Об’єднані гуманністю

Передсвятковий час у Торонто був насичений не тільки влізливими оголошеннями про те, де, що і за скільки купити, щоб Санта Клаус мав що носити і приносити, але був повний обурення, що суддя в головному будинку СУДУ заборонила ставити в фойє ялинку, бо ялинка “образить” не-християн!

  Тим часом усі – і християни, і не-християни – так закричали, що все місто засяяло ялинками. На злість і за кару пані суддя мусіла бродити між ялинками, як у сяючих джунглях. На святкове прийняття до прем’єра Онтаріо пана Далтона Маꥳнті, яке відбувалося в їдальні Парламенту, треба було йти через алею сяючих ялинок, а колись тільки одна велика ялинка стояла перед вхідними дверима, високо на сходах. А гістьми прем’єра були представники всіх національностей Торонто. Прем’єр сказав дуже милу, дотепну, повну усміху промову на тему гуманности і підкреслив    аргументами, що людей об’єднує не мова, не колір шкіри, не релігія, тільки ГУМАННІСТЬ, ЛЮДЯНІСТЬ і ЛЮДОЛЮБНІСТЬ. Любов до добра людини запанувала в цілій кімнаті.

 А я привітала групу пакистанців молитвою: Саляту салям мулєнум Магомет расуль-ля-ля! Я навчилася цієї молитви давно-давно, сто літ тому. З фотографії видно, як я розвеселила пакистанців!

Дві дати у лютому

6 лютого 1918 року Центральні Держави – Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія і Туреччина визнали незалежність України.

9 лютого 1918 р. Берестейським Миром з Центральними Державами Україна вперше була визнана міжнародним актом Самостійною Державою!

АЛЕ...

Рішення Ради Амбасадорів Великої Британії, Франції, Італії та Японії формально припечатало 23 березня 1923 р. боротьбу українців за свою державну самостійність. Українські землі поділено між сусідами: совєтською Росією, Польщею, Румунією і Чехословаччиною. Ще найлегше було українцям під чехами, які не гнобили українського населення ані політично, ані національно, давали можливість учитися в університетах, підтримували розвиток культури, мистецтва, літератури.

Уступаючи перед больше-виками, Уряд Української Народної Республіки (УНР) був змушений відступити до Польщі. Одначе по деякому часі голова Уряду, Головний Отаман Українського Республіканського Війська Симон Петлюра був змушений залишити Польщу і виїхав до Парижу, де згинув 25 травня 1925 р. від кулі жидівського фанатика Шварцбарта, який уважав, що мститься за погроми над жидами, в яких ані Петлюра, ані його уряд не були винні. Погроми чинили царські загони козаків (царських козаків, а не козаків з України).

Голова Уряду ЗУНР (Уряд Західно-Української Народної Республіки) диктатор д-р Євген Петрушевич осів з тісним колом своїх співробітників у Берліні, де й помер під час Другої світової війни.

Колишній Гетьман України Павло Скоропадський після упадку Української Держави залишив політичну діяльність, але весною 1920 р. розпочав її наново. Він перенісся з Швейцарії до Ваннзее під Берліном. Загинув 26 квітня 1945 р. від альянтської бомби на станції Пляттінг.

Бажаю, щоб майбутні борці за волю України мали більше щастя і не мусіли пробиватися вперед такими тернистими дорогами.

Опінії у двох молитвах

О,  БОЖЕ!

Спаси нас від політиків дурних

І від ораторів банальних!

Спаси нас від вечер спільних,

І від “казаній” клерикальних.

Найбільше ж Ти нас ще спаси

Від геніїв негеніальних!

АМІНЬ.

Зоя Когут,

 “Кучерявий дим”, 1974 р.

P.S.

“Боже! І поможи молодим людям, які позакінчували з феноменальним успіхом Курси Українознавства, вміють танцювати всі роди гопаків, грають на бандурі, співають у хорах разом зі старими людьми, одягають на Свято Державности вишивані сорочки, співали на Майдані в Києві “Разом нас багато!” – включитися у громаду та орати ниву, яку розпочали плекати і безіменні, і відомі плугатарі ще від піонерських часів! Амінь!”

(Віра Ке)

С і м   п о р а д

1. Від часу до часу (або раз на рік!) наповніть машину до прання гарячою водою, влийте до неї склянку білого оцту і увімкніть машину, щоб перейшла цілий цикл. Це прочистить труби.

2. Коли печете торт або тістечка, давайте половину цукру, а не стільки, скільки вимагає припис.

3. Спробуйте раз спекти тістечка без цукру, але додайте до тіста трошки більше соли і трохи немеленого перцю. Або замість перцю вмішайте до крухкого тіста трошки кминку чи висмаженого, покришеного бекону або якихось інших “шкварок” (можуть бути перемелені).

