14 жовтня Наукове Товариство ім. Т. Шевченка в Торонто розпочало свій черговий осінній сезон доповіддю проф. Олени Ганьківської, присвячений системі охорони здоров’я в сучасній Україні. Проф. Ганьківська працює у Ванкуверському Університеті Саймона Фрейзера, де вона очолює Інститут Інтерсекційних Досліджень та Підходів. Проф. Ганьківська є також головою Канадського Інституту Досліджень Здоров’я та Гендеру. Автор численних праць, книжок та статей, цього року вона опублікувала книгу “Gender, Politics, and Society in Ukraine”. Книга є першою міжнародною збіркою – результатом співпраці групи канадських дослідників, очолюваних проф. Ганьківською, та українських вчених і комплексно аналізує вплив політичних, соціальних та економічних змін у пострадянській Україні на трансформацію гендерних ролей і відносин. Як політолог, що особливо цікавиться проблемою охорони здоров’я, проф. Ганьківська зосередила свою увагу власне на цій проблемі в Україні. З результатами дослідження вона і поділилася зі слухачами у своїй доповіді.
Як повідомила д-р Ганьківська на початку виступу, метою її роботи було зібрання інформації та вивчення факторів, що визначають стан охорони здоров’я в сучасній Україні, а також дослідження шляхів подолання існуючої кризи та досягнення рівності в охороні здоров’я всього населення України. Першим етапом було анкетне опитування 2,000 українців, вибраних з різних областей України. У результаті опитування виявилось, що істотними факторами є гендер – жінки стикаються з більшими перешкодами, ніж чоловіки; соціальний статус – багатші обслуговуються краще, ніж бідні; вік – найбільше терплять старші люди; так само місце проживання – сільське населення має обмеженіший доступ до кваліфікованої медичної допомоги, ніж міське.
Після попереднього аналізу анкетних даних було проведено другий етап дослідження – консультації з громадськістю. Тут, знову ж таки, були охоплені схід і захід, північ і південь України, населення великих міст, містечок та сіл. Упродовж трьох місяців була проведена 21 така консультація, в якій взяли участь 1,000 осіб. Цікаво, що до консультацій було запрошено також і медичних працівників, яким люди просто в очі висловлювали наболілі проблеми.
Які ж висновки? Головні фактори, що впливають на негативний стан здоров’я українців, – це низький рівень життя, нестача грошей, недостатність лікарів та часто їх непрофесійність, бюрократія і хабарництво, якими просякнута система охорони здоров’я в Україні. Це також і плачевний стан охорони навколишнього середовища, нар-команія і алкоголізм, занепад культури, релігії і моралі, цинізм і корупція, що роз’їдає суспільство. Незважаючи на те, що минулого року уряд Януковича розпочав реформу в секторі охорони здоров’я (поки що лише в деяких “пілотних” областях), люди цілковито зневірені в уряді та втратили будь-яку надію на піклування урядових можновладців про їхній добробут і здоров’я.
На закінчення свого виступу, відповідаючи на численні запитання слухачів, д-р Ганьківська розповіла про ті численні перепони, які їй довелося подолати при публікації книги “Gender, Politics, and Society in Ukraine”. Кілька видавництв відмовилось від публікації “непопулярної” української те-матики. Врешті, восьме за чергою видавництво – ним виявилось University of Toronto Press –погодилося таки надрукувати книгу. Фінансування також довелося шукати серед приватних осіб. Тим не менше, незважаючи на всі перепони, книга таки побачила світ, і це є надзвичайно важливо для оприлюднення перед світовою громадськістю болючих проблем суспільства в сучасній Україні.
Дагмара Турчин-Дувірак,
пресовий референт НТШ
PHOTO
Проф. Олена Ганьківська під час доповіді