Україна) для симфонічного оркестру “Майбутнє в минулому” (“Yesterschel”).

На спогад про трагедію Голодомору прозвучали реквієми сучасних українських композиторів Олександра Козаченка, Ігоря Щербакова, Геннадія Саська, Володимира Птушкіна, Володимира Волинського, Романа Цися.

Окрасою камерної частини фестивалю став концерт фортепіанного дуету з Канади у складі заслужених артистів України Люби та Іринея Жуків. Ці імена добре відомі в Україні, бо обидва піаністи – викладачі і роблять чималий внесок у процес музичної освіти нашої країни. Пані Люба Жук неодноразово головувала на державних іспитах у консерваторіях Донецька, Одеси, Львова; була членом журі юнацького конкурсу піаністів у м. Дрогобичі та Міжнародного конкурсу ім. М. Лисенка. А пан Іриней Жук брав участь у журі Міжнародного конкурсу ім. В. Горовця та конкурсу “Горовець-дебют”.

До програми виступу дуету, який відбувся 30 вересня у Малому залі НМАУ, увійшли твори сучасних композиторів України, Канади, Естонії. Розпочав концерт твір Джона Бирджа (Канада) “Звукові тіні”, написаний спеціально для цього ансамблю. На тлі мерехтливих фігурацій, які пронизували весь твір, виникали епізоди експресивного драматизму та задумливої замріяности. Органічна взаємодія обох артистів протягом всього звучання “Тіней”, непомітна передача одного й того ж музичного матеріалу від партнера до партнера, ретельно виміряний динамічний план – все це дозволило слухачам з перших тактів зацікавитися ефектним твором канадського композитора.

Контрастно щодо першого номера прозвучав наступний твір програми – веселий “Український танець” Юрія Фіали, в якому композитором винахідливо гармонізовані та варі-йовані інтонації народних танців. “Прадавні гірські танці Верховини” Є. Станковича вразили архаїчним ритмом і контрастною динамікою.

У другому відділі концерту слухачі мали можливість першими в Україні почути п’єсу Г. Ляшенка: “...і дзвона дивного звучання, і тріпотіння листя на вітру...” Філософська споглядальність і прониклива інтонаційна виразність були майстерно поєднані виконавцями у розповіді про вічне захоплення величчю природи. На фоні новітніх музичних гармоній і ритмів “Гімн славетному місту” Арво Пярта став перлиною кришталево чистих гармоній і піднесеного благоговіння перед красою музики.

Завершила концерт прем’єра другої частини Драматичного триптиху Лесі Дичко. Твори пані Дичко завжди викликають різноманітні асоціації. Згадана частина триптиху непроста для сприйняття, і, можливо, не всі ідеї та почуття композитора слухачі вловили з першого разу прослуховування. Але, безперечно, високе професійне виконання фортепіанного дуету Люби й Іринея Жуків, їхнє бажання передати слухачам ті емоції і думки, на які їх надихнула нова музика, та загалом їхній ентузіазм просвітителів заслуговують на велику пошану і вдячність. У світі існує небагато фортепіанних дуетів, які протягом десятиліть зберігають свій склад і артистичне кредо, пропагуючи сучасну музику, а особливо українську.

На концерті були присутні автори – Л. Дичко і Г. Ляшенко. Композитори привітали виконавців, поділилися своїми враженнями від почутого, давали дружні поради – тобто творчий процес тривав і після концерту, а це запорука нових мистецьких проектів, прем’єр і подальших зустрічей.

Цієї осені у фестивалі “Київ-Музик-Фест” взяла участь велика кількість виконавців, крім вищезгаданих, і серед них постійні учасники форумів такого типу: Національний симфонічний оркестр, Естрадно-симфонічний оркестр, Національний ансамбль “Київська камерата”, Національний академічний духовий оркестр України, а також хор і оркестр Військово-музичного центру Сухопутних Військ Збройних Сил України, Академічний оркестр народної та популярної музики Національної Радіокомпанії, дитячі співочі колективи “Щедрик”, “Вогник”, хор хлопчиків НМАУ.

У рамках 19-го Міжнародного фестивалю “Київ-Музик-Фест – 2008” відбулася науково-теоретична конференція.

Думаю, незабутні події фестивалю ще довго обговорюватимуться його учасниками та слухачами, бо творче життя не стоїть на місці, можливість спілкування надихає на нові проекти і заходи. Хай щастить композиторам, артистам і палким шанувальникам музики – усім, хто творить музичну культуру України і ту особливу атмосферу свята в наших концертних залах. До нових зустрічей!

Наталія Строчан, Київ