4. Тримайте біля плити бляшанку з кави, повну соди до печення (“бейкінґ сода”). Якщо на плиті щось згорить – відразу кидайте на вогонь соду.

5. Мокра щіточка до зубів, замочена в соду, дуже гарно чистить зуби.

6. До півсклянки води і соку з півцитрини додати півложечки соди і випити, коли “надходить” застуда.

7. Довгі ножі добре тримати у високому слоїку, наповненому рисом. Також рис додавати до сільничок, щоб сіль постійно була сипка.

“Пісня України”в Парламенті

Звичайно щороку, у святковому сезоні провідники партій, посли і достойники проводять у Парламенті зустрічі-гостини з медією і з представниками різних організацій.

14 грудня 2006 року гостив у своїх кімнатах у Парламенті Джон Торі, провідник Консервативної партії. Між запрошеними був власник радіостанції CJMR Майкл Кейн, який одідичив цю радіостанцію по смерті свого батька   і продовжував усі програми, між ними “Пісню України” Прокопа Наумчука на хвилях 1320. Він приятелює від давніх літ з Джоном Торі, і ми втрійку почали згадувати Прокопа Наумчука, почали оцінювати його вклад у життя Торонто і околиць, його бажання дожити до 50-ліття програми. На жаль, Божі плани були інакші, але приємно, що Прокіп Наумчук не жив, як Робінзон Крузо – на острові, тільки жив між людей і залишив у спадок людям   розбудовану радіопрограму, на яку кожного вечора чекають українці, щоб довідатися про все, що діється, а головно – хто одружився, хто народився, хто мав якусь річницю і хто помер. Майкл Кейн згадував Прокопа Наумчука з великим сентиментом і жалував, що пан Прокіп не прожив ще той малий шматочок часу, щоб відзначити 50-літній ювілей “Пісні України”.

Але і без ювілею Прокіп Наумчук залишиться записаним великими літерами на сторінках історії Торонто.

Маркантне число “сім”

Наш рік закінчується на число “7” – 2007! Число сім переплітається через цілу історію! Для одних воно фатальне, для інших – щасливе. Наприклад, для італійців число сім – щасливе число у навечер’я Різдва. Святкова вечеря перед Різдвом і перед Новим Роком називається “Бенкет з семи риб”. Люди, які терплять на холестерол, можливо, хотіли би, а радше – воліли би їсти сім риб, ніж 12 страв.

У 1918 році почала розвиватися “ГРУПА СЕМИ” МАЛЯРІВ. Вони малювали притаманними їм стилями краєвиди Північного Онтаріо.

СЕМЕРО ПРОТИ ТЕБЕС – у грецькій мітології сім чемпіонів, які згинули в боротьбі проти Тебес по упадку короля Едипа.

СІМ КАРТ СТАД – рід покера.     

СІМ ЧЕМПІОНІВ ХРИС-ТИЯНСТВА – колективна назва для семи легендарних святих Середньовіччя.   

СІМ ЦЕРКОВ АЗІЇ – згадані у перших розділах Нового 3aвітy – Апокаліпсис.   

СЕМИДЕННА БИТВА – серія сутичок під час громадянської війни в Америці від 26 червня до 2 липня 1862 року.

СЕМИДЕННА ВІЙНА між арабами та Ізраїлем 1967 р. Араби втратили у цій війні частину старого Єрусалиму, півострів Сінай, включно з Ґаза Стрип, йорданську територію на захід від ріки Йордан (“Вест Банк”) і  Ґолян Гейтс на кордоні між Сирією та Ізраїлем. 

СІМ ГОЛОВНИХ ГРІХІВ – вони тому головні, що від них починаються всі інші гріхи. 

СЕВЕНЕРС – сімкарі, ісламська секта, яка нікому не шкодить.

СІМ ВІДГАЛУЖЕНЬ ГІДРО-ЕЛЕКТРИЧНОГО ПРОЕКТУ в Кенії, на ріці Тана. Чи він існує, яка з нього користь – я не могла довідатися.   

СІМ БОГІВ ЩАСТЯ – група популярних японських божеств, зв’язаних з доброю долею, щастям, яких почали групувати ще в XVI столітті.   

СІМ ЗОЛОТИХ МІСТ ЦІБОЛІ, за якими шукали у XVI столітті іспанські завойовники. На жаль, вони їх не знайшли, бо ці міста були легендою.   

СІМ ГОРБІВ РИМУ – група горбів, на яких збудоване місто Рим.

СІМ СВЯТИХ ОСНОВО-ПОЛОЖНИКІВ, які в ХІІІ столітті зорганізували Римо-католицьку конгрегацію, яка присвятила своє життя апостольській праці.

