Зустріч Нового 2013 Року в КУМФі
Олександер Харченко
-------------------
Заходами Дирекції Канадсько-Української Мистецької Фундації в понеділок, 31 грудня 2012 року відбулася хороша українська Новорічна імпреза. Участь у святковому дійстві взяло понад вісімдесят осіб, заплативши по 100 доларів, і при тому отримали посвідку на $50. Така імпреза вартує щонайменше $250 від особи, тому що:
1) Учасники – в основному, вишукане, добірне товариство, тобто ті люди, яких ви можете побачити на багатьох інших українських патріотичних імпрезах, люди, з якими приємно проводити час, люди, на яких, зрештою, і тримається не тільки Канадсько-Українська Мистецька Фундація, а й українська громада в Торонто. При вході гостей вітали члени організаційного комітету, вони ж і члени Дирекції КУМФу, і частували пуншем до вибору, з алкоголем і без. Але й ця маленька деталь є позитивною.
2) Прекрасно підготовлена програма, яка йшла чітко, як високо-якісний швейцарський годинник, що й створило гарний настрій серед усіх учасників.
3) Багато до чудового вечора додала участь у програмі Люби Ґой, відомої канадської гумористки українського походження, яка охоче працює для української громади, зустрічається з українцями, не цурається нас, незважаючи на її колосальний успіх у загальноканадському суспільстві.
4) Дійство проходило на фоні чудової декорації в галереї, де експонувалися картини власних фондів КУМФу, придбаних протягом багатьох років діяльності КУМФу від різних українських художників, і не тільки, які виставляли свої твори в галереї.
Такі гарні атрибути можна продовжувати, але не можна проминути смачної вечері, з вином і традиційним келихом шампанського перед дванадцятою годиною вечора – перед урочистим надходженням Нового Року.
Товариство Канадсько-Українсь-кої Мистецької Фундації веде свою діяльність понад 50 років, протягом яких були і більш сприятливі роки, наприклад, у 1950-х, після заснування КУМФу, коли КУМФ очолювали власники галереї, світлої пам’яті Михайло і Ярослава Шафранюки, а тепер настав менш сприятливий час для Товариства, з уваги на те, що будинок, у якому приміщується галерея, опинився в руках не українських власників. Іншими словами, доля КУМФу подібна до човна в морі (як писав Тарас Шевченко): то вирина, то потопа.
Товариством Канадсько-Ук-раїнської Мистецької Фундації керує дванадцятичленна Рада Директорів під керівництвом Таїси Матіяшек-Ружицької.
Відкриваючи Новорічний вечір, вона найперше щиро привітала учасників з наступаючим Новим 2013 Роком та Різдвом Христовим і сказала: “Сьогодні тут надзвичайний вечір! Сюди ви зазвичай приходите на виставки, але сьогодні ми святкуємо! Ми радіємо і згадуємо те, що було доброго у 2012 році, і маємо великі сподівання на те, що буде добре і в 2013!” Потім, звертаючись до тих, котрі не вірили, що Люба Ґой буде на нашому вечорі, з уваги на те, що о 8-ій годині вечора 31 грудня вона мала виступати у новорічній програмі Ейр Фарс на телемережі СВС і не зможе бути водночас у двох місцях. Голова КУМФу переконливо заявила, що Люба Ґой насправді з нами, на що бурхливими оплесками зареагували учасники, побачивши присутню знамениту артистку, яка підходила до голови КУМФу, заявивши при тому, що вона не Люба, а Зуба Ґой, молодша її сестра. У залі повно сміху...
Потім Таїса Матіяшек-Ружицька, яка на вечорі виконувала функцію ведучої, представила присутню почесну гостю – сенаторку, достойну Ашу Сет (Asha Seth), після чого почалася вечеря.
Тут їли різнії потрави,
і все з полив’яних мисок,
І самі гарнії приправи
з нових кленових тарілок:
Свинячу голову до хріну
і локшину на переміну,
Потім з підливою індик.
На закуску куліш і кашу,
Лемішку, зубці, путрю, квашу і з маком медовий шулик.
Може, наша святкова вечеря не була аж такою різноманітною, як бенкет троянців у гостях у Дідони (“Енеїда” Котляревського), де троянці, читай козаки, їли страви, назви яких були відомі нашим предкам, котрі жили у XVIII столітті: наприклад, “зубці” – каша з очищеного ячменю, зварена або підсмажена; “шулики” – коржі, политі медом із розтертим маком; “путря” – каша з ячної крупи, із солодким квасом. Наша вечеря була теж багатою, зі сучасними стравами.
Виступ Люби Ґой, крім гумору, включав оригінальну точку, під час якої учасники могли поставити їй питання (для цього на столах заздалегідь були розміщені картки, на яких охочі мали можливість написати свої запити). Понад двадцять осіб поставило їй різноманітні запити. Ця точка була цікавою тим, що Люба Ґой на всі питання лаконічно відповідала, і з гумором.
У мистецькій частині програми адвокат Зоя Трофименко прекрасно виконала пісню “Лети, тужлива пісне” на слова і музику Богдана Веселовського, під акомпанемент на піаніно Оксани Жолкевич. Учасники нагородили виконавців мистецької точки гучними оплесками. Далі у програмі Зоя Трофименко виконала ще дві пісні у тому ж супроводі і того ж автора слів та музики – Веселовського “Подай рученьку” і “Гей-га”. Більшість серед учасників під впливом виконаних пісень поринула спогадами в минуле, коли Богдан Веселовський особисто виконував його пісні на концертах у Торонто і був дуже популярним серед тодішньої української молоді в Канаді (50-60-ті роки). Пригадайте його танґо “Прийде ще час”... Свою кар’єру керівника Української Секції Канадського Міжнародного Радіо Веселовський завершив 1971 року, несподівано померши після поїздки в Україну...
Далі у програмі Марта Б. Трофименко прочитала вірш, присвячений Любі Ґой. Тому що співачка – адвокат, як також і автор вірша – адвокат, ведуча пані Таїса Матіяшек-Ружицька, звертаючись до адвоката Ігоря Бардина, новообраного президента Українського Національного Об’єднання Канади, і запитала, чи й він, як адвокат, бажає виконати якусь пісню. Він коротко відповів – наступного року!
Вірш, напевно, сподобався Любі Ґой – вона підійшла до авторки і зі сльозами на очах почоломкалася з нею, як вияв глибокої вдячності, під гучні й радісні оплески учасників дійства.
Новорічні вітання виголосили Марта Б. Трофименко і Богдан Головацький.
PHOTOS
1 – Ведуча Таїса Матіяшек-Ружицька
2 – Марта Трофименко (справа) і Люба Ґой
3 – Зоя Трофименко (зліва) і Оксана Жолкевич
4 - Богдан Головацький