Святкування 75-річчя УНО і ОУК в Едмонтоні

Стефанія Геврик

Святкування 75-річчя Українського Національного Об’єднання та Організації Українок Канади в Едмонтоні відбулося 26-28 жовтня 2007 р.

У п’ятницю, 26 жовтня в Домівці УНО при 10629 – 98 вул. відбулася зустріч членства, їхніх родин та гостей. У просторій залі УНО можна було оглянути цілу історію організації від початків її існування до сьогодні у фотографіях, розміщених на панелях, з поясненням подій та виконавців, які дбайливо позбирав, попідписував та по-мистецьки уклав член підготовчого комітету Мирослав Куць.

По смачній перекусці, приготовленій господинею М. Гошко при допомозі членок ОУК, господар вечора, голова УНО Ю. Йопик представив гостя з Торонто – редактора журналу “Форум” А. Григоровича і попросив його розповісти про заснування та початкові роки УНО в Канаді.

Основником і першим головою був О. Григорович, батько нашого доповідача, який у короткому часі зумів зорганізувати аж 50 відділів. Тоді у Канаді було безробіття, і багато українських іммігрантів захоплювалося комунізмом та організовувало свої гуртки. О. Григорович спільно з вояками Першої світової війни, які були об’єднані в Українській Стрілецькій Громаді, та з жінками ОУК готували протестні віча та освідомлювали наших людей і канадський уряд про большевицьку пропаганду, брехню комунізму, страждання населення України від голоду і большевицького терору.

О. Григорович був освіченою людиною і добрим політиком та організатором. Він допомагав здібним членам УНО посісти становища в уряді Канади. Так, у 1940-1949 рр. міністром був українець А. Глинка, який допоміг українським біженцям переселитися до Канади. Пізніше П. Юзик виголосив у Сенаті доповідь про багатокультурність у Канаді і згодом увійшов до складу уряду в 1971 р. Третьою особою, яка завдяки старанням О. Григоровича стала міністром канадського уряду, був М. Лучкович.

Заходами О. Григоровича запо-чатковано видавництво часопису “Новий Шлях” з його невтомним редактором М. Погорецьким.

УНО і ОУК багато часу присвячували нашій молоді – МУНО. Від початку організації існувала Рідна Школа, танцювальні ансамблі, влаштовувались виставки з різних ділянок мистецтва, ставились п’єси на сцені, проводились базарі, що тривали по кілька днів і приносили великі прибутки, які призначались на поміч політв’язням, вдовам, сиротам та на інші харитативні цілі.

Цікавий вечір у п’ятницю закінчився виступом танцюристів ансамблю “Воля”, рецитаціями дітей драмгуртка “Джерело” і виступом драматичного ансамблю “Сузір’я” та танцюристів ансамблю “Вогонь”.

Наступного дня, 27 жовтня, у готелі “Шато Луї” відбувся святковий бенкет, в якому взяли участь Владики наших Церков, представники уряду Канади, провінційного уряду, КУК та гості з Торонто.

Програму вела голова ОУК Люба Бойко-Белл. Головним доповідачем на бенкеті був колумніст тижневика “Новий Шлях” Володимир Кісь. Працюючи три роки в Україні, він мав нагоду пізнати життя, політику і поведінку міністрів та урядовців самостійної України.

Хоч які б могутні вороги України не були і як жорстоко не нищили би наш народ віками, він все-таки вижив, затримав свою культуру, мову, зберіг свою душу, постійно плекав любов до рідної землі, до пісні, своїх багатих традицій, своєї релігії, чим міг пишатися між іншими народами.

Ми є частиною цієї історії, її спадщини. В Едмонтоні УНО вже упродовж 75 років зберігає і плекає ці традиції і ще довго планує продовжувати їх в майбутньому.

Українці в Канаді мають більше щастя в політиці, ніж в Україні після демократичних виборів. Прикладом стають такі постаті, як Р. Гнатишин, Р. Романов і зараз прем’єр Альберти Е. Стельмах. В Україні за 15 років самостійности бачимо нестійкість уряду, некомпетентність, підкупство і зради.

Позитивним явищем в Україні зараз можна вважати повернення людей до релігії – скрізь  будуються чи відновлюються зруйновані большевицьким урядом церкви й монастирі, недільні відправи переповнені молоддю.

З привітами на бенкеті виступили гості з Торонто: М. Підкович – колишній президент УНО Канади, Н. Бундза-Іваницька – голова КУ ОУК, о. Д. Мотюк від Католицької Єпархії, протопресвітер В. Лакуста від УПЦК, міністр уряду Канади Л. Гагн, міністр уряду Канади М. Шнайдер, голова КУК, Відділу у Едмонтоні Л. Федущак.

У розваговій частині вечора взяли участь знаменитий хор “Дніпро” під диригентурою М. Дитиняк, танцюристи ансамблів “Черемош” та “Шумка” і музиканти “Кубасоніки”.

З нагоди ювілею видано пропам’ятну книжку, а в комітет підготовки святкувань входили: Юрій Йопик, Люба Бойко-Белл, Люба Куць, Мирослав Куць, Рома Петрів та Валерій Семенко.