СІМ ЛАМП АРХІТЕКТУРИ – критична книжка Джона Раскіна про готицьку архітектуру.   

СІМ ДУБІВ у канадській колонії Ред Рівер Сетлемент, яку розбудував її основоположник у 1811-1812 pp.,    шотландський філантроп Томас Даглас. “Сім Дубів” (Севен Оукс) походить від “Севен Оукс” масакри  (різанини), яка виникла між колоністами. Порядок завела Гадсон Бей Компанія.

СЕВЕНОУКС – місто недалеко Лондона в Англії.   

СІМ ОД – антологія арабського автора з VII-VIII століття Гаммад ар-Равіяга. В англійській мові вона вийшла 1957 року.

СІМ ПАГОД – місто в південній Індії, в заливі Бенґаль, було релігійним центром від VII століття. Там ще тепер дуже багато пагод, скульптур, святинь та історичних пам’яток.     

БИТВА ПІД СІМОМА СОСНАМИ (травень 31 – червень 1, 1862 під час Громадянської війни. По обох   сторонах згинуло дуже багато війська.   

СІМ МУДРЕЦІВ РИМУ – збірка оповідань невідомих авторів, дуже популярна в Європі у середньовічних роках.   

СІМ МУДРЕЦІВ з бамбукового гаю – група китайських учених і поетів, які в половині третього століття   з’єдналися, щоб вирватися з гіпокризії і плиткости офіційного світу, жити на селі, пити вино і писати поезії. Сім мудреців з бамбукового гаю на довгі роки були прикладом для тих, що мали відвагу незалежно думати і виступати проти законів у неспокійних часах, коли не було справедливости ані пошани до правди.   

СІМ  САМУРАЇВ    оригінальний японський фільм у 1954 р., який зняв один ж найкращих і найбільш відомих японських режисерів Куросава Акіра.   

СІМ  СЕСТЕР  – у грецькій мітології сім доньок Атласа і Плейони, доньки Океана. В астрономії “сім сестер” – група  зір на плечах знаку Зодіака Тельця.

СІМ СПЛЯЧИХ у Евфезусі – під час переслідувань християн, за часів імператора Деціюса (250 рік), сім християнських воїнів сховалися в печері біля міста Евфезус, щоб не мусіти переслідувати християн. Вони заснули чудесним сном і аж у 450 році, за римського імператора Теодозія Другого, пробудилися.

СІМ ПАРАГРАФІВ КОНСТИ-ТУЦІЇ в японському законі, який у 604 р. затвердив японський імператор Шотоку Таіші.

СІМ ДНІВ – АДВЕНТИСТИ – релігійна секта, ціль якої будувати і доглядати шпиталі.

СЬОМЕ КЛЕЙМО    шведський фільм режисера Інгмара Бергмана з 1956 р.   

7-ТОНОВА ГАМА – так звана діатонічна гама.

7-ТИЖНЕВА ВІЙНА – конфлікт між частиною Німеччини Австрією і Пруссією в 1866 році.

СІМ МУДРЕЦІВ У КНИЗІ “СІНДБАДНАМЕГ” індійського походження, яку автори переклали на різні мови світу.   

СІМ МУДРЕЦІВ з VI і VII століть перед Христом. Вони залишили багато філософських лозунгів, як “Пізнай себе”, “Нічого понад надмір”.   

СІМ ГУМАНІТАРНИХ НАУК, які започаткували грецькі філософи Платон і Арістотель і які стали дуже популярними в період Середньовіччя.

СІМ ЧУДЕС СТАРОГО СВІТУ: єгипетські піраміди, Звисаючі городи Вавилону, статуя Зевса в Олімпії висотою 9 метрів, прикрашена золотом і мамонтовою кістю. Її збудував скульптор Фідій у 440 р. до Хр., а знищили її варвари у V столітті по Хр. Святиня Артеміди в Евфезусі, збудована у 450 р. перед Хр. і знищена готами у 262 р. Мавзолей у Галікарнасі Анатольського короля. Частина мавзолею заховалася у британському музеї. Колос з Родео і Фарос з Александрії.

СІМ ЧУДЕС СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ, СІМ ПРИРОДНИХ ЧУДЕС СВІТУ, СІМ МОДЕРНИХ ЧУДЕС СУЧАСНОГО СВІТУ. 

7-РІЧНА ВІЙНА (1756–1763) між Францією, Австрією і Росією – з однієї сторони, і Великою Британією та Пруссією – з другої сторони. Закінчилася переговорами та угодою через відступництво Росії.

Можливо (властиво непевно!), під цю пору вже є нові чудеса, нові досягнення, які напевно збільшили цей довгий список небуденного числа “СІМ”.