Спогад про інженера Лeва Йосифа Перфецького

Непомітно 9 лютого 2009 р. минає рік, як дружина Марійка та діти Андрій і Уляна віджалували відхід у вічність свого друга  життя і свого батька. На вічний спочинок відвели Левка ближча і дальша родина з Америки і Канади разом із приятелями та знайомими.

Лев Йосиф Перфецький народився 22 жовтня 1926 року у Львові. Син Євгена Перфецького і його дружини Марії з роду Капко. Батько Левка був правником за фахом, але в той же час скрипковим віртуозом, учителем Музичного Інституту ім. Миколи Лисенка. На скрипці свого діда тепер грає син Левка, Андрій. 

Перші школи Левко відвідує у Львові, де закінчує матуру в добре знаній Українській Академічній Гімназії. Під кінець Другої світової війни Левко виїжджає спочатку до Відня, а пізніше – до Мюнхену, де з 1946 року розпочинає студії в Міжнародному Університеті УНРРА. Остаточно він переноситься до Карлсруе, де продовжує студії на електротехнічному відділі німецької техніки. У 1949 році Левко приїжджає до Канади, де спочатку працює в копальні золота у Північній Манітобі, а пізніше на фабриці автомобільних частин у Торонто. В 1953 році Левко одружується з Марією Якимович-Кривоус. Марійка і Левко мають двоє дітей – сина Андрія та доню Уляну. 

У 1954 році Левко вступає до Торонтського Університету і в 1958 році закінчує електричну інженерію. Починає працювати в “Онтеріо Гайдро”. Як інженер Левко стає членом Українського Технічного Товариства в Торонто та багаторічним членом його Управи. 

Віддзеркалюючи родинну тра-дицію, Левко любив і цікавився музикою і зумів передати це зацікавлення своїм дітям. В особистому житті Левко був завжди жвавим центром уваги – вмів жартувати, любив бавити товариство, оповідати анекдоти. 

Для “Онтеріо Гайдро” Левкова спеціалізація в електроніці та зв’язку-комунікації була потрібна для контролю та охорони енергетичної системи. Будучи провідною у світі організа-цією постачання електричної енергії, “Онтеріо Гайдро” розробляло новітні системи контролю, і саме над ними працював Левко. Його проекти виявилися настільки оригінальними, що “Онтеріо Гайдро” вирішило поширити знання про них у технічному світі. В подібних випадках “Онтеріо Гайдро” використовувало міжнародну технічну організацію – Інститут Електричних та Електронічних Інженерів. Це найбільша у світі інженерська організація, яка має свою централю в Нью-Йорку і об’єднує понад триста тисяч членів. Відома вона під скороченням ІЕЕЕ. Цей інститут влаштовує регулярні конференції для виголошення доповідей на біжучі теми з електричної та електронічної інженерії та утримує комітети і робочі групи, які опрацьовують різні напрямні та норми, між ними також для дії енергетичних систем. Левко стає представником “Онтеріо Гайдро” у відповідній робочій групі, а з часом – провідним її членом.

Беручи участь у праці робочої групи, Левко був автором доповідей і документів, учасником регулярних з’їздів ІЕЕЕ. З бігом років ми з Левком і Марійкою відвідали чимале число міст на обох побережжях Північноамериканського континенту. Одначе, крім нас, було іще декілька українців, які брали досить регулярну участь у цих конференціях, і деякий час Левко та я під час таких конференцій сходилися з ними на спільні сніданки. Може, не пригадаю всіх, але бували на конференціях з Торонто Ігор Березовський, Олег Іванусів, Юрко Ґела (тепер в Америці), Михайло Тарнавецький із Вінніпегу, з Америки – Нестор Кольцьо і часом Цюха Ференцевич або Любко Романків. Це все було в той час таке невимушене, природне, незаплановане. Але я певний, що активність в ІЕЕЕ саме цих кількох українців була допоміжною у позитивному розвитку цієї організації в Україні після проголошення Незалежности. Через особисті наукові контакти та наші зусилля вдалося нам створити в 1991 році окрему секцію ІЕЕЕ в Україні. У перші роки її діяльности цю секцію відвідав тогочасний світовий президент ІЕЕЕ. А тепер довідуємося, що ця секція надалі проявляє жваву діяльність і за свою працю в 2007 році отримала окрему похвалу від проводу Європейської частини Інституту. Не можу стриматися, щоб не звернутися тут прямо до самого Левка: Левку, посередньо і Ти причасний до успіхів Української Секції ІЕЕЕ, бо своїм вкладом, своєю працею, своїми виступами і Ти спричинився до поширення доброго українського імени внутрі Інституту Електричних та Електронічних Інженерів.

 Василь Янішевський