Скріпім солідарність

Спадщина українських піонерів зобов’язує нас скріпити нашу релігійно-громадську солідарність. Наші попередники постійно працювали для розвитку вільного, демократичного устрою Канади. Вони у важких обставинах завжди були собою. Довготривало, нелегко було добитися офіційного признання Канади як країни багатокультурної, що шанує всі національності та їхні культури. Наші політичні діячі з організованою громадою в державному житті особливо формували світогляд щодо укpаїнської справи, тому сьогодні ми не є в пошуках національного “Я”.

Велике число наших політиків, котрі народились і зросли в Канаді, вміли поєднати універсальне життя канадської спільноти з потребами українсько-канадської громади. А це – великий зміст нашої українсько-канадської спадщини. Сьогодні це є нашою гідністю та стилем української ідентичности в нашому житті.

Діяльність близько 1,2 мільйона громадян Канади українського походження пов’язана з суспільним  життям країни та проявляється на різних етапах і в різних формах суспільного життя держави.

Члени української громади здійснюють свої громадські завдання у праці серед канадської спільноти. Ми маємо політиків, академіків, фахових професіоналістів, котрі розбудовують процес розвитку канадської спільноти. Це люди гарних вартостей і обов’язку, високої етики, які мають за мету бути зразком для майбутніх поколінь.

Історія українців у Канаді збагатила чисельним вкладом матеріальну і духовну скарбницю канадської демократії.

Перші піонери українського походження побороли всі складності щоденного людського життя. Важкою працею великі простори канадської землі вони зробили придатними для розвитку сільського господарства та агрокультури. Сьогодні сільськогосподарські продукти здобувають перше місце у світі, продаються як продукти найвищої якости.

Інший приклад: велика кількість наших піонерів будувала CPR – першу залізницю, що поєднує схід і захід Канади. Цим вкладом праці вони причинилися не тільки до зміцнення економічного життя, але й зберегли канадські простори разом.

Також канадська культура збагатилася етнографічним вкладом від багатокультурного поселення країни, у тому числі української громади, де є глибокі християнсько-національні засади, а поєднання цих елементів показало, що канадська спільнота є великим прикладом демократії на світовій арені, котра шанує, а не придушує свої меншості.

Ми мали і маємо своїх політичних діячів-послів – це Андрій Шандро, Альберта, 1913 р., Тарас Фелей, Манітоба, 1915 р., Михайло Лучкович, Альберта, 1926 р. Протягом 1913–1963 рр. у різних парламентах працювали 74 посли українського походження.

Сьогодні ми повинні тримати рівень політичного життя і не резигнувати з активности наших політиків. А це значить – брати до уваги проводи політичних партій нашої країни. Українські посли сьогодні з великою посвятою скріплюють життя канадської спільноти і є співтворцями дружби у багатокультурному середовищі нашої держави.

Велику роль у житті спільноти відіграє преса – канадська та етнічна. Наприклад, українська преса у 1940 р. закріпила консолідаційну ідею, внаслідок чого настало об’єднання в українській громаді всіх політичних, релігійно-громадських сил і було сформовано Конгрес Українців Канади. Тоді Конгрес своєю резолюцією підкреслив те, що українська молодь, як і канадці, брала активну участь у Другій світовій війні і зазнала великих жертв.

Сьогодні КУК об’єднує українську громаду і співпрацює з усіма релігійно-громадськими організаціями. Плануються проекти, імпрези різного характеру, які виконуються українською громадою, що підносить на вищий рівень життя канадської спільноти.

Наші політики українського походження – посли, котрі виросли на твердому, стійкому фундаменті, через приналежність до двох культур мають чудове, сильне духовне збагачення. Тому вони, володіючи шляхетним розумом, здатні бачити чіткі приціли на майбутнє, стійкі християнські засади, чітку мету праці і новий етап майбутности.

Провідники наших канадських політичних партій не можуть мати уявних амбіцій “не партія, а – я”, а у своїй свідомості повинні бачити образ своїх виборців та їх творчі сили, особливо підтримувати виховну систему, удосконалювати життя своєї округи, а відтак канадської спільноти.

Ми, члени партії, свідомі придбання нового членства – це поважна справа, однак не всі провідники беруть це до уваги у своїй діяльності.

Постійно потрібно дбати про систематичний розвиток, розуміти, розглядати та вдосконалювати працю виборчого округу.

Багато послів осягнули багатогранну єдність поселен-ців округу та пошану в багатокультурному середовищі. Приміром, є в Онтаріо Etobicoke Centre посол Борис Вжесневський, який у числі інших працює на благо Канади та української громади.

Ми обурені і не сприймаємо, що новий провідник Ліберальної партії усунув його з тіньового кабінету і з поста критика депутата. Це єдиний українсько-канадський посол серед ліберальних депутатів, принциповий і віддано працьовитий вибранець.

Ми свідомо будемо відстоювати належне місце в уряді для наших послів за їхню плідну працю і вимагаємо від проводу партії задуматися над цим. Ми сподіваємося досягнути успіху у справах. Бо єдність – це сила громади.