Руйнується визначна Церква Гетьмана Мазепи!

Споруда потребує термінового ремонту

 Володимир Мезенцев

Під час навал і панування чужинців та особливо за більшовицьких гонінь на релігію Україна втратила багато гарних храмів. Чи можна лишатись байдужим, коли за мирного часу в незалежній Україні гине важливий пам’ятник церковної архітектури?Руїни Покровської церкви у 2010 р.

Директор Науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури й містобудування при Українському товаристві охорони пам’яток історії та культури у Києві, архітектор Сергій Юрченко, який співпрацює з автором над дослідженням старожитностей Батурина, інформує діаспору про аварійний стан та швидку руйнацію від запустіння й недогляду унікальної мурованої церкви Св. Покрови Богородиці в с. Дігтярівці Новгород-Сіверського району Чернігівcької области. Вона належить до УПЦ КП. За совєтської доби храм було зачинено і частково зруйновано керівництвом місцевого колгоспу в 1960-1961 рр. Зараз він стоїть майже без покрівлі з пошарпаними стінами. Східна, вівтарна, та західна частини церкви є цілковито знищеними. З п’яти бань збереглось лише дві, та й ті без копулів. Юрченко вважає, що менша, бічна, банька не перестоїть цю зиму, якщо не вкрити її хоч тимчасовим дашком.

На жаль, проект реставрації Покровської церкви, розроблений київськими архітекторами у 1955 р., лишився не реалізованим, попри усі старання і звернення науковців та громадськости до державних пам’яткоохоронних установ в Україні. Численні виступи й публікації сучасного провідного історика архітектури проф. Віктора Вечерського про необхідність реставрації і збереження цієї автентичної пам’ятки не дали позитивних наслідків. Досі не проведено навіть протиаварійних робіт на руїнах.

Цей п’ятиверхий хрещатий храм 1708-1709 рр. є останньою фундацією славного гетьмана Івана Мазепи (1687-1709 рр.), неперевершеного будівника українських церков. Покровська церква є рідкісною за формами й декором спорудою у стилі західноеєропейського бароко в Центральній Україні, можливо, створеною італійським майстром. Там зберігалась знаменита ікона Богоматері Дігтярівської, срібні шати до якої замовив гетьман.

Цей непересічний храм та Дігтярівка пов’язані з важливими подіями Мазепиного повстання за самостійність козацької держави. Поблизу того села на березі р. Десни у 1708 р. знаходився табір шведського війська, де Мазепа з козаками приєднались до короля Карла ХІІ і було укладено українсько-шведський військовий і політичний союз. За переказами, гетьман тоді відвідував Покровську церкву і молився перед чудотворною іконою Богоматері. З Дігтярівки він написав листа до свого приятеля стародубського полковника Івана Скоропадського, наступного гетьмана Лівобережної України, із закликом приєднатись до повстання і прийти зі своїм полком на захист Батурина, куди поспішала шведсько-козацька армія. Проте планам і розрахункам Мазепи й Карла не судилось здійснитись.  

Київський архітектор Сергій Юрченко звертається з проханням до українських організацій і добродіїв у Канаді та США допомогти зібрати US $10,000 для поновлення цегляних бань і склепінь храму в 2011 р., щоб бодай врятувати його від аварійного стану і подальшої руйнації. Це є більш ніж помірні кошти у порівнянні до звичайних великих витрат на реставрації та реконструкції архітектурних пам’яток в Україні зараз. Директор Науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури буде керувати відтворенням Покровської церкви. 

Першим відгукнувся на це прохання голова ОУН Микола Плав’юк. Від його Фундації ім. Ольжича в Україні видано субсидію архітекторові Юрченку на спорудження у листопаді тимчасового дерев’яного даху над руїнами храму, щоб захистити їх від опадів. Капітальний ремонт, реставрацію цегляного перекриття церкви він почне з квітня, якщо на той час вдасться зібрати потрібні фонди.    

Директор Центру Досліджень Історії України ім. Петра Яцика при КІУС проф. Френк Сисин підтвердив необхідність якнайскорішої відбудо-ви Мазепиної церкви у Дігтярівці та сприяє поширенню відомостей і публікацій про цей проєкт у Канаді та збиранню фондів. Тих доброчинців, які бажають пожертвувати на таку ціль, ласкаво просимо надіслати Ваші чеки за адресою: Mr. Orest Steciw, President, Ucrainica Research Institute, 83 Christie St., Toronto, Ontario, Canada M6G 3B1. Teлефон: (416) 516-8223. Email: luc@lucorg.com; ucrainica@bellnet.ca Будь ласка, випишіть Ваші чеки з пожертвами на: “Ucrainica Research Institute, Memo/Re: Mazepa Church Project”. Цей інститут надішле Вам офіційну посвідку для сплачування податків.

За додатковою інформацією про відбудову Дігтярівської церкви можна звернутись до автора статті у Торонто за телефоном (416) 766-1408 чи еmail: v.mezentsev@utoronto.ca та безпосередньо до архітектора Сергія Юрченка (Київ) за його мобільним телефоном: 095-877-3508 чи еmail: ilche@meta.ua

Дослідники Мазепиних архі-
тектурних пам’яток, усі шанувальники української ста-ровини, патріоти та віруючі будуть глибоко вдячні спонсорам і меценатам, які візьмуться за цей проект. Без перебільшення, підняти з руїн Покровську церкву і зробити її знову діючою парафією є подібним до святої і почесної справи заснування цього храму, яку виконав Мазепа. Тим більше, що терміновий ремонт врятує від загибелі і збереже одну з його найкращих сакральних споруд. Це поверне втрачений шедевр до скарбниці української культурної і духовної спадщини та буде чудовим пам’ятником творінням великого гетьмана.  

Про церкву в Дігтярівці можна прочитати Віктор Вечерський, Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України (Київ, 2005), с. 160-63;

PHOTO

Руїни Покровської церкви у 2010 р.